MAROKO: Aktuálne podmienky vstupu a opatrenia

06.Sep 2021 | 11:01
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: maroko

Podmienky vstupu do krajiny je nutné pred odletom overiť aj u leteckej spoločnosti:

  • predloženie negatívneho PCR testu, ktorý nie je starší ako 48 hodín alebo ak je cestujúci zaočkovaný, požaduje sa predloženie očkovacieho preukazu, resp. certifikátu o očkovaní (nie skôr ako 2 týždne po kompletnom očkovaní)
  • vyžadovať tiež môžu rôzne potvrdenia o ubytovaní, pozvaní a pod.
  • cestujúci musia vyplniť zdravotný formulár
  • po prílete podstúpi cestujúci meranie teploty. Osoby, ktoré budú vykazovať symptómy choroby COVID-19, môžu byť umiestnené do určeného karanténneho zariadenia.
  • odporúčame ešte pred príchodom konzultovať aktuálnu situáciu v mieste pobytu aj priamo s cestovnou kanceláriou alebo hotelom
  • pred každou cestou do Maroka je potrebné, aby si cestujúci vopred overili u svojej leteckej spoločnosti či platia konkrétne opatrenia. V prípade zrušenia, zmeny alebo odloženia letu kontaktujte priamo svoju leteckú spoločnosť alebo cestovnú kanceláriu.
  • pri pobyte v Marockom kráľovstve je potrebné rešpektovať pokyny miestnych autorít
  • deti do 11 rokov sú oslobodené od testu.

Na účely poskytovania podrobných podmienok vstupu a pobytu v konkrétnych častiach územia je príslušný zastupiteľský úrad Marockého kráľovstva.


Podmienky odchodu

Pred každou cestou z Maroka je potrebné, aby si cestujúci vopred overili u svojej leteckej spoločnosti či platia konkrétne opatrenia. V prípade zrušenia, zmeny alebo odloženia letu, ktoré môže nastať náhle, zo dňa na deň, kontaktujte priamo svoju leteckú spoločnosť alebo cestovnú kanceláriu.

Pre osobnú dopravu sú naďalej zavreté hraničné priechody v španielskych provinciách Ceuta a Melilla.

Pre uviaznutých občanov SR v Maroku je možné individuálne komunikovať o svojej situácii s veľvyslanectvom SR v Madride: [email protected].


Oficiálne (národné) webové stránky o COVID-19 v krajine

Oficiálny portál o COVID-19 v Maroku
COVID-19 - bezpečná cesta do Maroka (Marocký národný úrad pre cestovný ruch)


Opatrenia a cestovanie v rámci krajiny

Celoštátny nočný zákaz vychádzania je v čase od 21.00 do 05.00 hod. - jeho porušenie sa prísne kontroluje.

Opatrenia vlády zahŕňajú aj zákaz cestovania do a z miest Casablanca, Marrakech a Agadir. Do týchto miest môžu cestovať iba očkovaní ľudia s platnými očkovacími preukazmi alebo naliehavými zdravotnými problémami.

Maroko zakázalo svadby a verejné zhromaždenia. Verejná doprava, reštaurácie a kaviarne fungujú s 50% kapacitou, v hoteloch môže byť využitá kapacita 75%.

Aj na plážach je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia vrátane masiek a sociálnej vzdialenosti.

Aktuálne platný núdzový stav umožňuje rýchle a náhle zásahy proti ohniskám nákazy. V prípade objavenia sa ohniska dochádza k okamžitému uzavretiu niektorých miest, resp. ich štvrtí v záujme zabránenia šírenia vírusu. V takom prípade je mimoriadne obmedzený pohyb všetkých osôb, spravidla na niekoľko dní. V uzavretých oblastiach sa obmedzuje predajná doba, prevádzka kaviarní, uzatvárajú sa verejné parky a športoviská a pod.

Na cestujúcich aj z tohto dôvodu apelujeme, zaujímať sa o svoje poistenie do zahraničia, ak by bolo potrebné zotrvať v krajine v prípade náhlych zmien v karanténnych opatreniach dlhšie, ako bol predpoklad, a tiež v prípade náhlej hospitalizácie a pod.

Nosenie rúšok je povinné, vláda zároveň dôrazne upozorňuje na dodržiavanie všetkých hygienických opatrení.

Ak cudzinec v Maroku nie je držiteľom pobytovej karty, maximálna doba pobytu je 90 dní. V prípade jej prekročenia je potrebné obrátiť sa na cudzineckú políciu podľa miesta pobytu. Za prekročenie lehoty je možné udeliť pokutu.

Zdroj: mzv.sk