Malaga alebo vitajte v Picassovom meste!

12.Sep 2019 | 20:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: malaga španielsko

Romanticky pôsobiace mesto je vašou vstupnou bránou do čarovnej Andalúzie aj východiskom pre relax na pobreží Costa del Sol. Ktoré miesta sa počas vašej dovolenky v Malage oplatí navštíviť a čo by ste si v rodisku slávneho umelca nemali nechať ujsť?


Prečo sa Malage oplatí venovať pozornosť

Podmanivé mesto v španielskom regióne Andalúzia leží pri brehoch Stredozemného mora, v turisticky vyhľadávanej pobrežnej oblasti Costa del Sol, kde vás čaká fantastická oddychová dovolenka bez ohľadu na to, či cestujete v páre, s rodinou alebo priateľmi. Korene pôvodu Malagy siahajú hlboko do histórie a svoje stopy na jej dnešnom vzhľade zanechali Feničania, Rimania aj Arabi. Mesto je v neposlednom rade známe ako dejisko prestížneho filmového festivalu a rodisko maliara Pabla Picassa či herca Antonia Banderasa.


Do Malagy sa pohodlne dostanete aj z Bratislavy, pričom priame lety bez prestupu zabezpečuje napríklad letecký prepravca Ryanair. Tieto lety sú vám k dispozícii počas dní pondelok a piatok a trvajú približne tri a pol hodiny. Spojenie medzinárodného letiska s centrom mesta naproti tomu ponúkajú viaceré autobusové spoločnosti, vlak a samozrejme aj súkromný transfer či klasické taxíky. Pokiaľ sa v Malage zdržíte dlhšie, môžete váš pobyt využiť tiež na objavovanie ďalších očarujúcich miest južného Španielska, či vás už zaujme Granada, Sevilla, Córdoba, Cádiz alebo Jerez de la Frontera.


Historická, gastronomická aj umelecká Malaga

Vítaným spestrením rekreácie na plážach Costa del Sol sú potulky po Malage, počas ktorých si môžete všimnúť niekoľko výnimočných pamätihodností. Pevnostný komplex La Alcazaba postavený v priebehu 11. a 12. storočia je príkladom arabskej architektúry, zároveň však zachováva aj autentické Rímske divadlo odhalené len v roku 1951. Ak vám stúpanie do kopca nerobí problémy, môžete z komplexu následne zamieriť k blízkemu hradu Gibralfaro. V období stredoveku bol vybudovaný na fénických ruinách, jeho hradby slúžili ako mestské opevnenie a vďaka vyvýšenej polohe dnes poskytuje pôsobivý výhľad na panorámu Malagy, jej záliv a blízke okolie


Po nakuknutí do histórie mesta vám moderný šarm Malagy priblíži ulica La Calle Larios, ktorej pešiu zónu lemujú početné obchody prestížnych módnych značiek. Núdza však nie je ani o reštaurácie, bary a kaviarne, kde si môžete posedieť a doplniť energiu ochutnávkou lahodnej španielskej gastronómie. V priestoroch centrálneho trhu Atarazanas sa dajú naopak zakúpiť miestne produkty, vrátane typických pražených mandlí.

V Malage sa nebudú nudiť ani milovníci umenia, ktorých povinnou zastávkou by sa malo predovšetkým stať múzeum Fundación Picasso Museo Casa Natal situované v rodnom dome uznávaného umelca. Nájdete ho na námestí Plaza de la Merced, kde sa nachádza tiež Picassova socha, s ktorou sa návštevníci múzea radi odfotia. Maliarska expozícia dominuje aj múzeu Carmen Thyssen, zatiaľčo Museo Automovilístico y de la Moda je zasvätené automobilovému priemyslu a trendom zo sveta módy.


Zo života „malagueños"

Vo večerných hodinách je vyhľadávaným miestom medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami prístav, z ktorého sa možno kochať vskutku pôsobivým západom Slnka alebo si vychutnať rôzne druhy teplých nápojov v niektorej z miestnych kaviarní. Z prístavu sa zároveň pohodlne presuniete na mestskú pláž Playa de la Malagueta, ktorú v dĺžke vyše jedného kilometra pokrýva piesok tmavšieho odtieňa.

Ako v prírode sa v Malage budete cítiť v rozsiahlom parku Parque de Málaga, ktorý je domovom stredomorskej aj exotickej flóry z trópov. Vďaka pestrým rastlinným druhom pochádzajúcim z piatich kontinentov býva súčasne často označovaný za jeden z najlepších verejne prístupných parkov Európy. Príjemnú prechádzku však ponúkajú aj záhrady Jardines de Pedro Luis Alonso v blízkosti budovy radnice, na ktorých je jasne viditeľný francúzsky vplyv a kde rastú mandarínkovníky, pomarančovníky a cyprusy.


Na záver je našim tipom pre vás priblíženie sa životu obyvateľov nielen Malagy, ale aj iných španielskych miest tak prostredníctvom návštevy niektorej z reštaurácií zameraných na tapas. Drobné jednohubky si ideálne vychutnáte s pohárom vína z regionálnej produkcie a tradične si na nich ľudia pochutnávajú podvečer skôr než nastane čas na večeru, podávanú v Španielsku neskôr než v našich končinách. V tomto ohľade vám v Malage odporúčame vyskúšať predovšetkým preslávený bar El Pimpi, z ktorého terasy sa vám naskytá impozantný pohľad na vyššie spomenuté Rímske divadlo.