​Kodaň je rozprávka v podaní Hansa Christiana Andersena

25.Feb 2020 | 18:00
Autor: Natália Bosáková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: dánsko kodaň

Zamilujete si ju ihneď pre svoju severskú špecifickosť a nielen to. Farebné, čisté, maličké rozprávkové mesto Kodaň vás uchváti na prvý pohľad. Severská metropola má, čo ponúknuť turistom.


✈️ Tipy na lacné letenky do Kodane


Iba na skok od nás sa skveje nádherná metropola severu, ako vstupná brána do Škandinávie, Kodaň. Mesto, ktoré sa väčšine ľudí spája práve s Hansom Christianom Andersenom a jeho Malou morskou pannou. Socha malej morskej panny je situovaná na pobreží pri mori a zaiste vás uchváti symbolikou a zároveň skromnosťou. Malá morská panna je symbolom Kodane, stojí osamotená zahĺbená do seba pri mori. Socha bola postavená na počesť Hansa Christiana Andersena a jeho svetoznámej rozprávky. Socha je maličká, meria iba 126 cm. No neuberá jej to rozhodne na špecifickosti.


Budova radnice dominuje na Radničnom námestí (Rådhuspladsen). Významnou nákupnou ulicou je Strøget, cez ktorú by ste mali prechádzať, pretože patrí medzi jednu z najdlhších peších zón na svete. Je lemovaná najluxusnejšími butikmi, reštauráciami, barmi a rozhodne ju nevynechajte pri potulovaní sa. Dominantný v Kodani je aj evanjelický kostol Frederikskirken, ktorý by ste nemali vynechať zo svojho cestovateľského itineráru. Tých sakrálnych pamiatok si tu užijete dosýta.

Pri vyslovení slova Kodaň vám istotne napadne ako prvé Malá morská panna a hneď za tým legendárna štvrť Nyhavn. Farebné panoramatické domčeky dotvárajúce prístav pochádzajú zo 17. storočia. Práve tu Andersen čerpal inšpiráciu pri písaní svojich rozprávok. Pohľad na farebné domčeky je veľmi ikonický a pohladí dušu nielen umelca, ale aj bežného človeka. Domčeky sú v zachovalom stave, dokonca sa tu nachádza najstarší domček v Kodani. Nadšenci pre rozprávkara H.CH. Andersena sa určite nadchnú pri navštívení jeho múzea.


Amalienborg je zaiste najkrajší hrad Škandinávie. Tvoria ho až štyri rokokové paláce postavené v priebehu 18.storočia. Zažijete tu aj dnes výmenu stráží, ktorá je prístupná verejnosti. Aby palácov nebolo málo, navštívte Rosenborg. Predstavuje druhý rozprávkový kráľovský palác po Amelienborgu. Jeho vonkajšia krása je doplnená o nádherné záhrady a bronzové sochy.

Chcete atrakciu pre deti? Nevynechajte zábavný park Tivoli Gardens. Ak chcete trošku zábavy rozhodne nevynechajte tento lunapark, a preneste sa v časoch do histórie. Lunapark neoplýva modernou architektúrou, ale je skôr architektonický poklad pochádzajúci z 19.storočia. Nájdete tam všetko po čom vaše srdce piští, najmä kolotoče, autíčka, dráhy, občerstvenie, rozprávkové postavičky. Predstavuje Disneyland prenesený do Kodane.

Máte záujem pozrieť sa na Kodaň z výšky ? Tak navštívte legendárny Tower, je to miesto, ktoré je najvyššie v Kodani. Uvidíte celé mesto aj more ako na dlani. Ten výhľad stojí za to!

Pevnosť Kastellet pochádzajúca zo 17. storočia má nezvyčajný hviezdicovitý tvar a nielen to, dominuje celému mestu aj so svojím vodným kanálom. V obkolesení nádhernej zelene je to vynikajúci zážitok najmä pre ľudí, ktorí milujú prírodu a históriu.

V Kodani je vždy, čo robiť, ak sa už nudíte, tak môžete skočiť na nákupy, dobré pivo v miestnych puboch, alebo sa len tak prechádzať a kochať sa škandinávskym dizajnom a kultúrou. V Kodani sú typické aj piatkové, alebo sobotňajšie diskotéky, otvorené do ranných hodín. Takisto môžete navštíviť aj ZOO, kde uvidíte všetky možné tropické aj naše domáce zvieratá.


V prípade nepriaznivého počasia môžete navštíviť mnohé múzeá, napríklad Dánske národné múzeum, alebo Národnú galériu, tiež sa môžete vydať na plavbu po Kodani.

Máte dosť Kodane a chcete si odskočiť do Švédska? Jednou z možností je ako sa dopraviť do Švédska, Oresundský most otvorený v roku 2000. Ten spája Dánsko so Švédskom, predstavuje unikátny most ponad more, ktorý uchváti každého turistu. Kodaň a Malmo sú spojené týmto mostom, ktorého dĺžka je 16 km. Táto stavba je architektonickým skvostom. Kodaň je veľmi ekologickým, pomerne bezpečným mestom plným zelene a sakrálnych pamiatok. Ponúka istotne aj kulinársky zážitok pre všetky chúťky.