Írsko cez víkend

03.Jún 2017 | 00:00
Autor: Majky Molnár
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: írsko

Počas mojich UK ciest, keď som dlhodobo prenocoval v anglickom Liverpoole a bol som aj stereotypne zamestnaný. Chcel som navštíviť Írsko, ale nechytal som sa na dlhší pobyt, až na tak dlhú dobu aby som si vypísal platenú dovolenku.


Prišiel som na alternatívu víkendových leteniek. Z Liverpoolu do Dublinu lieta Ryanair, Easyjet... a nájde sa aj lodná doprava. Ja som preštudoval lety od Ryanair, ktorý tam letí denne aj niekoľko krát a podarilo sa mi vychytať letenky na víkend za 19,99 libier. Bum, odlet LVP-DUB piatok o 9pm, spiatočný let v nedeľu DUB-LVP 8pm. Neváhal som a hneď som si ich kúpil, síce až 4 mesiace dopredu. Prečo až 4 ? Pretože ak som chcel tie na budúci víkend, tak mi tam nesedel buď odletový čas alebo boli predražené (myslím tým drahšie o 10-15eur :D). Tak som sa hrabal v aplikácii od Ryanairu a posúval dátum až kým mi nebude sedieť cena aj dátum.


1. Dublinská ulička mimo centra


2. Ulička v obytnej časti (Ubytovanie cez AirBnB)

V poobedných hodinách som skončil v práci a vybral som sa domov, mal som čas sa osprchovať, najesť a vyraziť. Večer som priletel okolo 10 hod., z letu mám zaujímavú spomienku ,,zažil som západ slnka 2 krát za 1 hodinu". Práve zapadalo slnko medzi kopce, keď som nastupoval do lietadla a po vzlietnutí nad oblaky sa mi zase vynorilo, následne počas letu finálne zapadlo.

Hneď ako som pristál v Dubline, som sa vybral na miesto ubytovania. Mal som booknuté ubytovanie cez AirBnB, pretože cez couchesurfing som zlyhal. Z letiska som si zobral taxík, čo bol fakt zlý nápad. Prišiel som na to až po 2,5 km, keď som videl na taxametri 12,50 eur. Hneď som poprosil taxikára nech mi zastaví pri chodníku, že to zvládnem aj pešo. Ubytovanie som mal od letiska vzdialené len asi 3km, doteraz necháme prečo som bral ten taxík.

3. Taká tá špicatá vec na O´connell st.


 4. Cesta autobusom na útesy (šírka cesty značne oznamuje stredovú čiaru na krajnici)

Následne som sa ubytoval a ráno vyrazil na autobus, ktorý ma mal doviesť do centra na O´connell street, pretože som mal odtiaľ pred objednaný zájazd cez Tripadvisor. Samozrejme by sa tak aj stalo keby nezabudnem vystúpiť a nepreveziem sa o 5 zastávok ďalej (haha). Hneď ako som si to uvedomil som vystúpil a utekal smerom naspať, rýchla orientácia GPSkou mi dala najavo, že som až 9km od cieľa (za 25 min. to nedobehnem s batohom). Tak som sa rozhodol, že dám rýchleho stopa.

Mal som tú smolu, že som hneď ako prvé auto stopol taxík, spýtal som sa ho na cenu (nepotešil ma). Vzhľadom na to, že ma videl utekať mu docvaklo, že niekam meškám a zobral ma za 10 eur s tým, že mi spravil aj sprievodcu ranným mestom (na porovnanie, z letiska 2,5km - 12,50eur a v meste 9km - 10eur...hmm). Po ceste ma oboznámil s miestnymi budovami, milý chlapík. Dorazil som do cieľa a zistil, že tým autom to bola fakt rýchlovka. Navyše som mal ešte aj čas, tak som sa vybral pre raňajky do najbližšieho shopu (nikdy som neplatil tak veľa za banány!!!).


6. podzemný eco suvenír shop, na útesoch

Vyrážame, slečna vpredu hneď začala rozprávať a nezastavilo sa jej až skoro do cieľa. To som si myslel, že si trocha ešte pospím v autobuse. Predsa to bola najlacnejšia varianta sa dopraviť na Cliffs of Moher (najvyššie útesy v UK, 214m). Po príchode asi dvoj hodinový rozchod, viac ani nebolo treba. Stihol som sa prejsť pekný kúsok, ktorý mi aj stačil (však celých 8km nepotrebujem vidieť, stačí mi najvyšší bod). Nakúpili a vyrazili sme do Galway city, cestou krátka "cik" pauza na kamenistej pláži. Následne návšteva Galway city, prechádzka po mestečku a konečne výdatnejšie jedlo na spiatočnú cestu.

7. Galway city - bočná ulička a centrum nákupov (tzv. photo vs. realita)


8. Galway city - bočná ulička a centrum nákupov (tzv. photo vs. realita)


V Dubline nás vysadili o 7mej, bolo krásne počasie tak som neriešil dopravu a vyrazil po uliciach až na barák. Následne sprcha, pokec so študentkou z Hong-Kongu, ktorá ma ubytovala a spať. Ráno som vyrazil na autobusovku, po ceste som si kúpil potraviny a tento raz som nezabudol vystúpiť v centre. Dublin nie je veľký, za pol dňa som ho stihol obehať pešo. Dodávam, že nechodím do múzeí a podobných starobincov, obhliadam si väčšinou všetko z vonka, zaujíma ma architektúra / príroda.

Zavŕšil som to vyvalovačkou pri jazere v najväčšom európskom mestskom parku - Phoenix park. Po občerstvení som sa vybral smer autobusová zastávka, kde ma chytil aj dážď a skryl som sa do najbližšieho obchodíku. Šťastie zaprialo a bola to len rýchla spŕška. Chytil som najbližší autobus, ktorý mimochodom išiel na letisko asi každých 15 minút. Dorazil som na letisko, prešiel cez pípačky, odletel domov a o 11tej už osprchovaný, navečeraný sa spokojne vyvalil do postele.

9. katedrála svätého Patrika - Dublin


10. Slávny Temple bar - Dublin

Z finančnej stránky by som prirovnal Dublin k Londýnu, aj keď doprava v Londýne je oveľa drahšia, strava zase lacnejšia (pozor: porovnávam stravu v supermarketoch a rýchle občerstvenia). Za podobný 4 dňový pobyt v Londýne som minul rovnako veľa, ale ako všetci vieme severo-západné krajiny sú ekonomicky vyspelejšie.

- cestuj a užívaj -

Rozpočet:

  • hromadná doprava / transport na letisko a po meste - 12,40€,
  • letenky - 24€,
  • zbytočné taxíky - 22,50€,
  • strava - 21,50€,
  • Tripadvisor (autobus + vstupenka na útesy) - 50€,
  • suveníry - 4€,
  • ubytovanie - 30€.

SPOLU: 164,40€

O mne:

Travel & Bmx

Facebook: Majky Molnár - https://www.facebook.com/majky.molnar

Instagram: Majky_style - https://www.instagram.com/majky_style/