Aké najodpornejšie jedlo na svete ste jedli? Viete, že medzi odporné jedlá sa zaraďujú aj naše bryndzové halušky? Raz keď som vysvetľoval pre japonskú televíziu naše národné jedlo, tak sa ma kameraman spýtal, či to myslím vážne a druhý Japonec mi zas povedal, že odpornejšie jedlo dlho nejedol. Cestovanie je zaujímavé v zistení, že to čo je pre druhého delikatesa, pre druhých je to niečo hnusné.
Počas mojich ciest som určite nevyskúšal všetko a asi sa to nedá. Niečo som s radosťou ochutnal a niečo som rázne odmietol. Tu nájdete môj pohľad na zvláštne, hnusné či odporné veci.
Storočné vajce – Je to vajce, ktoré bolo uvarené pred pol rokom a následne zahrabané do zeme. Kúpite nielen na každom čínskom trhovisku, ale stretnete sa s ním aj na raňajkách. Ak dáte dole bielu škrupinu, ovalí vás neskutočný zápach čierneho čuda. A čo žĺtok? Tak to sa za pol roka zmenilo na tyrkysovú lepkavú hmotu, ktorá smrdí ešte viac. A ako chutí? Ako naše vajce...len trochu lepkavo.
Hadie srdce - Neďaleko Hanoja je hadia dedina, kde chodia Vietnamci, aby si posilnili svoje libido. Miestne reštaurácie ponúkajú hadiu delikatesu. Vyberiete si hada, väčšinou kobru, a šikovná ruka kuchára otvorí útroby hada. Rýchlo vyberie zaživa srdce, ktoré hodí do ryžovej pálenky. To srdce ešte bije a vy ho musíte rýchlo vypiť. Musíte ho prehltnúť. Keď si ho necháte chvíľu na jazyku, cítite ako to srdce ešte bije. Ten kto má silnejší žalúdok, tak si môžete dať hadiu krv. Po tomto zážitku budú mať vraj chlapi väčší sexuálny apetít.
Živé chobotnice - V juhokórejskom meste Busan natrafíte na ďalšiu chuťovku. Za živa prehltnúť časti živej chobotnice. Ak by ste to chceli vyskúšať, budete upozornení, že idete na vlastné riziko. Kuchár vám naseká chobotnicu, ktorá sa nestále hýbe. Asi 2 centimetrové kúsky si dáte na jazyk a rýchlo zalejete miestnou pálenkou. Musíte to však veľmi dobre prehltnúť, lebo sa časť chobotnice dokáže vzpriečiť vo vašom hrdle. Už sa raz stalo, že sa jeden zákazník udusil pred zrakmi svojej priateľky, ktorá ho na túto večeru zobrala. A ako to chutí? Nijako, len ešte pár minút cítite ako sa vo vašom žalúdku niečo hýbe.
Jedovatá ryba - Aj v Japonsku nájdete niečo bizarné, nepochopiteľné a čudné. Jedovatú rybu fugu. Je niekoľko reštaurácii, kde si zákazníci doprajú túto japonskú ruletu. Fugu patrí k najjedovatejším rybám na svete. Jedovatá je jej žľaza, ktorú musí kuchár veľmi dobre oddeliť. Ak by sa mu to nepodarilo, alebo ak by sa len kúsok dostal do ryby, zákazník umrie za pár sekúnd. Vraj jej jed je silnejší ako kyanid. Len vycvičení kuchári majú oprávnenie pripravovať túto rybu, napriek tomu sa stalo, že pár Japoncov každý rok umrie. A čo chuť? Nemastná neslaná. Ide len o adrenalín.
Nenarodené káčatko alebo kuriatko - takzvaný Balut - Ešte pred vyliahnutím ponoria vajce do vriacej vody alebo dajú paru. A môžete jesť. Olúpete škrupinu a vidíte, že niečo nie je v poriadku. Trčí tam zobáčik, perie, malé krídelka. Túto filipínsku delikatesu si namočíte do octu a normálne je zjete. Miestny si to nevedia vynachváliť.
Pivo – Asi každý má rád pivo, ale neviem či by ste počas horúcich dní si dali pivo chicha alebo masato v Peru. Miestne vybraté ženy požujú kukuricu vo svojich ústach a vypľujú do nádoby a následne sa uskladní na fermentáciu. Vlastne pijete fermentované sliny miestnych indiánok. A ako to chutí? No keď si predstavíte, že čo pijete, tak veľmi nechutí.
Šimpanzy – V povodí rieky Kongo v štáte Kongo predávajú miestny inú miestnu delikatesu. Chytené a stiahnuté z kože a následne vyúdené. Ako my jeme kuracie krídelka či stehienka, tu si pochutnávate na iných stehienkach. Miestny ľudia to berú ako lacné mäso, keďže v miestnom pralese je obrovské množstvo šimpanzov.
Pavúky – Ak sa vyberiete do Kambodže, tak budete prekvapený, že ak autobus zastaví na miestnou odpočívadle, nejeden Kambodžan si zoberie do rúk niečo čierne. Ak sa pozriete bližšie, tak uvidíte, že je to veľký čierny pavúk. Je hlavne ugrilovaný a jedia sa hlavne jeho nožičky. Chuť? Veľmi zvláštna a pre mňa lepkavá.
Áno, každý z nás má svoj vlastný rebríček nevábnych jedál. Netreba to odsudzovať, lebo to čo nám príde normálne pre iných je nenormálne. Ako dnes odsudzujeme niektoré národy, že jedia psov, tak si neuvedomujeme, že pred prvou svetovou vojnou sa u nás pes jedol ako normálne jedlo. A ktoré jedlo bolo pre vás najhoršie? Ja som nevyskúšal napríklad muší koláč v Číne. Len si predstavte, že v bublanine miesto hrozienok boli veľké muchy. Áno, tie zelené. Dobrú chuť!
Autor: Martin Navrátil
FB stránka: https://www.facebook.com/travelistan
WEB stránka: http://travelistan.sk/
Naše zážitky z ciest môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan