FRANCÚZSKO: Podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

01.Nov 2020 | 11:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: francúzsko

Vo Francúzsku bol od 30. októbra 2020 opäť zavedený karanténny stav, ktorý bude platiť zatiaľ do 1. decembra 2020.

Vnútorné hranice s krajinami EÚ zostávajú otvorené, hraničné policajné kontroly budú prebiehať priebežne až do apríla 2021. Na občanov, ktorí prichádzajú z niektorého z členských štátov EÚ, Andorry, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, San Marína, Švajčiarska a Vatikánu sa nevzťahujú žiadne obmedzenia pri vstupe na územie Francúzska. Pri ceste do alebo zo zámorských území Francúzska (Guyana, Mayotte, Francúzska Polynézia, Nová Kaledónia a Wallis a Futuna) sa vyžaduje mať pri sebe vyplnený formulár, ktorý je možné nájsť na stránke Ministerstva vnútra Francúzska. Prekračovanie vonkajších schengenských hraníc podlieha policajnej kontrole a podmienke preukázania sa formulárom čestného prehlásenia o svojom dobrom zdravotnom stave.

Zároveň sa občanom tretích krajín odporúča domáca 14-dňová karanténa.

Bližšie informácie a formuláre sú dostupné vo francúzskom a anglickom jazyku na stránke Ministerstva vnútra Francúzskej republiky alebo na webovej stránke francúzskej vlády. V rámci vnútorného režimu je v krajine od 30. októbra zakázaný presun medzi jednotlivými regiónmi. Presun z bydliska do práce, školy, na nákupy, návštevu lekára alebo pomoc ohrozeným osobám bude musieť každá osoba preukázať predložením formulárov, ktoré je možné nájsť na stránkach Ministerstva vnútra Francúzska. Celoplošne platí prísne dodržiavanie základných hygienických odstupov a nosenia rúšok v interiéri, aj na verejnosti (u detí už od 6 rokov).

Platí zákaz verejného zhromažďovania sa. Tranzit cez Francúzsko je bez obmedzení. Vnútorná doprava je zatiaľ bez obmedzení, medzinárodná letecká doprava funguje v režimoch, ktoré si určujú jednotlivé letecké spoločnosti. Všetky potrebné informácie k letom je potrebné konzultovať so svojím letovým prepravcom, prípadne na stránke www.parisaeroport.fr. Informácie k vývoju situácie, ako aj k aktuálnym sanitárnym opatreniam vo Francúzsku je možné získať na stránke Úradu verejného zdravotníctva Francúzska.

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky nepretržite kontaktovať pohotovostný mobil Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Paríži: +33 672076832. Aktuálne informácie o vývoji situácie vo Francúzsku je možné nájsť na webovej stránke vlády Francúzskej republiky.

Zdroj: mzv.sk