Londýn z vtáčej perspektívy

11.Apr 2016 | 18:22
Autor: Paula Pechová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: londýn

Pri návšteve Londýna je pre mňa vždy jedným z najväčších zážitkov možnosť pozrieť sa na mesto zvrchu a pozorovať západ slnka, blikajúce svetlá veľkomesta po zotmení, rušné ulice, maličké autá a vnímať tak úplne iný rozmer. Azda ťažko nájsť iné mesto na svete, kde sa zachovalo toľko tradičných prvkov, čo však vôbec neprekáža metropolitnému rázu mesta. Na Londýne zbožňujem ako moderná architektúra a mrakodrapy dopĺňajú starobylé budovy a spoločne tak tvoria krásnu a neopakovateľnú symbiózu práve pre ktorú Londýn ľudia tak milujú. A tu sú miesta, z ktorých mám výhľad na Londýn úplne najradšej.


The view from the Shard

V Londýne bolo doposiaľ mojím najväčším zážitkom návšteva mrakodrapu The Shard, ktorý bol postavený v roku 2013 a v súčasnosti je so svojou výškou 310 metrov najvyššou budovou v rámci krajín Európskej únie. Už len svojim tvarom črepiny skla, ktorá predurčila aj jeho meno, presklenými stenami a polohou v tesnej blízkosti mostu Tower Bridge sa radí k výnimočným stavbám, ktoré sa v Londýne skutočne oplatí vidieť.

Otváracie hodiny počas letných mesiacov do 22:00 hod. a v niektorých dňoch až do 23:00 hod. umožňujú vidieť Londýn počas nočnej scenérie. Cena základného lístka je £24.95.


Na 69. poschodí mrakodrapu sa nachádza presklená 360° vyhliadka s interaktívnymi teleskopmi, pomocou ktorých je možné prehliadnuť si a dozvedieť sa informácie o najrôznejších pamiatkach v celom Londýne. Z mrakodrapu The Shard je veľkolepý výhľad na Londýnske oko, Big Ben, Katedrálu sv. Pavla, mrakodrap The Gherkin, Tower Bridge a Tower of London ako aj finančné centrum Canary Wharf. Na 72. poschodí sa tiež nachádza open-air vyhliadka, vďaka čomu je zážitok z výhľadu ešte autentickejší. Odporúčam návštevu mrakodrapu spojiť s návštevou barov alebo reštaurácii, ktoré sa nachádzajú na 31. a 32. poschodí.


Sky Garden

Ak chcete mať skutočne výnimočný zážitok, zájdite si k mrakodrapu 20 Fenchurche Street, ktorému domáci hovoria Walkie-Talkie, práve kvôli tvaru vysielačky, ktorý mrakodrap pripomína. Ide o piatu najvyššiu budovu v Londýne a pre verejnosť bola Sky Garden otvorená začiatkom roku 2015. Po vstupe ma prekvapil najmä veľkolepý otvorený priestor, krásny 360° výhľad a množstvo zelene. Záhrady sa nachádzajú v svahu od 35. až po 37. poschodie. Pri pohľade na palmy a exotické kvety a výhľade na Canary Wharf, Tower Bridge, Tower of London, The Shard, Katedrálu sv. Pavla a London Eye som bola viac než nadšená… Je to jednoducho zelená oáza na streche mrakodrapu!

Nachádza sa tu aj open-air výhliadka, množstvo miest na sedenie v dolnej časti v okolí Sky Pod Baru ako aj prírodné sedačky vyrobené z pňov stromov. Návšteva Sky Garden je po predošlom zabookovaní na webovej stránke úplne zadarmo. Otváracie hodiny sú síce až od desiatej rána, ale ak sa chcete vyhnúť davom turistov a spojiť príjemné s užitočným, odporúčam zarezervovať si raňajky v Darwin Brasserie, kde je možné prísť už o 7:00, prípadne drink či večeru v Sky Pod Bare alebo reštaurácii Fenchurch.


Tate Modern

Najznámejšia galéria moderného umenia v Londýne sa nachádza v bývalej elektrárni na brehu Temži priamo oproti Katedrále sv. Pavla. Vstupné do Tate Modern sa neplatí a priamo z terasy aj reštaurácie je krásny výhľad na katedrálu a Millennium Bridge. V Tate Modern nájdete trvalé expozície diel Dalího, Picassa či Warhola a iných, ale aj sezónne projekty a expozície, ktoré sa pravidelne obmieňajú. V priestoroch Tate Modern sa tiež nachádza rozsiahle kníhkupectvo, ktoré sa oplatí navštíviť.


Heron Tower

Z vrcholu Heron Tower nachádzajúcej sa na Liverpool street je tiež krásny výhľad na Londýn. S výškou 230 metrov ide o tretiu najvyššiu budovu v Londýne. Na vrchole sa nachádzajú dve reštaurácie – Duck & Waffle a svetoznáma Sushisamba na 38. poschodí. Práve z tadiaľ je možné vychutnať si naozaj neopakovateľnú atmosféru a tiež open-air vyhliadku priamo v srdci Londýna. Mrakodrap The Gherkin sa nachádza v bezprostrednej blízkosti. Môžete sa tiež pokochať pohľadom na Canary Wharf, Tower Bridge, City Hall, Katedrálu sv. Pavla, The Shard a ďalšie známe pamiatky.


London Eye

A na záver londýnska klasika. 132 metrov vysoké vyhliadkové koleso London Eye netreba špeciálne predstavovať. Ide o jednu z najnavštevovanejších atrakcií v Londýne a rozhodne najkrajší výhľad na Big Ben a Westminsterský palác. Otočenie kolesa trvá niečo cez pol hodinu a cena základného lístka je £19.35.


Autor: Paula Pechová
Foto: Paula Pechová