​Malorka. Až na koniec ostrova.

30.Jún 2017 | 10:31
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: mallorca

Malorka je neveľkým ostrovom v Stredozemnom mori. Známy nám je predovšetkým pre pekné rezorty, na ešte krajších plážach, a rušný nočný život nie len hlavného mesta. Zaujíma vás toto všetko a k tomu ešte chránené zátoky, vysoké hory a stopy rímskej a maurskej kultúry?

Navštívte tento krásny baleársky ostrov čo najskôr. A ešte predtým zistite, kam sa na Malorke vybrať a čo tam zažiť.


Až na koniec ostrova

Najvýchodnejší, a snáď najodľahlejší, bod ostrova Malorka je neskutočným miestom. Dramatickým vďaka vysokým útesom dvíhajúcim sa priamo z priezračného mora. Ozdobeným divnými skalnými útvarmi, ktoré priťahujú morské vtáctvo, i borovicami, čo vyzerajú, akoby vyrastali zo skál.

Aj samotná cesta, úzka a poriadne kľukatá, je zážitkom. Vedie popri neskutočných zátokách až na miesto, kde sa podľa domácich stretávajú vetry. Až k najvyššiemu bodu tejto časti ostrova vo výške 384 metrov. Cesta dlhá len niečo málo do 20 kilometrov začína v Port de Pollença. Zaslúžil sa o ňu taliansky inžiniersky génius Antonio Parietti, ktorý sa pohoria Tramuntana nezľakol. Denne ju zdoláva auto za autom a stovky bicyklov.


Autobusy až k majáku ale nechodia, preto sa nie každému podarí dostať až tam, odkiaľ za priaznivých podmienok dovidíte až na Menorku. Ani tí, ktorým sa to nepodarí, zúfať nemusia. Len kúsok od Port de Pollença je vyhliadka Mirador des Colomer. Miesto, kde nebudete vedieť či sa skôr pozerať na prístav alebo na mohutné útesy dvíhajúce sa z tyrkysového mora.

Mesto 10 tvárí

Hlavné mesto Malorky sa ťažko opisuje. Ťažko sa hľadajú slová, ktoré by dokázali vystihnúť jeho nenapodobiteľný šarm a atmosféru. Skrátka, musíte ho zažiť. Prejsť sa jeho dlhočiznou promenádou popri pobreží, veľkých skalách a (občas) rozbúrenom, ale priezračnom mori. Cestou, ktorá vás dovedie k prístavu, kde kotvia „tie obrovské lode vypľúvajúce stovky turistov". Aj k tomu menšiemu, kde stoja luxusné jachty tých vyvolených, ktorým sa pri pohľade na ich cenu nezatočí hlava. Vy ich môžete obdivovať, pofotiť a vychutnať si pri pohľade na ne drink s „dáždnikom".


Alebo sa vydať za druhou tvárou mesta Palma de Mallorca. Zablúdiť v jej úzkych, historických uliciach. Tých, ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako a ľahko vás zvedú zo stopy. A ťažko povedú dvakrát rovnakou cestou, k rovnakému miestu. Za to vám ale ukážu skutočné poklady, také, o ktorých vám ani zoznam top 10 vecí nepovie. Architektonické i tie, kde sa fantasticky najete.

Nad nimi stojí ako kráľovná katedrála La Seu. Niekedy, keď pred návštevou vysnívaných miest pozeráte na ich obrázky na internete, otvárate úžasom ústa. A na mieste, vidiac ich v skutočnosti, prichádza sklamanie. Pri Katedrále La Seu v Palme vám niečo také nehrozí. Práve naopak. Je skutočne neskutočná. I jej odraz v pokojnej vode.


Prejsť ostrov na dvoch kolesách

Malorka je jednou z najlepších a najpopulárnejších cyklo destinácií sveta. Ročne sem prichádzajú tisíce nadšencov jazdy na dvoch kolesách. Od začiatočníkov a sezónnych nadšencov po profesionálov. A všetci sa zhodnú na jednom – Malorka je raj cyklistov. Napomáha tomu stredomorská klíma s miernymi zimami a viac ako 300 slnečnými dňami, ktoré lákajú po celý rok.

