I.Časť - Stopom po Nórsku

13.Sep 2015 | 20:26
Autor: Betka Zemančíková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest nórsko

Čo vás ako prvé napadne, keď sa hovorí o Nórsku? Pre mňa Nórsko vždy bola chladná bohatá krajina s blonďavými ľuďmi a sem-tam nejaký ten fjord. Minulé leto sa moje oklieštené poznatky o tejto krajine značne rozšírili. Boli sme partia štyroch kamarátov, dvaja chlapci a dve dievčatá . Ani sme sa nenazdali a plán na august 2014 bol jasný. Rozhodli sme sa stopovať a stanovať v Nórsku. Keďže sme nechceli stráviť veľa času cestovaním do Nórska, tak sme si cez Wizzair kúpili lacné letenky z Katovíc do mesta Sandefjord (120km od Osla). Rozvrhli sme si to tak, že 3 týždne sme cestovali kam nás srdce ťahalo a posledný týždeň sme si nechali na presun späť do Sandefjordu.

A tak sa to všetko začalo. Ten neuveriteľný mesiac plný neočakávaných zážitkov, ľudí, výhľadov…


Ale prečo práve stop?

 1. Nórsko je pre bežných Slovákov naozaj drahá krajina (chlieb stojí aj 8€), takže je výhodnejšie cestovať zadarmo
 2. Je to bezpečný štát, jeden z najbezpečnejších v Európe. Keďže má každý všetkého dostatok, nik nemá potrebu kradnúť, ani inak ohrozovať. Počas mesiaca sme nevideli ani jedného bezdomovca, dokonca sme si raz nechali v nákupnom centre pri lavičke na dlhšiu dobu položené batohy a všetky veci a vôbec nič sa im za jednu hodinu nestalo.
 3. Nóri sú veľmi ochotní, vždy nám chceli pomôcť, niekedy dokonca aj na úkor svojho času a pohodlia. A to je veľmi neobvyklý postoj, tak prečo to nevyužiť?
 4. Všetci vedia perfektne po anglicky. Mladí, starší, najstarší. Takže v aute bolo málokedy trápne ticho a vždy sme sa toho veľa dozvedeli – aký je najlepší kemp, čomu sa vyhnúť a aké mestá si pozrieť. Vlastne, väčšina miest, ktoré sme navštívili boli také, ktoré nám odporučil nejaký Nór.
 5. Ľudia sú obvykle naozaj vzdelaní a rozhľadení, zaujímajú sa o svetové dianie, vnútornú politiku, kultúru a cestovanie. Bolo potešením sedieť v aute s niekým múdrym a skúseným, vždy sme sa podozvedali „pikošky" o histórii Nórska, ich politike, biznise a kopu ďalších vecí, ktoré sa podľa mňa ľudia pri bežnom zájazde nedozvedia.
 6. Na záver, stop ponúka neobmedzenú slobodu a flexibilitu. Keďže sme neboli viazaní na zájazd, tak sme na miestach kde sa nám páčilo mohli zostať dlhšie, a kde sme spokojní neboli, ísť hneď preč.
 7. Ešte rada na záver: my sme si na ruksaky pripli malé slovenské vlajky, takže nám sem-tam len tak zastavili Slováci, Poliaci a Češi. Hoci nie vždy mali voľné auto, vždy to bolo príjemné stretnúť niekoho z našich končín.


Doteraz si pamätám ten pocit, keď sme vyšli z letiska v Sandefjorde, s ťažkými batohmi a podlomenými kolenami s nevypovedanou otázkou „Čo teraz? Sme tu a ako ďalej?". Rýchlo sme sa vymotali z letiska, napísali stopovacie tabuľky s názvom mesta a už sme mali vytrčené palce čakajúc na odvoz. Do pád minút sme sedeli s veselým päťdesiatnikom, ktorý by nám zniesol modré z neba keby mohol.


