Mníchov - Viac než len októberfest

04.Nov 2018 | 09:00
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: mníchov nemecko

Bavorská metropola Mníchov. Mám pocit, že až na TÝCH pár jesenných týždňov je vždy druhou voľbou. Že sa veľa cestovateľov ženie najskôr do Berlína. Ja som bola (nedobrovoľnou) výnimkou. A vďaka pracovnému týždňu dostal Mníchov šancu ukázať sa v plnej kráse. Hádam aj vďaka novej leteckej linke z Košíc. Aj vďaka týmto „atrakciám" si ju zaslúži.


Tam, kde zlatý mok tečie potokom

Áno, pivo. To, čo preslávilo Mníchov snáď po celom svete. Je súčasťou života v meste už poriadne dlhú dobu. A nevyzerá, že by sa mu chcelo preč. Dôkazom sú pivovary produkujúce viac ako 60 druhov. Rôznej „sily", sfarbenia a chute. Zapamätaj si slová ako Bierkeller, Biergarten, Gaststätten a Wirtshäuser, ak ich chceš ochutnať. Spolu s niektorou z tradičných bavorských špecialít. Tie najvyhlásenejšie, napríklad klobásy každého druhu, nechýbajú ani na Oktoberfeste. Každoročnom sviatku piva, na ktorom sa (aj) v septembri stretáva viac ako šesť miliónov jeho milovníkov.


Strážkyňa pivného šialenstva

Žena s levom. Vraj zosobnenie Bavorska. A poriadne dôležitá mníchovská pamiatka. Je celá zo železa. Má asi 30 metrov a hovoria jej Bavaria. Za ňou sa ukrýva niečo ako nemecká sieň slávy. Uvidíš tam sochy významných osobností z histórie krajiny. Viac ťa asi zláka fakt, že do hlavy Bavarie môžeš nakuknúť. Podobne ako do americkej Sochy Slobody. Až na vrch vyjdeš po schodoch, poriadne stiesnenými priestormi. Nič pre klaustrofobikov. Ale výhľad stojí za to. Hlavne na Oktoberfest. V čase, keď sa festival koná.


Radnice, kostoly…a nákupy

Na Marienplatz hneď utekajú milovníci histórie a architektúry. A nemal by ho vynechať žiadny návštevník bavorskej metropoly. Veď je to historické srdce celého mesta. Dominantou gotického námestia sú radnice. Altes a Neues Rathaus, na ktorej sa trikrát za deň rozoznie zvonkohra a dobové postavičky predvedú svoje krátke predstavenie.

V tejto časti je to tiež poriadne „prekostolované". Stojí tu Asamkirche, Theatinerkirche a symbol mesta, Fraukirche. Jeden z nich, kostol Sv. Petra, ten najstarší v Mníchove, alebo skôr jeho veža, ti ukáže radnicu v plnej kráse. Stačí zdolať „iba" 306 schodov. Mesto môžeš obdivovať z vtáčej perspektívy aj z veže Novej Radnice a Frauenkirche.

Ak ťa nelákajú kostoly, výhľady, ani kultúra, vedz, že táto časť mesta je ako stvorená aj pre i nákupných maniakov. Alebo skôr nákupné maniačky. Pomedzi pamiatky je roztrúsených strašne veľa obchodov, aj veľký obchodný dom.


Chute a vône Bavorska

Často počúvam, že ak nie si na pivné alebo ťažké jedlá, nemecká kuchyňa ti neučaruje. Asi si nezamieril na tie správne miesta. Neďaleko Marienplatzu sa nachádzajú v celku vychytené trhy. Pravidelne sem mieria lokálni gurmáni, aby nakúpili potraviny najvyššej kvality. Obľubujú ich aj „bežní" domáci, ktorí s potom s „úlovkom" vyrážajú na piknik k rieke Isar. Objavíš tu čerstvé morské plody i exotiku, a hlavne výborné nemecké produkty.

Isto si všimneš, že Nemci sú vášniví hubári. Na jeseň sa totiž stoly prehýbajú pod plnými košíkmi. Za ochutnanie a nákup okrem nich stoja chutné syry a lokálne vína.


