Le Monte Sainte Michel - miesto, ktoré určite stojí za návštevu

30.Apr 2020 | 17:00
Autor: Andrea Slobodová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: francúzsko Le Monte Sainte Michel

Le Monte Sainte Michel je francúzska obec, ktorá sa nachádza na 80 metrov vysokom ostrove. Počas prílivu je obkolesená vodou, a počas odlivu sa morské dno odrkýva až do vzdialenosti 10 km od pobrežia. Pre svoju jedinečnosť si vyslúžila tretie miesto v rebríčku najnavštevovanejších miest vo Francúzsku (po Katedrále Notre Dame v Paríži a Eifelovej veži). Ostrov má 20 stálych obyvateľov. Na jeho vrchole sa nachádza kláštor a cestu k nemu lemuje množstvo obchodíkov so suvenírmy, reštaurácie, či kaviarne.

Bohužiaľ nemám osobne vyskúšané, no keby som si ja mohla vybrať, určite by som do týchto končín zavítala v skorých ranných hodinách. Nikdy neviete aké bude počasie – halvne tu, v Normandii, a ostrov zahalený v hmle, a vyčnievajúce vrcholky veží isto stoja za ranný budíček.


Ak sa sem chystáte autom, či organizovaným výletom, svoj dopravný prostriedok budete musieť nechať na vzdialenom parkovisku, z ktorého sa za pár minút dopravíte na ostrov bezplatným shuttlebusom (síce je to moderný autobusík, nečakajte však pohodlie, pretože do neho vedia natlačiť celkom slušný počet turistov), alebo pešo.

Vyše sto rokov viedla cez more cesta. no prírodu človek neoklame. Keďže cesta zabránila prirodzenému pohybu vody okolo ostrova, začali sa tu hromadiť nánosy piesku a podobne. Aby uchránili ostrov, vybudovali priehradu na neďalekej rieke a postavili ekologický 760 metrov dlhý most, ktorý je teraz jediným spojením s pevninou.


Ak nieste priaznivcom veľkého počtu turistov, a chcete si obzrieť aj kláštor na vrchole (10€ vstupné), oklamte neznalcov a už pred hlavnou bránou zabočte vľavo, a nájdite bočné schodisko kúsok od nej. Za pár minút a bez zástupov ľudí ste hore. Ročne navšívi kláštor na vrchole len 1/3 z celkového počtu návštevníkov.

Cestou dole na vás na každom rohu číhajú obchodíky, reštaurácie, suveníry, suveníry a ešte viac suvenírov...presne v tomto momente som začala hľadať únikovú cestu smerom nabok a našla schodisko na hradby, z ktorých je super výhľad, či už je v daný moment ostrov obkolesený vodou, alebo nie. Ja som bohužiaľ vychytala čas odlivu, no na druhej strane je zaujímavé vidieť, do akej vzdialenosti voda dokáže zmiznúť.


So svojimi 15 metrami je príliv na tomto mieste najvyšší v Európe. Ak sa teda vydáte obdivovať "pláže" v okolí, vopred si zistite, kedy nastane najbližší príliv. Moment prekvapenia by vás mohol stáť aj život. Napriek tomu, že tu nie sú žiadne vyslovené zákazy chodiť po "pláži", keď sa tu nenachádza voda, upozornenia, že je to na vlastné nebezpečie snáď neprehliadnete. V prípade, že vás zaujíma práve takáto dobrodružná túra bez topánok, po vlhkom, lepkavom piesku, ktorý sa na niektorých miestach môže aj prepadávať, zajednajte si radšej výlet s certifikovaným sprievodcom.

Ak Vás toto miesto zaujalo, skúste porozmýšlať o menšom roadtripe po pobreží severného Francúzska. Určite sa to oplatí spojiť s návštevou pláží v Normandii, ktoré v sebe ukrývajú kopu vojnovej histórie.

Autor a foto: Andrea Slobodová
Web: http://sestrynacestach.net/