Korzika - Po stopách Napoleona

23.Aug 2020 | 11:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: francúzsko korzika

Rozľahlý francúzsky ostrov vyniká svojim historickým dedičstvom, hornatým povrchom a krásnymi plážami. Korzika má čo ponúknuť každému návštevníkovi a preto vám dnes prezradíme viac o jej atraktívach a jedinečných miestach.


Ako na Korziku

Vo vodách Stredozemného mora neďaleko ostrova Sardínia a talianskeho pobrežia sa kolíše ostrov Korzika, ktorý je jedným z regiónov Francúzska. Popri francúzštine s miestnym prízvukom tu však bežne započujete aj taliančinu, portugalčinu či arabčinu prisťahovalcov z Maroka. Vzhľadom na jej členitý povrch je Korzika považovaná za najhornatejší ostrov v oblasti Stredozemného mora. Pohoria na ostrove pozvoľna klesajú smerom k pobrežiu, kde ich nahrádzajú atraktívne pláže, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani tie najkrajšie spomedzi Karibských ostrovov.

Na Korzike sa tak v ideálnej miere dá spojiť turistika s relaxom a na svoje si tu tak prídu návštevníci zastupujúci rodiny s deťmi, dovolenkárov aj dobrodruhov. Nudiť sa nebudú ani priaznivci histórie, keďže hlavné mesto ostrova je rodiskom jednej z najslávnejších postáv svetových dejín, Napoleona Bonaparte. Krásu ostrova dokázali pritom oceniť už antickí Gréci a aj jeho dnešná francúzska prezývka znie Ile de Beauté, teda Ostrov krásy.


Spojenie Viedne s letoviskom Bastia zabezpečuje predovšetkým letecká spoločnosť Eurowings. Pokiaľ vám neprekážajú lety s prestupmi alternatívu ponúka Ryanair smerujúci na letisko Figari v južnej časti ostrova z letiska Charleroi neďaleko Bruselu a z letiska Beauvais pri Paríži. V neposlednom rade sa môžete na Korziku doplaviť aj lodným trajektom z niektorých prístavov na francúzskom a talianskom pobreží prípadne z neďalekej Sardínie a spoznať tak počas jednej dovolenky dva podmanivé ostrovy Stredozemia súčasne.


Dominanty Korziky a ich tajomstvá

Pre mnohých dovolenkárov je vzhľadom k miestnemu letisku prvým a zároveň aj posledným kontaktom s ostrovom Bastia v severnej časti Korziky predstavujúca typicky očarujúce stredomorské mestečko. Všimnúť si v ňom môžete námestie San Nicolás s ukážkami barokovej architektúry, sídla domácich obyvateľov s pestrofarebnými okenicami aj prístav plný lodí rozličných veľkostí, tvarov a farieb.


Jednou z povinných zastávok každého návštevníka ostrova by malo byť v prvom rade taktiež hlavné mesto Korziky, Ajaccio nachádzajúce sa na západnom pobreží ostrova. Práve to bolo v roku 1769 svedkom narodenia svetoznámeho generála Napoleona Bonaparte a spojenie tejto osobnosti s Ajaccio sa vám bude pripomínať na každom kroku. Máte tak možnosť navštíviť Napoleonov rodný dom Maison Bonaparte či katedrálu, v ktorej bol pokrstený a v meste je mu zasvätené tiež múzeum či viaceré ulice.

Počas cesty po Korzike by ste nemali vynechať ani Bonifacio, ktorého prístav je považovaný za jeden z najkrajších v oblasti Stredozemného mora. Staré mesto aj v dnešnej dobe oplýva svojou historickou krásou s nádychom stredoveku a ponúka krásne panoramatické pohľady na mesto z vtáčej perspektívy. V centre vyniká napríklad pevnosť Entendard či kostoly Saint Dominique a Sainte-Marie-Majeure. Vašu pozornosť si navyše zaslúži nielen samotné Bonifacio, ale aj ostrovy Lavezzi, na ktoré sa možno dopraviť z miestneho prístavu.


Korzické pláže a príroda za všetky drobné

Klasickú francúzsku eleganciu porovnateľnú s letoviskom Saint Tropez zastupuje na Korzike Porto Vecchio, ktorého historické centrum sa dvíha do výšky nad rozľahlú zátoku a kde sa trendové kaviarne striedajú s umeleckými expozíciami. Na skok od mestečka je navyše situovaná jedna z najkrajších pláží Korziky, Palombaggia. Ostrov je celkovo domovom zhruba 200 pláží a nezabudnuteľný zážitok spojený nielen s kúpaním zabezpečujú aj niektoré zátoky, ako napríklad Capo di Feno. Spomedzi ďalších pláží možno spomenúť v blízkosti Ajacccio rodinne založenú Barbicajas či Tahití pre milovníkov vodných športov prípadne pláž Pinède, kde sa dá venovať aj potápaniu či jachtingu.


Spomedzi prírodných krás Korziky vyniká predovšetkým oblasť kamenných útesov Les Calanques de Piana zahrnutých aj v Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Zavítať sa však oplatí aj do príťažlivej prírodnej rezervácie Scandola, ktorá vyniká morskými útesmi sfarbenými do červených odtieňov. Vhodným východiskom pre obidve destinácie pre vás môže byť mestečko Calvi v severnej časti ostrova. Pôsobivá príroda vás okrem toho očakáva aj v centre Korziky, kde sa vašou vstupnou bránou stáva Corte, ktoré bolo v minulosti hlavným mestom ostrova, skôr než ho na tejto pozícii nahradilo Ajaccio.