Kadetade po Európe na študentský spôsob

01.Jan 2017 | 18:41
Autor: Denis Kováč
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest belgicko francúzsko taliansko poľsko

Raňajky v Bruseli, obed v Paríži a večera v Ríme. Aj takto by sa dal opísať rýchly výlet plný zážitkov. Častokrát som čítal rôzne cestopisy ako sa dá cestovať za malý peniaz a čo všetko sa dá za krátky čas stihnúť. No teraz môžem povedať že ak to človek zažije na vlastnej koži už nikdy sa nebude chcieť svojho cestovateľského nadšenia vzdať. Pri plánovaní výletu sme nepozerali moc na krajiny ktoré chceme navštíviť, ale nechali sme to na náhodu. Vďaka leteckým spoločnostiam, ktoré ponúkajú letenky za smiešne ceny, sa nám podarilo preletieť 4 krajiny za necelých 70 eur. Naša cesta začínala v meste Spišská Nová Ves na východnom Slovensku. Čakala nás prvá a zároveň aj najdlhšia cesta počas nášho výletu. Je to celkom vtipné, že na mape sme prešli najkratší kúsok našej cesty a trvalo nám to necelých 5 hodín. Po príchode do Bratislavy sme využili čas do odletu lietadla na pozretie si Bratislavského hradu, a naposledy si dať teplú stravu za Slovenskú cenu.


Prvý let smeroval do Bruselu na letisko Zaventem, ktoré bolo vzdialené od Bruselu približne 2 a pol hodiny pešo. Na letisku sme pristáli okolo pol jedenástej večer. Dobytí a unavení sme sa rozhodli oddýchnuť si pred cestou do Bruselu. Spanie v odletovej hale síce nepatrilo k tým najpohodlnejším, no rozhodne patrilo k tým najlepšie cenovo prístupným. Po skvelom spánku sme sa o štvrtej ráno vybrali do Bruselu. Mestečko Zaventem bolo pomerne prázdne. Na chodníku sme stretávali len stevardov smerujúcich na letisko. Po krátkom blúdení sme natrafili na cyklistický chodník priamo do Bruselu, takže o cestu sme sa už nebáli. Cesta bola niekedy ako z hororového filmu. Tmavé uličku bez osvetlenia, ktoré vedú cez les alebo posprejovaný tunel. No všetko sme brali s úsmev. Aj keď každý z nás mal strach, skúšali sme to stále obrátiť na zábavu. Cesta samozrejme bola dlhšia ako len dve a pol hodiny, no nejako nám to nevadilo. Konečne sme sa ocitli v Bruseli!Začiatky boli riadne chaotické, pretože sme sa nevedeli zorientovať. Blúdili sme po uličkách a hľadali otvorené potraviny, aby sme si doplnili energiu aspoň pohárom kávy. Pomaly začínalo svitať. Pohľad na vychádzajúce slnko v bruselských uličkách bol krásny. Aj napriek únave nás humor neopúšťal, a aj pri blúdení sme sa dokázali zasmiať. Po zorientovaní sa na mape nebol problém navštíviť pamiatky za pár hodín. Moje obavy z toho, že v Bruseli sa budeme nudiť sa našťastie nesplnili. A každému kto sa chystá spraviť si výlet po Európe odporúčam toto krásne multikultúrne mesto navštíviť.Po skvelých dvanástich hodinách objavovania prišiel čas sa s týmto krásnym mestom rozlúčiť. Ďalšie mesto, ktoré sme sa rozhodli navštíviť bol Paríž. Do Paríža sme cestovali z Bruselu autobus. Samozrejme, že nemôže všetko na výlete fungovať ako švajčiarske hodinky. Takže sme sa vďaka meškaniu autobusu dostali do Paríža o tri hodinky neskôr ako sme plánovali. V Paríži nás hneď po vystúpení privítalo skvelé teplé počasie. Do Paríža sme prišli okolo jednej hodiny rána, a bol to ideálny čas na orientovanie sa v Parížskom metre. Nikde ani nohy len traja Slováci prechádzajúci sa s mapou v ruke po Parížskych uličkách.


