Gran Canaria - Ostrov podľa vašich predstáv

01.Jún 2020 | 08:30
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko gran canaria

Drsná krajina, kúzelné mestá a mestečká aj podmanivé pláže na pobreží. To všetko predstavuje Gran Canaria, jeden z turisticky najobľúbenejších Kanárskych ostrovov. Čo konkrétne si na jej území zaslúži vašu pozornosť vám odhalíme v našom článku.


Čím ostrov vyniká?

S ohľadom na svoju rozlohu cez 1560 kilometrov štvorcových je Gran Canaria tretím najväčším ostrovom v rámci súostrovia Kanárske ostrovy, kým v otázke početnosti obyvateľstva si vyslúži druhú priečku. Podobne ako jej ostrovné kolegyne, aj Gran Canariu na mape musíte hľadať v blízkosti afrického pobrežia vo vodách Atlantického oceánu.

Aktuálna ponuka leteniek na Gran Canaria

Je známym a vyhľadávaným centrom turistického ruchu, ako aj dejiskom veľkolepého karnevalu Carnaval de Las Palmas de Gran Canaria. Západná časť ostrova je pre svoju vzácnu faunu a flóru dlhodobo chránenou oblasťou a v roku 2019 sa stala prvou lokalitou Gran Canarie zapísanou do Svetového dedičstva ľudstva UNESCO.


Prírodné a historické poklady ostrova

Jedným z najvýraznejších symbolov Gran Canarie sú piesočné duny Dunas de Maspalomas rozkladajúce sa medzi rozľahlými hotelovými komplexmi v južnej časti ostrova a zdanlivo nekonečným Atlantickým oceánom. Predstavujú prírodnú rezerváciu posiatu zlatistým pieskom, aká nemá v rámci Kanárskych ostrovov obdoby a ktorej dávajú pobrežné vetry každý deň inú podobu. Neváhajte si dopriať obzvlášť výnimočný zážitok v podobe sledovania západu slnka strácajúceho sa za dunami a oceánom na obzore.


Nemenej charakteristickou dominantou Gran Canarie je skalnatý útvar nezvyčajného tvaru nazývaný Roque Nublo a umiestnený v nadmorskej výške 1813 metrov nad morom. Najlepší výhľad na tento prírodný monument ponúka vyhliadka La Goleta, odkiaľ vás tri kilometre dlhý chodník dovedie priamo do bezprostrednej blízkosti útvaru a ak budete mať šťastie na bezoblačné počasie, v diaľke uvidíte aj vrch Pico de Teide na susednom ostrove Tenerife.

Svoj pobyt v oblasti môžete tiež využiť na návštevu idylicky pôsobiaceho mestečka Tejeda, ktorého do bielej farby odeté domčeky sa krásne vypínajú v kontraste so zeleňou okolitých hôr. Všimnúť si môžete viaceré múzeá a kostol Iglesia de Nuestra Señora de Socorro.


Pre drvivú väčšinu návštevníkov prichádzajúcich na ostrov sa vstupnou bránou stáva hlavné mesto Las Palmas de Gran Canaria, z ktorého nemusíte hneď utekať do prírody alebo na pláže. Historické centrum je sústredené v štvrti Vegueta, kde stojí napríklad katedrála Catedral de Santa Ana, historické sídla Casas Consistoriales a a viaceré miesta pripomínajúce, že v meste sa kedysi zastavil Krištof Kolumbus počas svojej slávnej námornej cesty na západ.

Turisticky atraktívnu štvrť predstavuje tiež Triana s pôvabným námestím San Telmo a vynechať by ste nemali ani prechádzku po námornej promenáde, ktorá má obzvlášť vo večerných hodinách svoje jedinečné čaro.


Pláže pre rodiny aj pre náročných

Ak sú hlavnou oblasťou vášho záujmu počas dovolenky atraktívne pláže, na Gran Canarii sklamaní rozhodne nebudete. Najväčšej priazni slnečných lúčov sa teší hlavne južná časť ostrova, kde sa poľahky a rýchlo dá presunúť z jednej pláže na druhú a nájsť tak tú, ktorá vám vyhovuje najviac. Za jednu z najlepších pláží je považovaná Playa Amadores, ktorá sa zároveň teší najväčšej rozlohe spomedzi pláží učupených v zátokách južnej Gran Canarie.

Rozpína sa na pobreží približne do vzdialenosti 800 metrov a vzhľadom na jej pokojné vody ju vyhľadávajú obzvlášť rodiny s deťmi. Okolité skalnaté útesy navyše pláž chránia pred pôsobením pobrežných vetrov a čerešničkou na torte je zlatistý piesok, ktorý však nepáli viac, než by to bolo žiadané.


Z Playa Amadores sa poľahky dostanete na menšiu pláž Playa de Puerto Rico, ktorej piesok je tak jemnučký, že pripomína múku. Počas hlavnej turistickej sezóny môže byť preplnená a tak je výhodné zamieriť sem v inom období, kedy sa o krásy tejto pláže delíte len s niekoľkými miestnymi obyvateľmi. Pokiaľ hľadáte pláž, kde nie je núdza o menšie vlny, vaše očakávania nesklame Playa de San Agustín, ktorej dodáva divokejší ráz aj vietor opierajúci sa do skál.