Samotné stopovanie v Nórsku je veľmi pohodové. Keďže krajina zažila najvyšší progres len pár rokov dozadu, mnohí ľudia medzi 30-50 rokov ako mladí bežne stopovali, pretože si nemohli dovoliť iný spôsob dopravy. Mali pre nás pochopenie a nikdy sa nám nestalo, že by sme na odvoz čakali viac ako 20 minút, hoci náš bežný priemer bol 5-10 minút čakania. Obvykle sme sa prepravovali po dvojciach, ale my Slováci sme vynaliezaví, tak sme občas zvoli veľmi šikovnú taktiku. Jedna dvojica stopovala, zatiaľ čo druhá sa schovávala. Keď stopujúcej dvojici zastavilo auto, ktoré bolo prázdne, druhá dvojica sa nenápadne vynorila spoza kríčka, takže sme sa veľakrát viezli spolu všetci štyria v jednom aute J

Čo sa týka uspôsobenia ciest, najlepšie sa stopovalo pri výjazdoch z mesta na diaľnicu, lebo tam bola cesta širšia a autá mali kde zastaviť. Inak sú cesty veľmi úzke, aj diaľnice. Takisto sa nám osvedčilo stopovať pri benzínových pumpách, lebo autá šli pomaly a takisto mali kde zastaviť. Najkomplikovanejšie bolo nájsť ten správny výjazd z mesta, prípadne odpočívadlo, kam sme sa však vždy museli dopraviť pešo.

Najideálnejšie mestá na prepravu stopom ležia na južnom pobreží. Je tam veľa letných mestečiek a dediniek, kde cestujú všetci Nóri. Snáď každá rodina vlastní karavan a chalupu niekde blízko mora, či jazera, kam chodia každý víkend. Takže cesty na juhu boli vždy plné ochotných „taxikárov". Na južnom pobreží sme boli v týchto mestách: Sandefjord, Larvik, Porsgrunn, Arendal, Kristiansand, Mandal, Flekkefjord a nakoniec Stavanger.

Neskôr sme zo Stavangeru prešli viac do vnútrozemia, do známeho turistického mesta Odda. Odtiaľ sa vykonávajú jedna z najznámejších turistík na Trolltungu. Z Oddy sme šli do Bergenu a po pár dňoch v Bergene sme sa vybrali naprieč Nórskom do Osla. Nie šak cez južné pobrežie, ale cez hory. Tá cesta bola krásna! Predstavte si nonstop cestu popri lesoch, jazerách, malých horských mestečkách a veľkých mostoch ponad rieky. Dokonalá idyla. Po ceste sme sa zastavili v meste Voss a domáci nám odporučili navštíviť mesto Flam. Toľko o ňom básnili, ale my sme tam už bohužiaľ nestihli ísť… Celý trip sme zakončili v malom mestečku Sandvika, len pár kilometrov od Osla. Odtiaľ sme si na 2 dni pozreli Oslo a vrátili sa na letisko do Sandrefjordu.


Na koniec ešte pár postrehov:

 • vždy treba mať jasno v tom, kam chcete ísť, lebo ľudia, ktorí vám zastavili vás tam vo väčšine prípadov radi odvezú
 • papiere z názvami miest ktoré držíte pri stopovaní majte vždy napísané hrubým písmom, aby ho bolo dobre vidieť
 • v Nórsku sú povolené podstatne nižšie rýchlosti jazdy, aj na diaľnici, preto majte vždy dostatok času na presun. Cesty sú väčšinou úzke a Nóri s obľubou dodržiavajú komplet všetky pravidlá cestnej premávky
 • vo veľkých mestách sa dá v rámci mesta veľmi pohodlne presúvať zadarmo aj Ikeabusom
 • veľmi sa nám osvedčilo mať so sebou fľašu slivovice, lebo za pár deci nám vždy pomohol nejaký Poliak. Či s ubytovaním v kempe „na čierno", alebo s odvozom

P.S. Našim nedosiahnuteľným snom bolo odviesť sa elektromobilom Tesla. Po nórskych cestách ich chodilo veľa a boli krásne, ale nejak nám to nevyšlo. Takže keby ste mali možnosť odviezť sa Teslou, určite neváhajte! Je to skvost Nórska.


Autor: Betka Zemančíková
Foto: Betka Zemančíková


Následujúce časti:

II.Časť stopom po Nórsku – Stanovanie v prírode vs. kempy

Ak ste tie „trampské" typy, pre ktoré je spacák druhou kožou a stan druhým domovom, Nórsko je pre vás dokonalé. Ale ak ste typ ako ja, mestské dievča so svojimi „maniermi" a určitou, nazvime to pohodlnosťou, tak Nórsko je skoro dokonalé aj pre vás... čítať ďalej

III. Časť stopom po Nórsku – ako minimalizovať náklady

Čo je lepšie ako kvalitný výletík za pár eur? Naša partia štyroch ľudí sa rozhodla stopovať po Nórsku a minúť čo najmenej peňazí. Celý trip nás aj s dopravou stál každého 120€. Tu je teda pár rád, ako sa dá jednoducho ušetriť...čítať ďalej