INDONÉZIA: Aktuálne podmienky vstupu do krajiny a opatrenia

01.Aug 2021 | 16:42
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: indonézia

Vstup do Indonézie pre cudzincov je až do odvolania značne obmedzený.

V nadväznosti na výskyt nových mutácií vírusu SARS-CoV-2 indonézska vláda prijala dodatočné opatrenie na zamedzenie vstupu a tranzitu cudzincov do krajiny. Všetky typy oslobodenia od vízovej povinnosti, vrátane on-arrival víz, sú až do odvolania pozastavené.

Indonézske autority dočasne uzatvárajú hranice pre cudzích štátnych príslušníkov prichádzajúcich do krajiny priamo alebo tranzitným letom. Výnimkou sú cestujúci držitelia diplomatických a služobných pasov, držitelia diplomatických víz, cudzinci s prechodným, resp. trvalým pobytom v Indonézii (KITAS a KITAP), zdravotní a humanitárni pracovníci a členovia posádok prepravných spoločností.

Cudzí štátni príslušníci, ktorí majú podľa nariadenia umožnený vstup do Indonézie, sú povinní získať príslušné víza na vstup do krajiny a pri príchode do krajiny preukázať potvrdenie o plnej vakcinácii a negatívny výsledok PCR testu na COVID-19.

O vízum je momentálne nutné požiadať prostredníctvom sponzora (občana Indonézie alebo indonézskej spoločnosti) elektronicky cez webovú stránku Imigračného úradu Indonézie. Platba za víza aj samotné schvaľovanie prebieha online a vízum je zaslané na e-mail žiadateľa – aktuálne nie je teda nutné navštíviť Veľvyslanectvo Indonézie v Bratislave.

Osoby, ktoré cestujú do Indonézie, buď priamo alebo tranzitom cez inú krajinu, musia predložiť potvrdenie o vakcinácii proti COVID-19 a negatívny výsledok testu RT-PCR, ktorý vykonajú v krajine pôvodu najviac 3x24 hodín pred časom odletu. Ten predložia pri kontrole zdravotného stavu alebo v rámci aplikácie the International e-HAC Indonesia. Ak opätovné vyšetrenie RT-PCR po príchode do Indonézie preukáže negatívny výsledok, cudzí štátni príslušníci vykonajú karanténu v hoteli určenom vládou Indonézskej republiky po dobu 8 dní na vlastné náklady. Ak opätovný RT-PCR test po príchode preukáže pozitívny výsledok, cudzí štátni príslušníci budú ošetrení v odporúčanej nemocnici na vlastné náklady. Na 7. deň karantény budú cudzí štátni príslušníci opätovne vyšetrení pomocou testu RT-PCR. Ak výsledok testu ukáže negatívny výsledok, cudzím štátnym príslušníkom je povolené pokračovať do cieľovej destinácie. Miestne autority aj v takomto prípade odporúčajú vykonanie celkovo 14-dňovej individuálnej karantény a vyžadujú dodržiavanie preventívnych opatrení. 14-dňová karanténa sa vzťahuje na vybrané krajiny z ktorých cudzinci prichádzajú, SR však medzi ne nepatrí.


Cestovanie v rámci krajiny

Nosenie rúška na všetkých verejných priestranstvách, vrátane dopravných prostriedkov, je povinné. Indonézske autority pristúpili k prijatiu viacerých reštrikcií v oblasti vnútroštátnej leteckej, lodnej, cestnej a vlakovej dopravy. Pre presuny v krajine letecky, trajektom či pozemne je vo väčšine prípadov nutné mať aspoň prvú dávku očkovania proti COVID-19, absolvovať COVID-19 test a vyplniť aplikáciu the International e-HAC Indonesia. Odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu podmienky prepravy a vstupu do oblasti, keďže tie sa spravidla líšia. Aktuálne vo vybraných regiónoch či častiach veľkých aglomerácií platia dodatočné reštriktívne opatrenia. V krajine prebieha aj vakcinácia cudzincov s prechodným alebo trvalým pobytom na území Indonézie.


Podmienky zotrvania v krajine a odchodu z krajiny

13. júla 2020 došlo k znovu otvoreniu služieb domácich imigračných úradov. Od tohto dátumu majú možnosť cudzinci požiadať o predĺženie vybraných kategórií víz. V tejto súvislosti odporúčame slovenským občanom, ktorí sa zdržiavajú na území Indonézie, aby sa čo najskôr obrátili na príslušný lokálny imigračný úrad. Žiadatelia o telex vízum (tzv. VITAS alebo Visitor´s visa), ktorí sa nachádzajú v Indonézii môžu požiadať o jeho predĺženie aj online.

Pokiaľ občania SR nachádzajúci sa v Indonézii plánujú využiť lokálnu alebo medzinárodnú dopravu, odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu podmienky prepravy.

Pri odchode z krajiny z Jakarty nie je potrebné mať doklad o vakcinácii proti COVID-19. Tento doklad je však potrebné mať v prípade cestovania lietadlom v rámci z iných častí Indonézie.

Zdroj: mzv.sk