GRÉCKO - Aktuálne podmienky vstupu do krajiny a opatrenia platné do 31.augusta 2020

16.Aug 2020 | 20:05
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: grécko

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa vyžaduje vyplnenie online formulára (The Passenger Locator Form – PLF), ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny (v anglickom jazyku). Vo formulári je potrebné uviesť údaje ako napr. odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku.

Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a následne (v deň príchodu do Grécka) osobný QR kód, ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe (napr. v mobile). Ak preprava začína skôr, ako v deň príchodu do Grécka, cestujúci môžu nastúpiť na cestu (napr. nastúpiť na palubu lietadla) po predložení potvrdzujúceho e-mailu.

Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje cestujúcich, že online formulár musí byť vyplnený dôsledne, s aktuálnymi a správnymi údajmi. V prípade nekorektných informácií vo formulári (údaje nezhodujúce sa pri „check-in" ako napr. číslo letu, číslo cestovného dokladu..) môžu letecké spoločnosti odoprieť cestujúcemu nástup do lietadla.

Letecké spoločnosti ani slovenské veľvyslanectvo nemôžu do online formuláru vstupovať a upravovať zadané údaje a nezodpovedajú za chybne vyplnené PLF formuláre pasažiermi !
V systéme môže upravovať už odoslané údaje iba sám cestujúci ( po opätovnom zaregistrovaní sa do PLF formulára ) a to do momentu kým nie je vygenerovaný QR kód.

Pri vstupe do Grécka je nutné počítať s možným testovaním prichádzajúcich osôb. Testovanie na ochorenie COVID-19 je realizované hneď pri vstupe do krajiny (letisko, hraničný priechod) a testovaní cestujúci by mali na výsledok testu čakať (spravidla cca 24 hodín) v súlade s miestnymi usmerneniami v individuálnej izolácii na adrese uvedenej vo vstupnom formulári. V prípade, že je výsledok testu pozitívny, je testovaná osoba povinná zostať v 14-dňovej karanténe. Porušenie karanténneho nariadenia sa trestá pokutou vo výške 5000 eur.

Toto nariadenie platí do 31. augusta 2020.

📝 Elektronický formulár pre vstup do Grécka (odporúčame použiť prehliadač Chrome).


Letecká doprava

Od 1. júla Grécko pustilo do prevádzky všetky letiská, teda aj regionálne letiská na ostrovoch pre lety zo zahraničia.

Cestujúci prichádzajúci do Grécka letecky z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátov, Malty a od 17. augusta 2020 aj zo Švédska, Belgicka, Španielska a Holandska musia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny test na COVID-19.

Grécko pôvodne oznámilo aj povinnosť predložiť negatívny test na Covid-19 pre leteckých pasažierov z Českej republiky, no po rokovaní českého a gréckeho premiéra túto povinnosť 14. augusta 2020 zrušilo.

Od 17. augusta 2020 nemusia deti do 10 rokov predkladať pri vstupe do Grécka negatívny test na Covid-19.

Letecké spoločnosti môžu pred odletom z uvedených krajín kontrolovať, či majú cestujúci negatívny test na Covid-19. V prípade, že cestujúci nepreukáže výsledkový list testu, môže mu byť odopreté nalodenie do lietadla.


Cestná doprava

Občania SR môžu vstúpiť do Grécka autom iba cez bulharsko-grécky hraničný priechod Kulata – Promachon.

Cez ostatné hraničné priechody je povolený vstup len pre gréckych občanov, osoby s pobytom v Grécku alebo z mimoriadnych dôvodov (diplomatický personál, personál medzinárodných organizácií, vojenský personál, personál vykonávajúci humanitárnu pomoc, vedeckí pracovníci v zdravotníctve..).

Od 15. júla 2020 sú všetci cestujúci, ktorí vstupujú do Grécka z iných než nevyhnutných dôvodov cez hraničný priechod Promachon, povinní pri príchode predložiť negatívny výsledok PCR testu na COVID-19, vykonaný max 72 hodín pred ich vstupom do Grécka.

Do Grécka teda môžu vstúpiť cestnou dopravou iba osoby, ktoré preukážu osvedčenie o negatívnom výsledku testu RT-PCR. Osvedčenia musia byť napísané v anglickom jazyku a musia obsahovať meno, priezvisko a číslo cestovného pasu alebo občianskeho preukazu cestujúceho. Výnimku z tejto povinnosti majú od 17. augusta 2020 deti do 10 rokov.

Výstup z Grécka sa je možný aj cez hraničný priechod Evzoni (Severné Macedónsko), ktorý je však denne v čase 23:00-07:00 hod zatvorený.


Námorná doprava

Od 1. júla 2020 je povolený príchod lodí zo zahraničia do gréckych prístavov.

