Keď všetci chodia do Thajska, ja pôjdem na Srí Lanku

18.Feb 2015 | 00:00
Autor: Andrea Slobodová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest srí lanka

Destináciu som vybrala podľa toho, že okrem vylihovania na pláži sa tam dá aj veľa vidieť. Teraz som šťastná, a lepšie som vybrať ani nemohla. Keď necestuješ s cestovkou, musíš si sám zistiť kopec informácií o danej krajine – istým spôsobom ťa to obohatí a zase budeš o niečo múdrejší. A tak sa možno práve môj článok stane tvojou inšpiráciou cestovať do tejto krásnej krajiny.


Kedy cestovať na Srí Lanku?

Na Srí Lanke sa strieda obdobie monzúnov a sucha. Kedysi vhodné cestovanie po strednej a západnej časti ostrova bolo od novembra/decembra do apríla. Pri tomto globálnom otepľovaní to už dávno neplatí. Už aj na takéto miesta, kde bolo krásne počasie zaručené, je to v štýle hop alebo trop. Aj domáci nám dali za pravdu, že také počasie už dlho nezažili. Sezóna trvá kratšie a oni prichádzajú o zárobky. My sme sa rozhodli cestovať na prelome január/február. Našťastie nám počasie vyšlo geniálne, a to nemyslím že bolo slnečno. Poriadne nám lialo len jeden viac – menej celý deň. No uznajte, že na horách oceníte keď je pod mrakom, a nakoniec to oceníte i na plážach, lebo to takmer rovníkové slnko dokáže spáliť aj takého majstra v opaľovaní ako som ja.


Číhať na lacné letenky na Srí Lanku.

Letenky som v októbri vychytala za 445€ z Budapešti, so spoločnosťou Air Serbia, s prestupom v Belehrade a Abú Dhabi, z kade sme leteli partnerskou spoločnosťou Etihad. Nuž, tu sa treba obrniť dávkou trpezlivosti a to:

  1. Je veľká šanca, že zrušia let. Už sa ani nedivím. Vo vrtuľovom lietadle z Budapešti do Belehradu nás okrem posádky bolo 15! Ak ste ešte neleteli týmto luxusným lietadlom, tak to trošku priblížim. Ja rada lietam, ale toto je to najhoršie čo existuje. Predstavte si, že sedíte na betóne a okolo je asi milión zbíjačiek, a všetko sa to s vami trase a hučí tak, že ani na maximum pustená hudba v slúchadlách to neprekoná. Presne takto som sa cítila počas hodinového letu, ktorý som sa snažila prežiť so zatvorenými očami.
  2. Po ceste tam sme mali 7 hodinový prestup v Abú Dhabi. Časový posun a hodiny strávené v lietadle dajú zabrať. Tí odvážnejší stihnú ísť ešte skontrolovať slanosť vody v tamojšom mori /tu by som vypichla rodinku českých turistov, ktorí cestovali naľahko s igelitovými taškami/, tí, čo šetria sily do cieľovej destinácie /akože my/, objavia čaro bezplatných vocherov na jedlo, a s víťazoslávnym úsmevom prečkajú 7 hodín na letisku.

Apropo víza, tie na 30 dní jednoducho zariešite cez web za poplatok 30 USD – http://www.eta.gov.lk/.


Takisto musím oceniť našu skvelú myšlienku – kúpiť tvrdý alkohol na letisku v Abú Dhabi. Na Srí Lanke by sme sa ho veľmi ťažko dopátrali a o to viac by utrpeli naše peňaženky. Úmerne k ochutnávaniu neznámych jedál, sme prečisťovali žalúdky opojnými mokmi. Výsledok? Za celé 2 týždne sa použila iba jedna Smecta pre jednu osobu. A to sme jedli v kadejakých „reštauračných zariadeniach" – ale o tom neskôr.

Cestou späť aby nám nebolo málo sme mali 7 hodinový prestup nielen v Abú Dhabi, ale aj v Belehrade.


Prenájom auta a ubytovanie na Srí Lanke

Podstatnou otázkou je, čo chcete robiť? Ležať na pláži? Surfovať? Potápať sa? Ísť niekam do rezortu? Chcete byť niekde, kde nie sú žiadny ľudia? Či behať po chrámoch, horách, pamiatkach? Tak presne toto všetko si môžete užiť za 14 dní s prehľadom.

A môžete cestovať autobusom, či vlakom (rôzne triedy od klimatizovaných až po rozpadajúce sa), tuk tukom, taxíkom, alebo si na celý výlet zabezpečíte auto so šoférom.

Pôvodne som si myslela, že si prenajmeme len auto, no tento variant sa silno neodporúča. Už chápem prečo. Viac krát sme mali na mále, vďaka miestnym šoférom autobusov, tuk – tukov či motoriek, no posledný deň v Colombe nám dal zabrať najviac. Sedieť v strede a pozerať sa priamo cez čelné sklo ako sa oproti Vám valí autobus a v poslednej chvíli sa stihne / ja by som to tak vlastne ani nenazvala/ zaradiť, to je fakt obrovská dávka adrenalínu.

