ÍRSKO: Aktuálne podmienky vstupu a epidemiologická situácia

06.Mar 2021 | 17:50
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: írsko

Upozorňujeme občanov, že pri vstupe do Írska platí povinnosť pre všetkých cestujúcich (s výnimkou cestujúcich zo Severného Írska) preukázať sa negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín od vykonania testu (nie od doručenia jeho výsledku). Výnimku majú pracovníci v medzinárodnej doprave, deti do 6 rokov a cestujúci, ktorí iba tranzitujú, pričom počas tranzitu neopustia letisko. Cestujúci musia predložiť potvrdenie o negatívnom teste pred nástupom na palubu lietadla, alebo nalodením sa na trajekt.

Cestujúcim, ktorí nebudú disponovať negatívnym COVID-19 testom, môže byť odoprený vstup do lietadla, alebo na trajekt.

Ak cestujúci príde do krajiny bez potvrdenia o negatívnom teste hrozí mu pokuta do výšky 2500 eur, alebo odňatie slobody až do 6 mesiacov, prípadne oboje. Cestujúci bez negatívneho testu budú tiež umiestnení do štátnej karantény, platenej cestujúcim.

Aktuálne neplatia žiadne výnimky pri vstupe pre osoby, ktoré prekonali COVID-19, alebo boli očkované na COVID-19.

Cestujúci, ktorí prichádzajú z červených a šedých oblastí, musia obmedziť svoj pohyb na 14 dní. Po príchode do Írska je možnosť najskôr na piaty deň po príchode absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku nie je potrebné dodržať 14-dňovú dobu s obmedzením pohybu. Slovensko, ako aj väčšina štátov EÚ sa aktuálne nachádza v červenej zóne.

Cestujúci, ktorí prichádzajú z krajín kategórie 2 (zoznam krajín možno nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí Írska) musia po príchode povinne absolvovať 14-dňovú domácu karanténu a objednať sa na piaty deň po príchode na test u svojho všeobecného lekára, alebo na núdzovej linke, avšak aj po negatívnom výsledku musia ostať v karanténe počas 14 dní.

Odporúčame občanom Slovenskej republiky, aby venovali náležitú pozornosť aktuálnym oznamom a zavedeným opatreniam leteckých spoločností.

V súvislosti s platnými hygienickými a epidemiologickými opatreniami konzulárny úsek funguje v osobitnom ochrannom režime. Konzulárny úsek veľvyslanectva je otvorený iba pre objednané stránky s rezervovaným termínom.

Zdroj: mzv.sk