LITVA: Od 31. augusta povinná karanténa pre osoby prichádzajúce zo Slovenska

31.Aug 2020 | 08:30
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: litva

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige informuje občanov Slovenskej republiky, že 17. júna sa v Litve skončil núdzový stav a verejný život sa pomaly vracia do normálu. Napriek tomu je stále v platnosti niekoľko obmedzení, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

Osoby prichádzajúce zo Slovenskej republiky musia od pondelka (31. augusta) absolvovať 14-dennú karanténu!!!

Do Litvy je možné pricestovať bez povinnosti absolvovať 14-dennú povinnú karanténu, ak v krajine, z ktorej osoba prichádza, počet nakazených za posledných 14 dní nepresiahol 16 prípadov na 100 000 obyvateľov.

V prípade, že sa počet nakazených pohybuje medzi 16-25 (žltá kategória), je povinné absolvovať 14 dennú karanténu. Ak počet nakazených presahuje 25 (červená kategória), je do Litvy vstup povolený s negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Zároveň je po príchode nevyhnutné absolvovať 14 dennú karanténu.

Aktuálny zoznam krajín, ktorých obyvatelia nemusia podstúpiť povinnú karanténu, v anglickom jazyku na oficiálnej stránke Úradu vlády zameranej na COVID-19

V prípade, že osoba prichádzajúca do Litvy v minulosti prekonala ochorenie Covid-19 musí ísť, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prichádza do 14-dennej karantény.

Tieto obmedzenia platia aj pri tranzite daných krajín (neplatí pri leteckom tranzite a neopustení tranzitnej zón letiska).

Ak je Litva tranzitnou krajinou na ceste, nie je povinné absolvovať karanténu, počas tranzitu sú však povolené len nevyhnutné zastavenia (hygienické prestávky, tankovanie a pod.).


Po príchode z alebo tranzite cez krajiny zasiahnuté ochorením COVID-19 (žltá a červená kategória) je povinné sa do 12 hodín od príchodu do krajiny registrovať prostredníctvom vyplnenia formuláru na stránke Národného centra verejného zdravia.

Schengenské hraničné priechody sú otvorené, kontroly sú námatkové. Hraničné kontroly sa vykonávajú iba na medzinárodných letiskách a v morskom prístave v meste Klaipeda. Vonkajšia hranica EÚ (do Ruska a Bieloruska) je naďalej uzavretá.

Od 1. augusta je znovu zavedená povinnosť nosiť rúška v obchodoch, úradoch a verejnej doprave. V reštauráciách a počas kultúrnych a športových podujatí povinnosť nosiť rúško neplatí.

Reštaurácie, kaviarne, zábavné a kultúrne centrá, voľnočasové aktivity sú v krajine otvorené za dodržania minimálne jedno metrovej vzdialenosti medzi zákazníkmi v radách. V reštauráciách a kaviarňach musí byť medzi stolmi bezpečnostná vzdialenosť 2 metrov (neplatí ak je medzi stolmi fyzická zábrana/plexisklo).

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Rige: +371 25149789 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421259785978.

Zároveň môžu slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovom sídle ministerstva, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Zdroj: mzv.sk