ÍRSKO: Zavedenie povinnej štátnej karantény od od 26. marca 2021

24.Mar 2021 | 11:35
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: írsko

Na letiskách a v prístavoch nie sú prijaté žiadne obmedzenia, do krajiny je voľný vstup, avšak pri vstupe majú všetci cestujúci (s výnimkou cestujúcich zo Severného Írska) povinnosť od 16. januára predložiť negatívny PCR test vykonaný nie viac ako 72 hodín pred príchodom.

Výnimku majú pracovníci v medzinárodnej doprave, deti do 6 rokov a cestujúci, ktorí iba tranzitujú, pričom počas tranzitu neopustia letisko. Cestujúci musia predložiť potvrdenie o negatívnom teste pred nástupom na palubu lietadla, alebo nalodením sa na loď. Ak cestujúci príde do krajiny bez potvrdenia o negatívnom teste hrozí mu pokuta do výšky 2500 eur, alebo odňatie slobody až do 6 mesiacov, prípadne oboje. Cestujúci bez negatívneho testu budú tiež umiestnení do štátnej karantény, platenej cestujúcim.

Aktuálne neplatia žiadne výnimky pri vstupe pre osoby, ktoré prekonali COVID-19, alebo boli očkované na COVID-19.

Všetci cestujúci z krajín kategórie 2, ktorých je aktuálne 33, pričom z Európy sa na zozname nachádza iba Rakúsko (ostatné krajiny sú z Latinskej Ameriky, Afriky a z Ázie sú na zozname Spojené Arabské Emiráty) musia po príchode povinne absolvovať 14-dňovú domácu karanténu a objednať sa na piaty deň po príchode na test u svojho všeobecného lekára, alebo na núdzovej linke, avšak aj po negatívnom výsledku musia ostať v karanténe počas 14 dní. Obmedzuje sa cestovanie z Južnej Afriky, Brazílie a ďalších juhoamerických krajín, vrátane pozastavenia bezvízových krátkodobých návštev do 5. marca.

Aktuálny zoznam krajín kategórie 2 možno nájsť na stránke írskej vlády.


Upozornenie

Írska vláda od 26. marca od 4:00 hodín ráno zavedie povinnú platenú štátnu karanténu v určených hoteloch pre cestujúcich vracajúcich sa z krajín Kategórie 2.

Všetci cestujúci prichádzajúci z krajín kategórie 2 alebo nimi prechádzajúci (týka sa napr. aj tranzitu cez letisko cez takúto krajinu) si budú musieť pred príchodom do Írska zarezervovať a zaplatiť hotel na špecializovanej webovej stránke, ak tak neurobia, nebudú vpustení na palubu lietadla alebo trajektu smerujúceho do Írska.

Ubytovanie v hotelovej karanténe bude stáť pre jednu dospelú osobu na 12 nocí 1875 eur, vrátane raňajok, obeda a večere, testovania, lekárskej starostlivosti a ostatných služieb. Druhá osoba, alebo dieťa nad 12 rokov zaplatí 625 eur, deti vo veku 4 – 12 rokov zaplatia 360 eur a deti do 3 rokov nebudú platiť nič. V cene je zahrnuté testovanie na 1. a na 10. deň po príchode. Ak bude druhý test negatívny, cestujúci môže karanténu opustiť a zvyšok karantény stráviť v domácom prostredí. Vláda Írska bude postupne informácie spresňovať a aktuálne informácie bude možné nájsť na oficiálnej web stránke vlády.

Zároveň sa zmení kategorizácia krajín, pričom platný zoznam sa bude pravidelne aktualizovať a preto je potrebné skontrolovať si aktuálny zoznam krajín kategórie 2 pred príchodom do Írska.

Cestujúci sa budú musieť pred vstupom tiež preukázať negatívnym PCR testom vykonaným nie viac ako 72 hodín pred príchodom do krajiny.

Írsko sa od 9. novembra pripojilo k cestovateľskému semaforu EÚ.

Cestujúci prichádzajú zo zelených a oranžových oblastí, môžu vstúpiť do Írska bez následného obmedzenia pohybu

Cestujúci, ktorí prichádzajú z červených a šedých oblastí, musia obmedziť svoj pohyb na 14 dní. Po príchode do Írska je možnosť najskôr na piaty deň po príchode absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku nie je potrebné dodržať 14-dňovú dobu s obmedzením pohybu. Slovensko, ako aj väčšina štátov EÚ sa aktuálne nachádza v červenej zóne.

Testovanie je možné v súkromných spoločnostiach, napr. na letiskách v Dubline, Limericku a Corku. Cestovateľský semaforsa aktualizuje raz týždenne, preto odporúčame pravidelne sledovať aktuálny stav. Všetci prichádzajúci sú naďalej povinní vyplniť formulár s osobnými údajmi, v prípade nevyplnenia im hrozí pokuta do výšky 2 500 eur, alebo odňatie slobody až do 6 mesiacov.

Polícia môže plnenie karantény kontrolovať v uvedenom mieste pobytu.

Upozornenie: Ryanair zrušil všetky priame lety do Bratislavy až do 3. mája.


Cestovanie v rámci krajiny

Je zakázané pohybovať sa viac ako 5 km od bydliska, aj to iba na nákup základných potravín a potrieb a na rekreačné účely.


Podmienky tranzitu

Nevyžaduje sa 14-denná karanténa, ani negatívny výsledok PCR testu, ak neopustíte letisko.


Opatrenia v krajine

Od 16. septembra platí v Írsku nový systém opatrení v boji proti COVID-19 od najnižšej úrovne 1 až po najprísnejšiu úroveň 5. Od 27. decembra zavedený lockdown na najvyššiu úroveň 5.; opatrenia majú platiť zatiaľ do 5. apríla, ale môžu trvať dlhšie, resp. do zaočkovania všetkých rizikových kategórií obyvateľstva.

Rúška sú povinné všade tam, kde nie je možné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Školy a predškolské zariadenia postupne od 1. marca začali otvárať v presne určených fázach školy, od 12. apríla sa otvoria všetky školy

Od 1. januára sú návštevy úplne zakázané, okrem osôb z jednej bubliny (domácnosti starajúce sa o iné domácnosti).

Polícia má právomoc uzavrieť a sankcionovať všetky priestory (verejné, aj súkromné), v ktorých sú porušované pokyny pre ochranu verejného zdravia. Ľudia nad 70 rokov a zdravotne ohrození majú obmedziť svoje interakcie, vyhýbať sa verejnej doprave a nakupovať v určených hodinách.

Aktuálne platné opatrenia v Írsku v slovenskom jazyku si môžete pozrieť aj v tomto videu:


Zdroj: mzv.sk