MALTA: Vstup do krajiny umožnený len pre plne zaočkované osoby

09.Júl 2021 | 22:42
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: malta

Cestujúci majú povinnosť preukázať sa digitálnym COVID preukazom EÚ ešte pred vstupom do lietadla a vyplniť EU PLF formulár,

Digitálny COVID preukaz EÚ potvrdzuje

  • negatívny výsledok RT PCR testu nie starší 72 hodín (platí pre deti od 5 do 12 rokov ale len v sprievode zaočkovaných rodičov)
  • alebo ukončené očkovanie (14 dní od ukončenia cyklu, je uznaný aj národný očkovací certifikát, vrátane detí od 12 rokov)

Výnimku z predloženia certifikátu o testovaní majú deti do 5 rokov.


Pre vstup na Maltu nie sú platné nasledovné doklady:

  • digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní choroby COVID-19,
  • digitálny COVID preukaz EÚ potvrdzujúci zaočkovanie len jednou dávkou vakcíny (v prípade dvojdávkovej) a to aj v prípade prekonania ochorenia,
  • negatívny výsledok antigénového testu.

Pri ceste na Maltu musí cestujúci prichádzať z krajín uznaných ako turistický koridor (patrí sem aj Slovensko). Zároveň nie je povolené tranzitovať cez letisko, ktoré sa nachádza mimo povolených krajín, z ktorých možno pricestovať na Maltu. Kontrolný test môže byť opätovne zopakovaný aj na letisku, najmä v prípade namerania zvýšenej teploty. Pokiaľ sa cestujúci nepreukáže testom musí sa podrobiť testu na Malte (upozorňujeme na vysokú cenu testu cca 150 eur) a až do obdržania negatívneho výsledku musí absolvovať karanténu na mieste určenom maltskými úradmi, ktoré sa hradí z vlastných prostriedkov. Pri nedodržaní pokynov hrozí pokuta a trestné stíhanie.

Pozrite si rozdelenie krajín podľa rizika nákazy a podrobné podmienky vstupu


Cestovanie v rámci krajiny

Boli zrušené cestovné reštrikcie medzi Maltou a Gozom. Trajekt medzi Maltou a Sicíliou je v prevádzke.


Opatrenia v krajine

Opätovne sú otvorené obchody a vonkajšie trhy, bary, kluby, kiná a divadlá. Fungujú jazykové školy. Skupinové stretávanie je obmedzené na max. 6 osôb. Nie je povinné nosiť rúška na pláži a pri bazénoch, ale odporúča sa. V interiéroch platí povinnosť nosiť rúško s výnimkou detí do troch rokov, ľudí, ktorí majú problémy s dýchaním, pri športe, resp. pri komunikácii s hluchonemými.

V prípade kontaktu s osobou nakazenou COVID-19 alebo prejavuje známky choroby je povinnosť informovať tzv. Covid Helpline na čísle 111 alebo e-mailom na [email protected]. Môže byť nariadená povinná 14-dňová karanténa v domácom prostredí resp. v ubytovacom zariadení (náklady si hradí cestujúci sám).

Zdroj: mzv.sk