Lanzarote a poklady sopečnej krajiny

21.Jún 2020 | 10:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko lanzarote

Prezradíme vám, v čom spočíva unikátnosť ostrova Lanzarote, čo všetko sa na ňom oplatí vidieť aj kde možno oddychovať pri mori. Prijmite teda naše pozvanie na miesto, ktoré pôsobí ako z Marsu, avšak zároveň vás očarí pohostinnosťou svojich obyvateľov a krajiny.


Hoci v porovnaní so susednými ostrovmi Tenerife a Gran Canaria je Lanzarote menej známym ostrovom, v skutočnosti ide o nemenej atraktívnu a populárnu turistickú destináciu. V rámci Kanárskych ostrovov vo vodách Atlantického oceánu je štvrtým najväčším ostrovom a s ohľadom na počet obyvateľov sa nachádza na tretej pozícii.

Od roku 1993 má celý ostrov štatút biosférickej rezervácie pod štatútom UNESCO a týmto spôsobom je tak chránené prírodné bohatstvo Lanzarote. Práve tento ostrov je totiž vďaka početným sopkám a stuhnutým prúdom lávy živým dôkazom sopečnej činnosti, pôsobením ktorej v dávnej minulosti vzniklo celé súostrovie. Je najvýchodnejšie položeným z celého súostrovia a súčasne sa tak nachádza najbližšie k Afrike.


Vulkanické dedičstvo na každom kroku

Vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu spôsobenému sopečnou činnosťou pôsobia mnohé lokality na Lanzarote dojmom iného sveta. A to je aj dôvod, prečo je vyhľadávaný predovšetkým návštevníkmi, ktorí túžia po originálnych a nevšedných cestovateľských zážitkoch, aké len tak niekde inde nezažijú. Aj na tomto ostrove však zároveň nájdete zaujímavé pláže, malebné mestečká či údolie známe svojou produkciou vína. O slnečné a horúce dni nie je núdza po celý rok a zrážky sú tu len minimálne, ako sa na pravý tropický ostrov patrí.


Pre aktívne založených návštevníkov je hlavnou atrakciou Lanzarote nepochybne národný park Timanfaya s podtitulom Sopečné hory teda Montañas de Fuego, kam sa dá dopraviť autom s požičovne a neskôr sa presúvať turistickým autobusom po 14 km dlhej trase známej ako Ruta de los Volcanes. Hoci autobus stojí na viacerých miestach, nedá sa z neho počas jazdy vystúpiť a spoznávať park na vlastnú päsť vzhľadom na vysoký stupeň ochrany. Aj tak je však podobná návšteva výnimočným zážitkom, pri ktorom sa dozviete mnoho pútavých informácií o vzniku a vývoji lokality.

Za nevšednú možno považovať aj jaskyňu Cueva de los Verdes, ktorá je vlastne tunelom vybudovaným pôsobením lávy. Vo svojej celkovej dĺžke v rozsahu šiestich kilometrov smeruje až do mora, turisticky je však sprístupnený len jeden kilometer z trasy jaskyne, ktorou vás prevedie skúsený turistický sprievodca.


Lanzarote - ostrov, na ktorom si vyberie každý

Či sa už radíte k nadšeným letným rekreantom alebo si len chcete na chvíľu oddýchnuť a načerpať nové sily, pláže Lanzarote vám majú čo ponúknuť. Presvedčí vás o tom napríklad komplex pláží súhrne nazývaný Playas de Papagayo situovaný v severnej časti ostrova neďaleko mestečka Playa Blanca. Pre túto oblasť rozkladajúcej sa v dĺžke dvoch kilometrov sú charakteristické pláže pokryté zlatistým pieskom aj priehľadná morská voda v rozličných odtieňoch modrej farby. Člení sa na päticu hlavných častí, ktorými sú Playa Mujeres, El Pozo, Caleta del Congrio, Puerto Muelas a El Papagayo.


Pokiaľ cestujete po Lanzarote na vlastnú päsť požičaným automobilom, rozhodne vám po ceste odporúčame zastaviť sa na viacerých vyhliadkových bodoch, predovšetkým na mieste známeho Mirador del Río, odkiaľ sa možno kochať pôsobivým pohľadom na susedný ostrovček La Graciosa. Ten môžete v prípade záujmu navštíviť v rámci turistickej exkurzie na palube trajektu smerujúceho z prístavu Puerto de Órzola v severnom cípe Lanzarote.


Ak by ste sa zas chceli priblížiť životu miestnych obyvateľov, stačí zamieriť do niektorého zo svojráznych miest a mestečiek. Výnimočnou atmosférou sa môže pochváliť napríklad Teguise, kde na malej ploche natrafíte na početné biele domčeky s modrými dverami a kde sa pravidelne vždy v nedeľu koná veľkolepý trh, ktorý vyhľadávajú tak miestni obyvatelia, ako aj zahraniční turisti.