Ani cyklistické cesty tu nie sú len tak hocijaké. Napriek relatívne malej veľkosti ostrova si tu užije naozaj každý. Nájdete tu udržiavané asfaltky s kvalitným povrchom. I terén, pre tých, ktorí hľadajú nové výzvy. Potešia vás scénické a pomerne rovné cesty juhu a východu. Potrápia hory Tramuntana, kam aj profi kluby chodia trénovať. A ak sa vám pošťastí, môže vás obehnúť Quick-Step alebo Movistar.


Cyklistom je prispôsobené aj „vybavenie" ostrova. Samozrejmosťou sú požičovne disponujúce špičkovým vybavením, ktoré sú na každom kroku. Nechýbajú hotely vhodné pre cyklistov. Cyklotúr a výletov je pomaly viac ako tých peších. Takisto sú tu možnosti na jednoduchú prepravu bicyklov v dopravných prostriedkoch. Napríklad aj na lodiach.


Výlet loďou za najkrajšími plážami (i za najväčšou opicou)

K návšteve (stredomorského) ostrova neoddeliteľne patrí výlet loďou. Nezáleží na tom akou. Nezáleží na tom, či sa budete plaviť, až kým vás nezdolá morská choroba či úpal. Vyraziť môžete na hodinovú plavbu najkrajšími časťami pobrežia. Obdivovať z lode slnko zapadajúce do mora. Alebo si vybrať plavidlo, na ktorom alkohol tečie potokom.

K tým najkrajším ale patria tie, ktoré vás vezmú na najúžasnejšie miesta ostrova. Ťažko vám vyberiem favorita medzi plavbou k plážam Formentor a Sa Calobra. Možno vám ale pomôže, že Sa Calobra je malý kus piesku ukrytý medzi skalami. Plavba nadchne tých, ktorí sa nevedia nabažiť neskutočných skalných formácií. Formentor, to je zase nekonečný pás piesku a lode hojdajúce sa na vode.

Keď sme už pri tých plážach. Samozrejme, na Malorke nie sú len také, kde sa dá dostať loďou. Všetky sú ale neskutočné. Farbou vody, čistotou, jemným pieskom alebo skalnými útvarmi ukrytými v tichých zátokách. Je jedno, či si vyberte niektorú z vyššie spomenutých, vyrazíte na prekrásny juh, k pláži Es Trenc, k pobrežiu Palmy alebo k obci Deia. Ani jedna časť ostrova vás z tohto hľadiska nesklame.


Za vôňou pomarančov a iných dobrôt

Tí, čo na Malorku cestujú aj za fantastickými pomarančmi by si mali zapamätať meno Soller. Dooranžova odeté stromy boli vždy jedným z hlavných identifikačných znakov tohto mestečka. Jedným z dôvodov, prečo je tak neuveriteľne krásne a príťažlivé pre turistov z celého sveta.

Mesto leží v údolí s príznačným názvom – Údolie pomarančov. Pre svoju polohu má zvláštne podnebie, úplne iné ako zvyšok ostrova Malorka. Oblasti nechýba dostatok vlahy, viac ako úrodná pôda a slnečné lúče, svietiace takmer celý rok. Podmienky, ktoré priamo túžia po tom, aby sa tu pestovali citrusy. A práve tie, pomarančové stromy, sa stali pre Soller zdrojom bohatstva. Vďaka nim sa vybudovala prístavná časť Port de Soller i železnica, ktorá prosperujúce mesto prepojila so zvyškom ostrova. A uľahčila transport pomarančov i tovaru privážaného do prístavu. Dodnes spája mesto Palma de Mallorca a Soller. Dnes slúži turistom, ktorí sú vábení sladkými pomarančmi aj historickým centrom mestečka a jeho krásnym prístavom.


Stále sa tu konávajú podujatia a trhy spojené s týmto ovocím. A trhy nie len pomarančové sú neoddeliteľnou súčasťou Malorky. Ponúkajú všetko od rôznej šmeliny, ktorá „zdobí" počas hodov i naše obce, po skutočné tradičné umelecké diela, živý dobytok a tie najtradičnejšie pochutiny. Takéto trhy nájdete v Palme, Ince a Sineu.


Autor a foto: Jana Kristeková
Web: http://travelville.sk/