Pri preprave osôb na trajekte platia striktné pravidlá upravené v zdravotných protokoloch –meranie telesnej teploty pasažierom pred nalodením, sociálny dištanc 1,5 m, povinnosť nosiť rúško (aj vo vonkajších priestoroch trajektu) a odovzdať vyplnený formulár. Nalodenie nebude povolené nikomu, kto prejaví príznaky Covid-19 alebo bol v kontakte s niekým infikovaným za posledných 14 dní - obidve podľa dotazníka. V kajute je možné ubytovať max 4 osoby ak ide o rodinných príslušníkov alebo zdravotne postihnuté osoby so sprievodom.

Do 31. augusta môžu byť trajekty v Grécku prevádzkované až 80% maximálnej kapacity cestujúcich; lode, ktoré majú kajuty, môžu prepravovať 85% pôvodnej kapacity cestujúcich.

Od 1 augusta 2020 môžu medzinárodné výletné lode (cruise ships) zakotviť v 6 prístavoch po vstupe do Grécka (Pireus, Rodos, Heraklion, Volos, Korfu a Katakolo). Po ich prvom zakotvení budú môcť navštíviť akýkoľvek iný grécky prístav.


Cestovania v rámci krajiny

Na celom území Grécka platí nariadenie č. 44076 z 11.7.2020 o opatreniach dodržiavania odstupov v podnikoch, verejných úradoch a ostatných priestoroch. Nariadenie zároveň upravuje podmienky prepravy osôb v osobných vozidlách a taxíkoch.

V zmysle predmetného nariadenia platí:

 • vo vozidlách osobnej dopravy/taxi do 7 miest je povolená preprava max. troch cestujúcich + vodič;
 • vo vozidlách osobnej dopravy/taxi do 8-9 miest je povolená preprava max. 5 cestujúcich + vodič;
 • väčší počet cestujúcich v uvedených osobných vozidlách sa povoľuje, ak v nich cestujú rodičia so svojimi maloletými deťmi (napr. 2 rodičia + 3 maloleté deti v osobnom vozidle do 7 miest).
 • počet cestujúcich v turistických autobusoch nesmie presiahnuť 65% celkovej kapacity autobusu.


Pokuta za porušenie tohto nariadenia je vo výške 150 eur každej osobe vo vozidle.
Pri preprave v osobných motorových vozidlách, služobných vozidlách a vozidlách taxi služby sú cestujúci povinní nosiť tvárové masky.


Opatrenia v krajine

 • od 1. augusta do 31. augusta platí opatrenie povinného nosenia masky (rúška) vo všetkých uzavretých priestoroch vrátane kostolov, okrem lekársky nariadených výnimiek (napr. osoby s dýchacími problémami, deti do 3 r.)
 • do 31. augusta sa predlžuje všeobecné opatrenie o dodržiavaní povinných odstupov osôb
 • od 11. augusta sú všetky verejné podujatia bez fixného sedenia (na ktorých účastníci stoja ako napr. koncerty ...) v celej krajine zrušené,
 • do 31. augusta sa predlžuje opatrenie zákazu konania miestnych osláv ako festivaly/jarmoky a iné verejné slávnosti
 • do 31. augusta sa predlžuje opatrenie dodržiavania predpísaných odstupov na verejných plážach
 • do 24. augusta budú reštaurácie, kluby a zábavné podniky v Attike (zahŕňajúc Atény, Sarónsky záliv a ostrovy Kythira) zatvorené od polnoci až do siedmej hodiny ráno. Opatrenie sa vzťahuje aj na regióny Kréta, Východné Macedónsko a Trácia, Thessaloniki, Larissa, Korfu, Mykonos, Paros, Santorini, Volos, Katerini, Rhodos, Antiparos, Zakynthos a Kos.
 • do 24. augusta 2020 platí maximálny povolený počet 50 osôb na verejných podujatiach s výnimkou udalostí, na ktoré sa vzťahujú osobitné pravidlá (reštaurácie, divadlá, kiná atď).

V archeologických, historických priestoroch a v múzeách je povolená skupinová obhliadka max. 8 osôb a to za predpokladu dodržiavania 1,5m vzdialenosti a s ochrannou maskou.

Návšteva divadla a kina - počet osôb podľa kapacity priestoru s dodržiavaním 1,5m vzdialenosti pri vonkajších prevádzkach (letné kino a divadlá 75% obsadenosť) a 2m vzdialenosti v uzatvorených priestoroch nie viac ako 65% kapacita.

Pri stolovaní v reštaurácií max počet osôb pri stole 6.


Podmienky návratu do SR

Pri návrate do SR z Grécka sa uplatňuje voľný prechod cez hranice bez povinnosti predloženia negatívneho COVID-19 testu, ako aj bez povinnosti absolvovať karanténu.

Zdroj: mzv.sk