Gran Canaria – miniatúrny kontinent

18.Feb 2019 | 19:32
Autor: Denisa Helembayová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: španielsko gran canaria

Kanárske ostrovy nie sú len pekné pláže.Hlavne ostrov Gran Canaria vie ponúknuť oveľa viac. Nazýva sa aj miniatúra kontinentu, pretože na malom ostrove uprostred Atlantiku, ktorý viete prejsť autom dokola za približne 4 hodiny, nájdete skutočne všetko – krásne pláže, pieskové duny ako na Sahare, chladné hory, vulkanické oblasti a omnoho viac.

Je to tiež dobrý výber, ak sa chcete ísť v zime otepliť a zostať pritom v Európe. My sme išli v januári a priemerná denná teplota bola 20 stupňov. Okrem toho sa tam viete dostať pohodlne (za 5 hodín) a lacno z Viedne so spoločnosťou Laudamotion (obojsmerné letenky pod 100 EUR).


Zima a dobré jedlo

Na letisku sme si vyzdvihli auto, približne za 20 EUR na deň, a vyrazili sme do vnútrozemia. Ubytovanie sme mali v blízkosti dediny Tejeda, ktorá patri medzi najkrajšie na Gran Canaria. Ak máte radi hory a chcete turistikovať, je to ideálny štartovací bod. Ubytovaní sme boli vo Finca La Isa, kde sme mali celú scenériu ako na dlani.

Čo nás prekvapilo bolo počasie. Hovorí sa, že na Kanárskych ostrovoch je večná jar – podľa toho sme mali zbalené aj oblečenie. Keď sme však prišli, bolo 6 stupňov a pršalo. Samozrejme sa na žiadnom ubytovaní ani nekúrilo. Všetky letné veci tak mohli zostaťprvú čas dovolenky pekne v kufri. Počasie bolo premenlivé a v rámci dňa sme zažili aj 15 stupňové výkyvy teplôt podľa toho, či svietilo slnko alebo nie. Ponaučenie – ak chcete ísť na hory, zoberte si určite aj teplé oblečenie.

Na horách bolo problematické aj stravovanie. V ich okolí bolo málo reštaurácii a aj tie, ktoré sme našli, boli otvorené len obmedzene (niektoré len do 18.00 a niektoré naopak otvárali až od 19.00). Ak budete ubytovaní v Tejeda, určite choďte do Restaurante Brewery Tejeda, ktorá je vraj najlepšia na celej Gran Canarii (otvorená len do 17.00). Odporúčame spraviť si rezerváciu, pretože je tam vždy veľa ľudí. V Tejeda je zároveň najlepšia cukráreň na ostrove Dulceria Nublo, na ktorú sa ale tiež čakajú rady, takže ideálne je prísť navečer.


Hory a neskutočné výhľady

Ak sa vydáte na hory, tak kamkoľvek pôjdete, čakajú vás serpentíny, ktoré preveria vaše vodičské schopnosti. Cesty sú síce asfaltové a premávka bola slabá, ale niektoré úseky sme ledva vyšli, takže odporúčame malé a silné auto. Odmenou vám budú krásne výhľady. Najkrajší výhľad je vraj v Cruz de Tejeda. My sme tadiaľ 3 dni prechádzali a vždy sme žiaľ boli nad oblakmi a nič sme nevideli.


Najkrajšia túra je na skalu Roque Nublo - vysoký monolit, ktorý sa šplhá do výšky 1813m. My sme zaparkovali auto v dedine La Culata, ktoré sme mali od ubytovania asi 10 min a odtiaľ sme sa vydali na cca. 2 hodinový výstup smerom hore. Celá cesta bola dobre značená, takže nie je problém s orientáciou. Väčšina turistov vyšla na Roque Nublo z druhej, kratšej (cca. 1hod) strany, takže väčšinu cesty sme mali úplný pokoj a nikoho sme nestretli.


Na druhý deň sme sa vybrali na Roque Bentayga, ku ktorej sa dá až takmer hore vyjsť autom. Od parkoviska trvá výstup len približne 30 min a zvládne ho naozaj každý. Odtiaľ sme sa autom vydali k jazeru Presa De LasNinas, ktoré je obklopené horami. Vyhraďte si na to 2 hodinky – buď sa môžete prejsť dookola alebo môžete peši prejsť k jazeru Soria. Opäť sme tam nenašli žiadnu reštauráciu, takže nezabudnite si pribaliť niečo pod zub. Ak máte radi cyklistiku, tak okolie týchto jazier pre pre to ako stvorené.


Ďalší deň sme sa vybrali do mesta Las Palmas a po ceste sme sa zastavili v meste Teror, ktoré je vraj najkrajším na celom ostrova. Žiaľ nám začalo pršať, tak sme hneď odišli. Z Las Palmas sme sa po ceste zastavili ešte Cenobio de Valerón, kde sme si pozreli sieť sýpiek.


Pieskové duny a nádherné kaňony

Z hôr sme sa presunuli na juh ostrova do Maspalomas. Po ceste sme sa zastavili ešte na obed v krásnom meste Aguimes a išli sme na menšiu túru v oblasti Barranco de Guayadeque. Nájdete tam aj červený kaňon Barranco de las Vacas, ktorý je od mesta Aguimes asi 15min autom. Žiaľ tento kaňon nie je vôbec značený, takže namiesto 30min prechádzky sme mali takmer 3 hodinovú, ale okolie bolo nádherné. Ak budete vychádzať z mesta Aguimes, tak choďte po diaľnici GC-550 a keď uvidíte pri ceste zaparkované autá (zmestí sa tam asi 5 áut), ste dobre.


Posledné dni sme už oddychovali v Maspalomas, ktoré je známe kvôli pieskovým dunám, ktorých piesok bol vraj nafúkaný zo Sahary. Najlepšie je tam ísť hneď ráno, kým nie je piesok príliš pošliapaný. Je to naozaj unikát keď si predstavíte, že ste vlastne v Európe. Priemerný teplotu v Maspalomas sme mali okolo 23 stupňov, ale pri prechádzke po dunách nám bolo pocitovo oveľa teplejšie. Na pláži sme stretli aj veľa otužilcov, ktorí sa kúpali v mori.


Na Gran Canarii nájdete naozaj všetko a nám bol týždeň málo, takže už teraz sa tešíme, kedy sa tam opäť vrátime.