LOTYŠSKO A LITVA - Aktuálne podmienky cestovania a karantény

30.Júl 2020 | 10:12
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: lotyšsko litva

LOTYŠSKO

Do Lotyšska je možné pricestovať bez povinnosti absolvovať 14-dennú povinnú karanténu, ak v krajine, z ktorej osoba prichádza, počet nakazených za posledných 14 dní nepresiahol 16 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Občania SR, ktorí pri príchode do Lotyšska tranzitovali cez Rakúsko alebo Česko, musia od 24.7. podstúpiť povinnú 14 dennú karanténu.

Pri príchode leteckou, autobusovou alebo lodnou dopravou do Lotyšska sú cestujúci povinní vyplniť dotazník (pdf; 157.82 KB), ktorý obsahuje krajiny, ktoré za posledných 14 dní navštívili, kontaktné informácie a adresu, kde, v prípade potreby, budú tráviť izoláciu. Dotazník by mal cestujúcim poskytnúť dopravca. Lotyšské orgány budú tieto dotazníky archivovať po dobu 14 dní.,

Dotazník pre príchod do Lotyšska

V prípade, že sa počet nakazených pohybuje medzi 16-25 (žltá kategória), je povinné absolvovať 14 dennú karanténu. Ak počet nakazených presahuje 25 (červená kategória), je do Lotyšska vstup zakázaný.

Aktuálny zoznam krajín bez povinnej 14-dennej karantény na stránke Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (po kliknutí na odkaz List of countries and recommendations for travellers)

Po príchode do Lotyšska je v celom Pobaltí možný voľný pohyb, hraničné priechody sú otvorené. Vláda odporúča, aby pri cestovaní v hromadnej doprave mali cestujúci rúško alebo inak prekrytý nos a ústa.

Vonkajšia hranica EÚ (do Ruska a Bieloruska) je naďalej uzavretá.


LITVA

Do Litvy je možné pricestovať bez povinnosti absolvovať 14-dennú povinnú karanténu, ak v krajine, z ktorej osoba prichádza, počet nakazených za posledných 14 dní nepresiahol 16 prípadov na 100 000 obyvateľov (patrí sem aj Slovensko).

V prípade, že sa počet nakazených pohybuje medzi 16-25 (žltá kategória), je povinné absolvovať 14 dennú karanténu. Ak počet nakazených presahuje 25 (červená kategória), je do Lotyšska vstup zakázaný.

Aktuálny zoznam krajín, ktorých obyvatelia nemusia podstúpiť povinnú karanténu, nájdete v anglickom jazyku na stránke Ministerstva zahraničných vecí Litvy.

Pri posudzovaní nutnosti absolvovať karanténu sa posudzuje iba krajina pôvodu a nie krajiny tranzitu cudzincov.

Po príchode do Litvy je v celom Pobaltí možný voľný pohyb, hraničné priechody sú otvorené. Hraničné kontroly sa vykonávajú iba na medzinárodných letiskách a v morskom prístave v meste Klaipeda. Vonkajšia hranica EÚ (do Ruska a Bieloruska) je naďalej uzavretá.

Zdroj: mzv.sk