Island mojimi očami

14.Nov 2017 | 17:29
Autor: Iveta Basandová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: island

... boli sme na Islande !

Neviem ako ma to napadlo spísať tieto vety, ale keď sme sa tam chystali /a chystali sme sa veľmi dlho/ tak som pátrala po nete po nejakej pomoci ... článkov je tisíc, ale veľmi mi nepomohli pri odpovedi na moje otázky.... tak som sa rozhodla, že ja to napíšem na rovinu. Tak som to napísala :D je to krátke, snáď jasné tak si to skúste prečítať. Poučte sa na chybách iných a inšpirujte sa.

Ak chcete ísť na Island, mali by ste vopred vedieť, čo od toho očakávate a ako veľmi chcete ostrov objavovať.

Turistov na Islande by som rozdelila do minimálne troch skupín:

1. Turisti, ktorí prídu do hlavného mesta a spravia si tzv. zlatých okruh, číže top turistické miesta za relatívne krátky čas a bez námahy. Podľa mňa stačí aj predĺžený víkend a možno v tom prípade by som zvažovala aj návštevu počas polárnej noci, aby ste videli aj polárnu žiaru.

2. Turisti tzv. čínskeho typu, ako sme si to nazvali :D .... naštudovaný ostrov ako-tak, požičanie SUV auta a cesta okolo ostrova. Návšteva top bezpečných a dostupných miest. Ostrov sa dá zvládnuť za týždeň ale čím viac času tým voľnejšie tempo, samozrejme. Počas polárneho dňa máte veľmi dlho svetlo, takže objavovať môžete do neskorej noci. Všetko majú otvorené :D

3. Turisti, ktorí si vezmú veľké autá a idú ostrov spoznávať zvnútra, turistikujú, prespávajú v stanoch. Hľadajú miesta, kde vidia niečo viac ako turisti typu 1. a 2. Avšak v tom prípade treba rátať, že nestačí bežné auto z auto požičovne na letisku, potrebujete oveľa väčšie vedomosti o ostrove a hlavne dobrú výbavu.

My ako turisti typu 2., s fotoaparátmi, mapami a nepremokavou výbavou sme sa vybrali na Island koncom mája, konkrétne od 20/05 do 27/05. Počasie nám prialo a aj náš plán bol skoro naplnený. Stovky fotiek a tisícky zážitkov nám budú tento týždeň ešte veľmi dlho pripomínať.

Zopár rád od nás:

 • Peniaze si vôbec nemusíte meniť, dajú sa zmeniť hneď na letisku, ale my sme nemenili nič, všade sa dá platiť kartou a ak nie, napríklad toalety :) tak vezmú aj eurá.
 • Auto si pripoistite, dajte si POZOR na vietor, lebo na škody spôsobené vetrom sa nevzťahuje plné poistenie, vždy tam budete platiť spoluúčasť ako my. Silný vietor nám vytrhol resp. prudko otvoril dvere a vznikol malý škrabanec, ktorý by nás stál cca 1500€, nakoniec vďaka poisteniu to bolo „iba" 320€. Takže opatrne !
 • Ak je cesta označená, že je vhodná iba s autom typu SUV, to znamená, že naozaj sa tam na malých autách netlačte. Nie je to tam preto, že nechcú aby ste tam šli ale, že tá cesta je nebezpečná a nevhodná pre malé autá bez pohonu 4x4. Videli sme to !
 • Stravu si nemusíte nosiť z domu, v obchodnej sieti BONUS nakúpite aj na slovenské pomery dosť dobre a ušetrite si miesto v kufri. Avšak tieto obchody nájdete iba v okolí veľkých miest. Číže najlepšie je nakúpiť si hneď pri hlavnom meste, ďalšie potraviny za normálnu cenu nájdete asi až na severe.
 • Pivo tam kúpite iba veľmi slabé, takže ak máte chuť si niečo dať a nie ste ochotný platiť v špecializovaných predajniach nekresťanské peniaze, tak si to kúpte na letisku, prípadne vezmite z domu ☺
 • Pripravte sa, že toalety budú problém. Nepíše sa o tom, ale je treba posunúť svoje hygienické hranice, hlavne dámy.
 • O Islanďanoch sa vraví, že sú milovníci kávy, my sme tam videli iba galóny kávy, z ktorých ste si mohli načapovať, prípadne niečo ako automat na kávu /cena cca 3,50 €/. Výbornú kávu sme si dali až v jednej z najznámejších kaviarní v hlavnom meste, Reykjavik Roasters, vravieva sa, že sem chodieva aj Bjork :)
 • Na hlavné mesto si vyhraďte kľukne iba poldeň, využite časť radšej na ostatné miesta. -
 • Vynechajte aj Blue Lagoon, voda príjemná, zážitok fajn, ale za 60 € si radšej spravte výlet k hot spot-om, my sme to potom oľutovali, lebo 60x5 bolo neprimeraná hodnota za peniaze.
 • Spravte si výlet navyše, netvrdím, že ísť do rizika, ale skúste ísť za kopec a mimo základných turistických atrakcií, lebo niekedy je to najkrajšie skryté za rohom. Naši chalani vybehli na kopec za našou chatkou a mali z toho úžasné pocity.
 • Sopka, ľadovec, zhorené lávové polia, zelené lúky, pustatina ale aj rušný život. Island je o veľkých kontrastoch a je na každom ako veľmi si ho dokáže užiť…


… a ešte jedna rada na záver, CHOĎTE TAM !


Autor a foto: Iveta Basandova