KLM / Air France - Povinná ochrana tváre cestujúcich počas nástupu na palubu

11.Máj 2020 | 17:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: klm air france

Od pondelka 11. mája 2020 je pre cestujúcich let.spoločnosti KLM povinná ochrana tváre počas nástupu na palubu lietadla. Cestujúci musia mať so sebou požadovanú ochranu tváre. Palubná posádka bude tiež musieť používať ochranu tváre.


Ochrana tváre sa týka nelekárskych tvárových masiek a chirurgických tvárových masiek. Maska musí byť dostatočne veľká na to, aby zakrývala celý nos a ústa cestujúceho. Toto opatrenie sa zavádza aktuálne do 31. augusta 2020. Cestujúcim, ktorí nemajú primeranú ochranu tváre / masky na ústa, môže byť odmietnutý nástup na palubu. Deti mladšie ako 10 rokov sú z opatrenia vylúčené.

Pre letecké spoločnosti lietanie počas koronavírusovej krízy znamená prevádzku vo výnimočných prípadoch. Súčasná situácia si vyžaduje rad opatrení, ktoré KLM prijíma s cieľom zabezpečiť čo najmenej rizikovejšie prostredie pre cestujúcich a posádku. Súčasťou tohto je aj povinnosť nosiť ochranu tváre. Medzi ďalšie opatrenia patrí častejšie a dôkladnejšie čistenie interiéru lietadla a udržiavanie kontaktu medzi posádkou a cestujúcimi počas letu na minime. Cestujúci z vysokorizikových oblastí budú musieť okrem toho vyplniť zdravotné vyhlásenie, na základe ktorého sa posúdili, či sú spôsobilí lietať.


Riziko kontaminácie na palube lietadla je nízke. Moderné lietadlá sú vybavené vysoko účinnými filtrami pevných častíc (HEPA), ktoré poskytujú čistý a vysoko kvalitný vzduch v kabíne s vysokým stupňom cirkulácie vzduchu. Vzduch sa každé tri minúty nahrádza zabudovaným systémom prívodu vzduchu do lietadla. Prúd vzduchu v lietadle prechádza zhora nadol, čo znižuje pravdepodobnosť „horizontálneho" prenosu v kabíne. Tento prúd vzduch je pomerne rýchly, čo vedie k minimálnemu rozptylu kvapôčok. Okrem toho všetci cestujúci sedia so svojimi tvárami v rovnakom smere, takže dochádza k minimálnej vzájomnej interakcii a sedadlá vytvárajú bariéru pre prenos dopredu alebo dozadu v kabíne.

11. mája 2020 bude používanie tvárovej masky povinné aj pre všetky lety prevádzkované spoločnosťou Air France. Okrem tejto povinnosti bude let.spoločnosť Air France postupne vykonávať kontrolu teploty cestujúcich pri odlete na všetkých svojich letoch. Tieto kontroly sa budú vykonávať pomocou bezkontaktných infračervených teplomerov. Cestujúcim, ktorých bude nameraná teplota viac ako 38°C, môže byť odmietnutý nástup na palubu a ich rezervácia sa zmení bez ďalších poplatkov na let v neskoršom termíne.


Letecká spoločnosť KLM výrazne zredukovala počty letov z Amsterdamu (Schiphol) do Viedne (Schwechat)

Cestovanie z Holandska do Slovenskej republiky – s využitím leteckej prepravy do Rakúska: od 11. mája 2020 letecká spoločnosť KLM v zmysle nariadenia rakúskych úradov výrazne zredukovala počty letov z Amsterdamu (z letiska Schiphol) do Viedne (na letisko Schwechat) na maximálne tri do týždňa. V ponuke boli doteraz lety o 9:00 h ráno z Amsterdamu do Viedne na dennej báze. Presný rozpis letov je dostupný na webovej stránke KLM a na webovej stránke letiska Schiphol.

Lety z Holandska do Rakúska sú výlučne repatriačné, zamerané najmä na návrat občanov Rakúska, ale aj občanov susedných krajín s Rakúskom (dostupné aj pre občanov Slovenskej republiky pri návrate domov). Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu odporúča občanom sledovať informácie leteckej spoločnosti KLM a riadiť sa jej pokynmi.