Oficiálne tam jazdia na ľavej strane, neoficiálne jazdia tak povediac v strede. To, že je z každej strany jeden pruh znamená, že dokopy sa na cestu vedľa seba zmestia autá 3-4. Nikdy by som tam nezvládla šoférovať auto. Ak by som mala vychádzať z Colomba na prvej križovatke by som sa rozrevala a radšej ušla J Stretli sme Poliakov, čo mali prenajatú športovú motorku, potvrdili, že aj na to treba istú dávku odvahy.

Auto so šoférom zoženiete v pohode na celý čas priamo na letisku a potom hocikde inde. Ja som po prelúskaní niekoľkých blogov našla odkaz na stránku, kde sa dal šofér booknuť vopred http://www.srilankatourandrentacar.com/.


Ako to funguje?

Napíšte, že máte záujem, koľko vás je a na koľko idete. Celé je to pod agentúrou, ktorá zabezpečuje šoférov a autá. Šofér musí mať licenciu šoférovať auto a robiť akého – takého sprievodcu. / V mojom prípade mi poslali aj kópiu tejto licencie/ Pošlú vám celý zoznam zaujímavých miest na Srí Lanke, ktoré odporúčajú vidieť /čo sa zhodovalo s mojím už vypracovaným itinerárom/ a potom to už len celé zosúladíte.

Najväčšia sranda bola otázka platenia. To už vám dôjde, že sa vzďaľujete od Slovenska na tisíce kilometrov. Oni si zakladajú na dôvere, a preto sa nepodpisuje žiadna zmluva. Dohodli sme sumu 660 USD na 14 dní – cena je so všetkým (zahrnutý benzín, plat šoféra, prenájom auta). Jediná podmienka je, že musíte nájsť ubytovanie, kde poskytujú ubytovanie pre šoférov zdarma, alebo mu ho zaplatíte miesto a čas vyzdvihnutia.

Spôsob platenia – dokonca ani to nechceli vopred. Mali sme platiť po 5 dňoch prvú časť, po ďalších 5 druhú časť a na letisku zvyšok. Nakoniec sme to platili na dva krát, nakoľko to šofér ani od nás nepýtal, a skôr sme mu tie peniaze museli nanútiť. Jemu s nami bolo proste fajn. Pri porovnaní s ostatnými šoférmi, ktorých sme cestou videli sa baviť s cestujúcimi sme to s tým našim vyhrali. Bol sympatický, stále sa usmieval, chodil predpisovo, bol dobrý sprievodca – ale hlavne, bol dobrý šofér.

Najväčšou výhodou je, že do auta nahádžete všetky veci, nikde sa nemusíte trepať s ťažkými batohmi a všade na Vás čaká šofér. Väčšinu času čaká pri aute, takže ani o batožinu strach mať nemusíte. Rada cestujem, ale „backpacker" sa pri takýchto pohodlných alternatívach zo mňa tak skoro nestane.


Na Srí Lanku sa dá ísť ale že totálne „na slepo".

Ani keby ste nemali šajnu, čo sa tam dá vidieť, nemali ubytovanie, alebo dopredu objednané auto, už na letisku Vám ponúknu všetko, ani sa nestihnete nadýchnuť. Neviem, čo vychádza cenovo lepšie, radšej som to pre vlastný pokoj v duši nezisťovala.

My sme mali dopredu booknuté ubytovanie len prvú noc v Colombe, kam sme ani nestihli pohľadať taxík z letiska – našiel si nás doslova sám. A tak naše dobrodružstvo začalo v noci v Colombe.

Vybrať sa o 22:00 von, v šortkách, s našou smotanovou bielou farbou pokožky bol asi celkom výnimočný nápad, nakoľko sme ani na najznámejšej promenáde Galle Face Green, nestretli žiadneho belocha. A pre miestnych sme boli / hlavne ja s kamoškou/ dosť ojedinelá atrakcia. Už tu sme porušili odporúčania – nejesť od miestnych – doplním v pochybných stánkoch okolo ktorých behali myši – a ochutnali sme tradičné placky s krevetami. Keď sme ich posledný deň videli za denného svetla zhodli sme sa, že tma nám dodala odvahu niečo také vôbec skúsiť. Nebolo to zlé, lákala nás skôr tá eufória, že sme práve prišli do exotickej krajiny a treba všetko vyskúšať.

Popri vybavovaní auta, mi povedali, že si nemusíme hľadať ubytovanie vopred – šofér nám s tým pomôže. Hlavne na internete nikde nepíšu zvlášť údaj, že poskytujú ubytovanie aj pre šoféra. Nechali sme to teda po zvyšok tripu na neho – s tým, že dopredu mi odsúhlasili sumu 10-15 USD (noc/osoba) – nakoniec to bolo 15-20-25 USD (noc/osoba), no aj s geniálnymi raňajkami.


Odporúčania na záver?

Nech cestovné kancelárie ponúkajú kadejaké extra super ceny – vždy to vyjde najlacnejšie, keď do krajiny cestujete na vlastnú päsť. A ubytovanie, ktoré zoženiete na mieste, má často aj o polovicu nižšiu cenu, ako za ktorú ho ponúkajú na internete, kde ani všetky možné ubytovania nenájdete.

Tak hor sa do dobrodružstva !


Autor a foto: Andrea Slobodová
http://andyslobodova.blogspot.sk/


Ak vás zaujala táto destinácia, tak si pozrite naše posledné tipy na letenky na Srí Lanku.