MAROKO – PUTOVÁNI V ERG CHEBBI

23.Júl 2013 | 22:49
Autor: Michaela Weis
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest maroko sahara erg chebbi

Písečné duny Erg Chebbi jsou nejvyšší duny v Maroku, a lze je nalézt v jihovýchodní části Maroka blízko alžírských hranic. Je to mimořádný přírodní útvar, kde na plošině s malými černými kameny připomínající hamadu horký písek, několik desítek kilometrů dlouhý a široký, stoupá náhle až do 150 metrové výše. Na úpatí dun je několik malých vesniček, Hassilabiad a Merzouga, které bohužel jsou nyní plné hotelů a větších nebo menších penzionů. Proto je lepší, pokud chcete klid a žádné turisty, opustit Merzougu a dostat se do Khamlie, vesnice 7km vzdálenou, kde opravdu najdete klid a pohodu. Přesto zde najdete ubytování, které je navrženo tak, aby nerušilo okolí a pocit pouště. Lidé ve vesnici se o vás postarají a ukáží vám, kde pak můžete strávit noc. Není tam víc než jeden menší hotel a penzion (Dar el Khamlia), kam již našlo cestu mimo jiné národnosti i mnoho našinců. Dar el Khamlia kromě ubytování vám také může ukázat život v poušti, naučit různé typické pokrmy, organizovat výlety do pouště na velbloudu, spaní v dunách a další. Khamlia je vynikající základnou pro zkoumání pouště a pro pozorovatele ptáků. Obec je také známá pro hudební skupinu Gnawa, která bude hrát pro vás kdykoliv. Jsou to potomci súdánských otroků a jejich hudební styl je zcela odlišný od stylu arabského. Je to duchovní hudba, která vám promlouvá do duše, máte chut dát se tance a podílet se také.

Další zajímavostí Khamlie je, že Západočeská univerzita v Plzni rozvinula spolupráci se základní školou v Khamlii a věnovala ji počítače s tiskárnou a dalším příslušenstvím. Zavítáte-li tedy do Khamlie, budete vítáni v této škole.


Můžete jet do dun na velbloudu a spát v malé oáze v beduínském stanu, sledovat východ a západ slunce, vyšplhat na nejvyšší dunu, atd. Máte-li čtyřkolky, nebo 4×4, pak si můžete také vyzkoušet jízdu v dunách. Můžete tam i lyžovat. Ubytovat se můžete v dunách na několik dní, jezdit na velbloudech z jedné oázy do druhé, dozvědět se více o životě, neboť poušť je prostředím mnoha pouštních plazů a savců. Najdete zde ovšem i skorpiony, zajímavé a i hezké ale nepříjemné při kousnutí. Scarabou jsou zde také, hezcí bezpeční brouci. Vzhledem k tomu, že duny jsou čisté bez prachu, mají nádherné barvy, měnící se z oranžových na zlatou, červené na žlutou, ale i šedé až bílé, když se počasí mění a je bouře. Poušť je také prostředím pro mnohé pouštní plazy a savce.

Mezi dunami Erg Chebbi a alžírskou hranicí žijící kočovníci pěstují především ovce, kozy a velbloudy, tkají z velbloudí srsti i plátna pro beduínské stany, ale živí se i cestovním ruchem. Můžete jezdit v dunách (pouze offroad auty), vidět malé oázy, většinou suchá koryta (vádí), kde můžete najít i zkameněliny. Cestou uvidíte studně, vodu ale nepijte a po chvíli se dostanete do M'Fis, minerální dolů, kde se stále pracuje velmi primitivním způsobem. Je to velmi zajímavé místo k návštěvě a lidé, kteří tam pracují, vám rádi ukáží způsob práce tam. Poté cesta pokračuje do staré opuštěné francouzské vesnici, kde si můžete udělat představu o tom, jak to bylo v době kolonizace.

V blízkosti dun je pravé saharské jezero, Dayet Sriji, kde se na jaře slétávají plameňáci i další vzácní ptáci, kteří se zde zastavují při jarní migraci Pokud ovšem nebude pršet nějakou dobu, což se stává nyní častěji, pak voda vyschne a je tam jen písek bez vody, plameňáci hledají vodu jinde. Pár kilometrů od městečka Taouz můžete vidět krásné pohoří Kfiroun, kde najdete na skalách staré rytiny. Tam se můžete dostat běžným autem, ale pokud chcete jet dále, budete potřebovat offroad. Chcete-li prozkoumat tuto část Erg Chebbi kolem, musíte mít offroad. I když je zde asfaltka do Taouzu (asi 30 kilometrů od dun) k prozkoumání okolí to nestačí a musíte se vydat po pistách. Některé pisty jsou sjízdné normálním autem, ale ne všude. Trvá to více dní, aby se prozkoumalo lépe okolí dun, nejen duny samotné.


Celá oblast vlastně začíná již v Rissani, poslední velká vesnice asi 40 km západně od Erg Chebbi. Rissani samo o sobě je velmi zajímavé. Od 8 do 14 století to bylo samostatné království, známé jako Sijilmassa, prosperující z karavanních cest. Nyní je zde muzeum, velmi zajímavý trh, souk, zajímaví tím, že to není souk, zaměřený pro turisty, ale pro tam žijící lidi. 3 krát týdně je trh s ovcemi a osly.

Kolem města je turistická trasa, kde kromě asi 5 tisíc datlových palem uvidíte stovky menších kasbahů a projet trasu trvá asi 1 hodinu. Celá oblast končí u Taouzu, vzdálené asi 80 km od Rissani a kde končí asfaltová silnice. Odtud můžete pokračovat na jih dále, ale už je v offroad. Máte-li offroad auto, můžete jet z Rissani nebo Erfoudu k Erg Chebbi jen po pistě a vychutnat si celou cestu v poušti. Cesta je opravdu krásná a zajímavá. Celá oblast je krásná a stojí za podstatně více než jen jednu noc spát v písečných dunách.


Autor: Michaela Weis