Girona a Costa Brava. Láska na prvý pohľad

01.Feb 2020 | 13:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko girona costa brava

Neďaleko Barcelony natrafíte na čarovné mesto s autentickou katalánskou atmosférou a pestrými turistickými možnosťami. Girona je pre mnohých návštevníkov tiež východiskom do pobrežnej oblasti Costa Brava, kde si vašu pozornosť zaslúžia nielen rozľahlé pláže.


Kde vás Girona a Costa Brava čakajú a čo ponúkajú

Pod menom Girona si možno predstaviť španielske mesto sídliace v regióne Katalánsko pri brehoch rieky Oñar. Tunajšiemu čaru podľahol aj štáb Hry o tróny, ktorý tu natočil niekoľko scén šiestej série populárneho seriálu. Girona je vítaným útočiskom pre každého, čo túži uniknúť rušnému životu Barcelony a jej letisko umožňuje praktické spojenie do oboch katalánskych miest priamo z Bratislavy.

Nielen pre slovenských návštevníkov je zároveň Girona vstupnou bránou do populárnej rekreačnej oblasti Costa Brava rozprestierajúcej sa v rámci Katalánska od hraníc Španielska s Francúzskom na severe až po mesto Blanes na juhu. Pobrežná zóna na úseku s dĺžkou vyše 220 km sa teší priaznivému podnebiu Stredozemného mora a nájdete na nej pláže podľa každého gusta, na ktorých je možné relax doplniť o návštevu pamätihodností či ochutnávku pokrmov a nápojov typických pre španielsku gastronómiu.


Girona pre milovníkov histórie, umenia aj dobrej kuchyne

Vašu prvoradú pozornosť si v Girone zaslúži jednoznačne historické centrum, v ktorom vyniká nádherná katedrála spájajúca v sebe prvky románskeho a gotického architektonického štýlu. Jej súčasťou je múzeum chrániace vzácnu tapisériu a významné sakrálne pamiatky. Pekný pohľad sa na katedrálu ponúka z početných mostov prepájajúcich staršiu časť mesta s tou modernejšou. Napríklad most Puente de les Peixateries Velles, ktorý navrhol autor Eiffelovej veže v Paríži, Gustave Eiffel. Popri železnom moste reprezentujúcom industriálnu éru si v Girone môžete pozrieť aj kamenný most Puente de Isabel II vytvorený počas vlády rovnomennej španielskej kráľovnej v polovici 19. storočia.


Časť historického centra Girony obklopujú kamenné múry, ktorých základy položili Rimania a neskôr boli rozšírené v rannom stredoveku. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii si až do dnešnej doby zachovávajú nádych minulých storočí a súčasne poskytujú krásny pohľad nielen na centrum mesta. V jeho blízkosti nájdete aj Židovskú štvrť označovanú ako El Call, ktorá patrila svojho času k najväčším v Španielsku a ktorej vývoj približuje Museo de la Historia Judía s rozsiahlymi výstavnými priestormi a vlastnou synagógou.

Ak sa radi strácate v múzeách, v Girone môžete tiež navštíviť archeologické Museo arqueológico a fanúšikovia strieborného plátna by si nemali nechať ujsť Museo del Cine. Pokiaľ chcete naopak preskúmať súčasný život mesta, zamierte na trh Rambla de la Llibertat, kde sa vždy v sobotu koná rozsiahly kvetinový trh. Kulinárski nadšenci v Girone neobídu ani reštauráciu El Celler de Can Roca, ktorá je už v priebehu niekoľkých rokov za sebou označovaná ako jedna z najlepších reštaurácií sveta.


Costa Brava na sto spôsobov

Pobrežná oblasť Costa Brava pozostáva na rozdiel od niektorých iných španielskych lokalít prevažne z menších pláží, vďaka čomu sa na nich môžete viac uvoľniť a sú priam stvorené pre rodinnú dovolenku. Jedným z najvyhľadávanejších centier turistického ruchu je niekdajšie rybárske mestečko Blanes situované v južnom cípe „Divokého pobrežia", ako znie španielsky názov Costa Brava. Pri výraznom útese Sa Palomera sa rozkladá pieskom zaliata pláž, ktorej pozvoľný prístup k morskej vode nepredstavuje problém ani pri mladších deťoch. Pozornosť si v meste zaslúži tiež botanická záhrada Marimurtra a hrad v ruinách Sant Joan.


Nemenej populárnou lokalitou je Calella de Palafrugell, ktorej dodávajú neopakovateľnú atmosféru biele domy, drobné uličky a drevené loďky v prístave. Netreba sa preto čudovať, že prístavná štvrť Por Bo bola uznaná za kultúrne dedičstvo národa. Pravidelne sa tu organizujú podujatia pre miestnych obyvateľov aj návštevníkov z cudziny a tým pádom sa tu určite nudiť nebudete. Pláže v Calella majú priam rajský nádych, ktorému pridáva na váhe miestna botanická záhrada a pevnosť Cap Roig.


Spomedzi ďalších klenotov na pobreží Costa Brava možno spomenúť Cadaqués, ktorého bohémsky život inšpiroval známeho maliara Salvadora Dalího alebo Tossa de Mar so zachovanou stredovekou pevnosťou a obľúbenou plážou Platja Gran. Pláž Moll Grec v blízkosti mestečka L´Escala ponúka možnosť plávania v blízkosti gréckych a rímskych ruín, zatiaľčo okolie zón Roses a L´Estartit vyniká prítomnosťou národných parkov a chránených oblastí. Ako vidíte, Costa Brava má skrátka čím zaujať každého!