Ráno sme sa zobudili na ruch ktorý sa odohrával za oknami našej izby. Atmosféra na uliciach bola neopísateľná. Bolo to ako v úplne inom svete. Paríž nás očaril nie len svojou krásou ale aj lístkami na metro za super ceny. Aj napriek tomu že metro na prvý pohľad vyzeralo hrozivo a zložito, po čase sme prišli na to, že orientovanie sa v parížskom metre je aj pre turistov jednoduché. Prvý pohľad na Eiffel tower bol nezabudnuteľný. Niečo tak krásne a veľkolepé sa človeku zapíše do pamäti asi na veky. Po obehnutí historických pamiatkach ale taktiež aj modernej kultúry sme si sadli pod Eiffel tower a nasávali francúzsku atmosféru. A opäť sme si potvrdili, že prejsť Paríž za jeden deň je namáhavé ale nie nemožné.


Pri obdivovaní tejto krásnej krajiny sa rýchlo zabúda na čas. A tak to bolo aj v našom prípade. Ani sme sa nenazdali a už sme utekali na autobus, ktorý nás mal odviesť na letisko. Pri čakaní na nástup do autobusu som sa ešte naposledy pozrel na nádheru tohto skvelého mesta. Ale naše dobrodružstvo stále nieje na konci. Pred nami bola návšteva mesta večnej slávy - Ríma!

Krátky dvoj hodinový let sme využili na rýchli ale aj napriek tomu účinný spánok. Pred polnocou sme pristáli na letisku Ciampino, ktoré je vzdialené od Ríma približne pol hodiny cesty autobusom. Zrejme preto, že sa nám už nepodarilo zohnať lístok na najbližší autobus, sme strávili hodinovú zábavu na letisku.


Hádzať si hračku pre psa v odletovej hale .... je také naše. Každopádne sa nám podarilo vyčariť úsmev na tvári nejednému pasažierovi v hale. O jednej ráno sa nám podarilo dostať do autobusu. Do Ríma sme sa dostali o pol druhej ráno. Nevedeli sme kde máme ísť a ani čo vlastne chceme vidieť. Ale vedeli sme, že autobus späť na letisko nám ide o necelých päť hodín. Bolo to jediné mesto kde sme nemohli použiť metro, ktoré by nám všetko urýchlil. Pretože v nočných hodinách bolo zatvorené. Síce je to logické že metro v noci nefunguje ale nejako sme s tým nerátali. No ani to nám nepokazilo skvelú náladu a chuť prejsť celý Rím.


Prechádzanie sa po nočnom Ríme ma jednu skvelú výhodu a to že pri každej pamiatke ste úplné sami. Takže sme mali možnosť spraviť si skvelé fotky bez toho, aby nám niekto skákal do záberu a podobne. Kvôli bezpečnosti stáli na každom kroku policajti, ktorý nám s ochotou pomáhali dostať sa k pamiatkam. Takže ak som písal, že prejsť Paríž za jeden deň je namáhavé ale nie nemožne, teraz môžem napísať že prejsť Rím aj s návštevou Vatikánu za necelých päť hodín, je náročné a vyčerpávajúce .... ale nie NEMOŽNÉ!


Na smrť unavení, vyčerpaní sme sedeli ako bez duše o šiestej ráno opäť na letisku. Čakal nás posledný let. Ďalšia zastávka Krakov! V polospánku sme nastúpili do lietadla a popravde som zaspal skôr ako sme odleteli. Zobudil som až na to, že sme už na zemi. V Krakove nás už počasie nepočúvalo tak ako do teraz. Po vystúpení z lietadla nás ovial zimný vzduch a slabý dážď. Po troj hodinovom spánku sme boli stále vyčerpaný. No vedeli sme, že už sme skoro doma a toto je naša posledná zastávka. Na letisku náš už čakal známy, ktorý nám ukázal krásu a čaro mesta Krakov. Kvôli počasiu sme si to moc neužili. No aj napriek tomu môžem povedať, že Krakov nesklamal!

S plnou hlavou spomienok a zážitkov sme sedeli v aute smerom domov. A bolo to neskutočné pomyslenie, čo všetko sa dá zažiť za taký krátky čas. Stačí len nabrať odvahu, zbaliť ruksak a vybrať sa na nezabudnuteľnú cestu plnú zážitkov.


Cestovali:

Denis Kováč

Liliana Podvojská

Oto Fargaš