III. Časť stopom po Nórsku – ako minimalizovať náklady

07.Mar 2016 | 09:00
Autor: Betka Zemančíková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest nórsko

Čo je lepšie ako kvalitný výletík za pár eur? Naša partia štyroch ľudí sa rozhodla stopovať po Nórsku a minúť čo najmenej peňazí. Celý trip nás aj s dopravou stál každého 120€. Tu je teda pár rád, ako sa dá jednoducho ušetriť.


Doprava.

Využite všetko nízkonákladové, čo sa len dá – aerolínie, vlaky zadarmo, stop,...


Finty, ako na batožinu.

My sme šli Wizzairom a platili sme si len za jeden kus cca 30kg batožiny pre 4 ľudí. Ako? Zohnali sme si veľkú škatuľu, do ktorej sme postupne ponakladali stan, spacáky, karimatky, varič,... do príručnej batožiny si každý vzal oblečenie a na seba čo najťažšie kúsky našich turistických outfitov. Škatuľa nám šťastná a zdravá dorazila z Katovíc do Sandefjordu len decentne oškretá. Pri odchode sme si podobnú škatuľu našli v neďalekých potravinách.


Krabica na balenie pre štyroch na jeden mesiac v Nórsku.


Kempy – veľa muziky za málo peňazí.

Alebo za žiadne peniaze.Kdekoľvek sa dá, snažte sa spať mimo kempu, resp. v jeho blízkosti. Môžete teda používať sociálne zariadenia zadarmo, ako my. Ak pri kempe nie je nejaké nenápadne miesto na stan, treba teda platiť. Buď na recepcii vyjednajte nižšiu cenu ubytovania, alebo ak máte guráž, opýtajte sa, či v kempe môžete spať zadarmo. Len tak, z dobrej vôle recepčného. Občas to fakt funguje.


Trajekty.

V Nórsku je veľa jazier a fjordov, preto je doprava trajektom jeden z najbežnejší spôsob cestovania. Trajekty obvykle nestoja veľa, ale pri dobrej zhode náhod nemusia stáť nič. Mnoho trajektov si účtuje poplatky za auto. Ak sa vám podarí chytiť stop ešte pred trajektom, tak platí len váš šofér. V prípade, že sa vám nepodarí nastúpiť pred trajektom do auta, veľa trajektov prepravuje chodcov zdarma.


A čo jedlo?

Čo sa týka jedla, nejaké sme si niesli aj zo Slovenska. Konkrétne asi 4 polkilové semienkové trvanlivé chleby, pár paštét a klasickú, loveckú salámu vo vákuovom balení. Semienkové chleby sa oplatia najmä vtedy, keď nenájdete v potravinách chlieb v dobrej cene. Keďže v nórskych potravinách sa cenová kategória chlebov označuje písmenami, najlacnejší bol chlieb v triede F. Stál 8 nórskych korún, takže cca 1€. Keď mali v obchode tento chlieb, bolo to super. Keď nie, super boli semienkové trvanlivé chleby.


Kde nakupovať?

V mestách, kde sme boli, sa nám najviac pozdávali (hlavne cenovo aj kvalitou) potraviny Rema 1000 a Kiwi s ich kolekciou potravín FirstPrice. Ale samozrejme, dobre sa dalo nakúpiť aj v potravinách Rimi a Meni. Úplný gastronomický top boli džemy FirstPrice v polkilových vediarkach. Človek by čakal umelé jahodové blato ako na Slovensku, ale tieto vedierka boli jednoducho úžasné! Chutili ako čerstvé ovocie s cukrom. V slabých chvíľkach sme štyria dokázali zjesť polkila džemu za jeden deň. A s vysokou hladinou glukózy v krvi sa všetky útrapy mladých cestovateľov zdali hneď menšie a jednoduchšie.


Neuveriteľná pravda o nórskych smetných kontajneroch.

A teraz jedna šokujúca info. Nás to prekvapuje ešte aj teraz. Ako som písala v článku predtým – keď sme mali krušné chvíle a pomohol nám jeden Švéd. Naložil nás do svojej starej bielej dodávky (presne do takej, aká sa spája s nedobrovoľným „darovaním“ obličky, či únosom detí) a začali sme debatu o jedle, kde ho kupujeme a ako nám chutí. Úplne by the way sa opýtal, či sme už jedli jedlo z kontajnera. Whaaaat!?!?!? Naše ústa živené konzervovaným tuniakom a džemom z vedierka ostali otvorené celú cestu k najbližším potravinám. Lepšie povedané, ku smetným košom za potravinami. Boli sme pripravení fakt na všetko, ale na jedlo z kontajnera asi nie. Ale našťastie, sme dostali rýchlokurz od Švéda.

