​Miláno - hlavná hviezda Lombardska

11.Sep 2020 | 20:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: taliansko miláno

Talianske Miláno je mestom módy a futbalu, ako aj histórie a umenia. Spoznajte spolu s nami jeho hlavné atrakcie a odhaľte, čo ďalšieho sa v okolí v rámci regiónu Lombardsko oplatí navštíviť a ako sa do Milána dostanete letecky.


V čom je Miláno jedinečné?

Región v časti severného Talianska je strategicky umiestnený na pomedzí Álp a rieky Pád a napriek tomu, že nedisponuje prístupom k moru, ide o jeden z najobývanejších a najnavštevovanejších talianskych regiónov. O Lombardsku nájdete zmienku aj pod jeho označením v taliančine teda Lombardia, v každom prípade však patrí k najprosperujúcejším oblastiam v Európe a to nielen po finančnej, ale aj kultúrnej či športovej stránke.

Centrom a hlavným mestom Lombardska je svetoznáme Miláno, kde žije značná časť obyvateľov regiónu. Je jedným z najbohatších európskych miest a domovom tak historických a umeleckých pamiatok, ako aj najvyššieho talianskeho mrakodrapu. Miláno je tiež neoddeliteľne späté s operou vďaka divadlu La Scala a samozrejme aj s módou ako organizátor Milánskeho týždňa módy. Športovým fanúšikom je v neposlednom rade známy ako sídlo futbalových klubov AC a Inter Miláno a v roku 2026 bude spolu so strediskom zimných športov Cortina d´Ampezzo hostiť Zimné olympijské hry.✈️ Tipy na lacné letenky do MilánaČo by ste si v Miláne nemali nechať ujsť

Najznámejším symbolom Milána je jednoznačne nádherný Milánsky dóm alias Duomo situovaný na námestí Piazza del Duomo. Predstavuje jednu z najväčších katedrál na svete a stavaný bol v priebehu viacerých storočí, preto sa v jeho výslednej podobe spájajú rôzne architektonické štýly. Hoci exteriér katedrály je nadmieru pôsobivý, rozhodne sa oplatí vstúpiť taktiež do jej vnútra a vystúpiť na jednu z jej strešných terás umožňujúca náhľad na Miláno z vtáčej perspektívy.


Kostol Santa Maria delle Grazie na prvý pohľad určite špeciálne nevyzerá, počas vášho pobytu v Miláne by ste ho však rozhodne obísť nemali. V jeho interiéri sa totiž nachádza svetoznáma maľba Posledná večera, ktorú vytvoril legendárny Leonardo da Vinci koncom 15. storočia. Vstupenku vám odporúčame rezervovať so značným predstihom, pričom vstup do kostola sa uskutočňuje v malých skupinách s 15 – minútovým intervalom.Vašou ďalšou zastávkou v Miláne sa môže stať rozsiahly Sforzovský hrad vybudovaný ako vojenská pevnosť a neskôr slúžiaci vo forme paláca miestnej vplyvnej šľachtickej rodiny Sforza. Hrad obklopujú pekne upravené záhrady a jeho interiér využívajú pre svoje expozície viaceré múzeá.


Pokiaľ si potrpíte na opernú hudbu, v hlavnom meste Lombardska by ste si nemali nechať ujsť návštevu opery Teatro alla Scala či už vo forme účasti na opernom predstavení alebo v rámci prehliadkovej trasy pre turistov. Ak naopak dávate prednosť nákupom, v Miláne si zaručene prídete na svoje v nákupnom centre Galleria Vittorio Emanuele II, jednom z najstarších svojho druhu na svete.


Čím si vás získa Bergamo po príchode do Lombardska?

Vďaka svojmu letisku je Bergamo vstupnou bránou do regiónu pre mnohých turistov, hoci väčšina z nich mieri priamo do Milána. Mesto si pritom určite vašu pozornosť zaslúži vzhľadom na dobovú atmosféru, ktorá v ňom panuje. Nehovoriac o tom, že v Bergame sa dá nájsť cenovo výhodnejšie ubytovanie než v Miláne a pokiaľ sa váš spiatočný let uskutoční v ranných hodinách, je praktickejšie byť ubytovaný v blízkosti letiska.


V centre Bergama je väčšina zaujímavostí mestečka spojená prostredníctvom ulice Via Gombito, ktorá vás privedie napríklad na námestie Piazza Vecchia, ktorej centru dominuje prekrásna fontána Contarini z bieleho mramoru. Námestie lemujú tak malebné reštaurácie s terasami, ako aj historické budovy, ako napríklad Palazzo della Ragione s nevšednými slnečnými hodinami alebo Palazzo Nuovo, sídlo jednej z najvýznamnejších talianskych knižníc. Spomedzi ďalších zaujímavostí Bergama možno spomenúť zvonicu Campanone, renesančnú kaplnku Capella Colleoni či baziliku Santa María Maggiore.