​Kazachstan nie je Borat

04.Jún 2017 | 17:33
Autor: martin navrátil
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: kazachstan

Čo si vybavíte, keď sa povie Kazachstan? Borata? Tak sa potom nečudujte, že sa na vás Kazachovia budú rovnako pozerať, ako keby vám Američan povedal, že film hostel odzrkadľuje Slovensko. Čo vlastne vieme o krajine, ktorá nám prednedávnom zrušila víza?


Najprv si povedzme základné informácie. Kazachstan je 9. najväčšia krajina na svete, kde žije cez 16 miliónov ľudí. Hlavným mestom je Astana, ktorá patrí medzi najmodernejšie mestá na svete. Staršia generácia si bude pamätať, že voľakedy bolo hlavným mesto Almaty. Ale to sa zmenilo, keď sa Kazachstan stal nezávislou krajinou v roku 1991, kedy sa rozpadol Sovietsky zväz. Novonadobudnutá nezávislosť otvorila neskutočné možnosti, ktorých sa Kazachovia asi najlepšie zhostili zo všetkých stredoázijských krajín. Dnes krajina patrí nielen medzi najbohatšie v regióne, ale aj sa postupne otvára viac cestovnému ruchu.


Ak by som vás vysadil so zatvorenými očami v centre Astany, netipovali by ste, že ste v bývalej sovietskej republike. Megalomanský projekt v centre Kazachstanu sa architekti dobre zhostili. Napriek tomu, že tomuto mesto sa hovorí východný Dubaj, sa mesto neťahá do veľkých mrakodrapov. Modernosť pocítite cez iné stavebné projekty. Napriek tomu, že mám radšej Almaty, necítim sa tu zle a vychutnávam si mix modernosti, zelene a veľkých voľných plôch. Tak ako na Slovensku, tak aj tu je neustála téma, ktoré mesto je tu najkrajšie. ,,Jednoznačne Almaty" povie mi Vasiľ pri silnom čiernom čaji. ,,To mesto má dušu". Najlepšie je však, ak sa presvedčím na vlastné oči.


Kupujem si lístok na vlak a idem takmer 1000 kilometrov cez nikdy nekončiacu rovinu. Inak vedeli ste, že sa tu môžete previesť vysokorýchlostným vlakom? Kto by čakal, že tu bude niečo rýchlejšie ako na Slovensku. Dokonca aj vybavenosť lôžkového vozňa je na vysokej úrovni. Počas cesty vidím krajinu rovnú ako biliardový stôl a sem tam stáda divokých koní. Kazachovia spolu s Mongolmi patria medzi krajiny, ktoré spájajú svoju históriu s koňmi a jurtami. Tie kazašské sú o niečo menšie. Čím som bližšie Almaty, krajina sa začína poriadne zdvíhať a postupne vidím 3 tisícové vrchy pri Almaty.

Almaty je mesto, ktoré ležalo na známej hodvábnej ceste, kedy karavány plné korenia a tovaru tu zastavovalo pred cestou do púštnych oblastí. Príjemnou spomienkou sú tu miestne trhoviská, kde nielen dostanete kvalitné veci, ale aj sa dokážete dobre najesť. Sušené ovocie, čerstvo upečený chlieb, ale aj vôňa rôznych pirohov. Mám rád bazáre v Strednej Ázii a v Almaty dávam na popredné miesto i keď veľkosťou nemôže konkurovať tým v Uzbekistane či Turkmenistane. Ale Almaty je aj mestom parkov. To množstvo zelene vás prekvapí a nemáte pocit niekoľko miliónovej metropole.


Ale už bolo dosť miest a poďme do prírody. Neďaleko Almaty je národný park Altyn Emel, ktorý bol založený v roku 1996 a je jedným za najunikátnejších miest Kazachstanu. Na rozlohe približne 4600 km2 nájdete zaujímavé skalné i vulkanické útvary, piesočné duny, zaujímavú flóru a faunu. Alebo je zaujímavejší Charyn Canyon, ktorý je takou maličkou napodobneninou Grand Canyonu? Tých miest je to obrovské množstvo a niekto si nakoniec vyberie do blízkych hôr a na trek k niektorému ľadovcu.


Ale aj tí, čo majú radi históriu, neprídu skrátka. Ak nasadnete opäť na vlak, môžete sa dostať do historického mesta Turkistan, ktoré má rovnakú architektúru ako Samarkand či Buchara s hrobkami dervišov či miestnych vládcov. Ja sa tento rok spolu s frajerkou vydáme k miestu, kde štartujú rakety do vesmíru – Bajkonur. Aj toto miesto sa postupne otvára svetu i keď potrebujete špeciálne povolenie. Tak nás sledujte na www.facebook.com/travelistan a všetky informácie ako dostanete medzi prvými.


Autor: Martin Navrátil

FB stránka: https://www.facebook.com/travelistan
WEB stránka: http://travelistan.sk/