Keďže v Nórsku platí zákon, že všetky obchody musia byť v nedeľu zatvorené, skoro všetky potravinové reťazce v sobotu večer vyhodia do smetiakov všetko jedlo, ktorému sa končí záruka v nedeľu. Alebo jedlo, ktorého expirácia bola ten deň, alebo deň predtým. Nehovoriac o tom, že Nóri sú mimoriadne poriadkumilovní, takže nás nečakali žiadne hnusné a smradľavé smetné bedne ako na Slovensku. Ešte aj v tých smetiach mali poriadok! Pečivo bolo v jednom kontajneri zabalené v sáčkoch, ovocie a mäso v druhom. Švéd nám odtiaľ povyťahoval naozaj lákavé kúsky. Syr, mäso, klobásy, steaky, ovocie, koláčiky, džúsy,...

Tieto praktiky sme si neskôr skúšali vo všetkých mestách, ale len v noci, po veľmi dôslednom preskúmaní terénu a možných svedkov. Od toho dňa sa nám náklady na jedlo rapídne znížili. Keď sme to počítali, počas nášho tripu sme z kontajneru vytiahli jedlo v hodnote možno 400€. V jednom kempe sme namiesto troch plánovaných dní museli po jednej nočnej smetiakovej akcii museli zostať až 6 dní, kým sme to pojedli. Kto by to bol čakal? Jednoznačne jeden z najväčších úletov.

Naše úlovky z kontajnera.


Naše malé „hriechy“.

Jedna z ďalších podivných praktík bolo získavanie toaletného papiera a utierok na ruky, aby sme nemuseli so sebou vláčiť vreckovky, servítky a rolky papiera. Popravde, podobný materiál sme si zabudli doniesť zo Slovenska a v obchode sme na to naozaj nikdy nemysleli. Vždy keď sme boli na nejakej benzínke, tak sme nenápadne, s poker face, postupne vychádzali z kabíniek s plnými vreckami úhľadných mini-roliek. Nik z nás nečakal, že štyria ľudia zo slušných rodín budú fakt „kradnúť“ toaletný papier. Ale nič nebolo lepšie, ako nájsť vo vreckách naše mini-rolky keď bolo treba rýchlo utrieť riad, zbaviť sa natečenej vody v stane, či utrieť topánky od blata.


Kozmetická reforma.

Vrchol všetkého, hlavne pre nás dievčatá, bola revolúcia v používaní kozmetiky. Keď sa nám minuli prinesené voňavé malé géliky na všetko možné, bolo treba kúpiť niečo ďalšie. Lenže chlapci medzitým nastúpili na priveľmi úsporný režim a našu kozmetiku zredukovali na jednu univerzálnu fľaštičku na všetko. Mydlo pre oba pohlavia, šampón, prostriedok na riad, prací prášok,... Táto fľaša v hodnote jedného eura z potravín niesla jednoduchý dizajn a veľavravný nórsky nápis SJAMPO. Hoci sme najprv ohŕňali nosom, neskôr sme museli uznať, že tento Sjampo vo fialovom balení má naozaj niečo do seba. Ale nič sa nevyrovnalo prvej sprche po návrate domov so všetkými tými vôňami, pílingami, gélmi a pôžitkami...

Celý náš nórsky trip bola jedna veľká akcia štyroch kamarátov, ktorí sa aj napriek svojej mestskej pohodlnosti a záľube v kávičkovaní „hecli“ do všetkých týchto extrémov. Aspoň pre nás. Ale všetci to hodnotíme ako jeden z najlepších mesiacov živote. Prekročili sme svoje limity, o ktorých sme si mysleli že boli dávno prekročené v momente, keď sme lepili veľkú krabicu s 30kg vecí na mesačný výlet pre štyroch ľudí.

Až vtedy sme pochopili (ja teda určite) aký dokáže byť život za náročných podmienok, hrabaní v košoch a kradnutia servítok úžasný a nepredvídateľný.


Autor: Betka Zemančíková
Foto: Betka Zemančíková


Predchádzajúce časti:

I.Časť – Stopom po Nórsku
Čo vás ako prvé napadne, keď sa hovorí o Nórsku? Pre mňa Nórsko vždy bola chladná bohatá krajina s blonďavými ľuďmi a sem-tam nejaký ten fjord. Minulé leto sa moje oklieštené poznatky o tejto krajine značne rozšírili. Boli sme partia štyroch kamarátov, dvaja chlapci a dve dievčatá . Ani sme sa nenazdali a plán na august 2014 bol jasný. Rozhodli sme sa stopovať a stanovať v Nórsku...čítať ďalej

II.Časť stopom po Nórsku – Stanovanie v prírode vs. kempy

Ak ste tie „trampské" typy, pre ktoré je spacák druhou kožou a stan druhým domovom, Nórsko je pre vás dokonalé. Ale ak ste typ ako ja, mestské dievča so svojimi „maniermi" a určitou, nazvime to pohodlnosťou, tak Nórsko je skoro dokonalé aj pre vás... čítať ďalej