Ufo existuje

Aspoň teda v Bavorsku. Jeho podobu na seba vzala Allianz Arena, ktorá dotvára panorámu mesta. Zazrieš ju už počas pristávania. Ak prilietaš. Svietiace čudo má svoju unikátnu atmosféru. Hlavne vtedy, keď tam jeden z najúspešnejších futbalových tímov Nemecka predvádza svoje umenie pred niekoľkými desiatkami tisícov divákov. Ak sa nedostaneš na zápas, vyber sa aspoň na prehliadku. Sprievodca ti ukáže útroby štadióna, porozpráva o kluboch mesta. Uvidíš všetko od šatní, cez press room až po starostlivo pestovaný trávnik.


Tam, kde lieta filmový pes Falco

Bavaria Filmstadt je interaktívne múzeum. Zachytáva desaťročia tvorby najväčšieho filmového štúdia v celej Európe. V rôznych štúdiách sa dozvieš ako pripravujú a natáčajú relácie, filmy a teleshopping (s nemeckou hviezdou tohto formátu v akcii). Niektoré veci môžeš aj vyskúšať. Stať sa na chvíľu rosničkou hlásiacou počasie. Povoziť sa na lietajúcom psovi Falcovi. A ak máš odvahu, „natočiť" akčnú scénu v nezastaviteľnom vlaku. Zaujme aj časť venovaná vojnovému veľkofilmu Das Boot. Krátkym úsekom ponorky sa tu dá aj prejsť. Rovnako ako celým „mestom". Ulicami verne vytvorenými na natáčanie. Do „budov" nevstupuj. Nedá sa to, nie sú skutočné.


Versaillský Nymphenburgský palác

Barokový zámok je jedným z najrozsiahlejších svojho druhu v Európe. Preto ho občas prirovnávajú k francúzskej nádhere. Už sa ako obydlie kráľov nevyužíva. Zachoval sa tu ale interiérový dizajn vtedajšej doby – ich nábytok, rôzne dekorácie ako portréty, maľby, zdobené koče. Proste, uvidíš tu klasický interiér stredoeurópskych zámkov z tohto obdobia.Pre tých, ktorých takéto veci zaujímajú, bude návšteva zážitkom. Tých, ktorých nie poteší obrovský park okolo zámku. Park je ozaj krásny, ak si „vyberieš" správne počasie. V novembri bol trochu pochmúrny. V sezóne vynikne lepšie. Navyše, vtedy býva otvorená aj botanická záhrada.


Letisko, z ktorého neodletíš

Jedno z najväčších letísk v Európe neslúži len na prepravu pasažierov. Pripravilo pre návštevníkov aj celkom zaujímavé atrakcie. V „návštevníckom parku" nájdeš niekoľko historických strojov. Dá sa do nich aj vliezť. Posedieť si. Vyskúšať, aké je to byť pasažierom v minulosti alebo pilotom. Pre (veľké) decká je tam minigolf. Pre všetkých vyhliadková plošina, z ktorej môžeš pozorovať pristávajúce a vzlietajúce stroje. Ak sú práve lietadlá tým, čo ťa zaujíma, navštív aj letecké múzeum na najstaršom dodnes otvorenom nemeckom letisku Schleißheim.


Za športom do Olympijského areálu

Na svojich cestách som sa párkrát presvedčila, že olympijské štadióny majú smutný osud. Ich hviezda zapadne a športovisko chátra. To mníchovské, areál, ktorý v roku 1972 hostil tragické letné hry, fičí ďalej. Jeden z mála projektov ukazuje, že niekoľko miliónové športovisko nemusí po skončení hier zarásť burinou. Konajú sa tu športové podujatia, koncerty hudobných velikánov. Stojí tu vyhliadková (olympijská) veža a rozprestierajú sa kilometre zelene.Ty si môžeš dokonca zaplávať v olympijskom bazéne. Vybehnúť na korčuliach, bicykli, zahrať si tenis.


Pár praktických postrehov

  • Mníchov je európsky dopravný uzol. Paradoxom ale je, že z našich zemepisných šírok sa tam tak ľahko (nízkonákladovo) nedopravíš. Poteší, že od 28.10. 2018 lieta do bavorskej metropoly z Košíc spoločnosť Eurowings.
  • V ponuke ho majú aj viacerí autobusoví dopravcovia. Niektorí, ako Student Agency, poskytujú dopravu priamo na letisko, ak chceš využiť niektorú z častých akcií do exotiky.
  • V Mníchove sa stále niečo deje. Festivaly, výstavy, konferencie, koncerty, športové podujatia. A to pekne máva s cenami. Hlavne ubytovania. Mysli naň v predstihu.
  • Celkovo rátaj s väčšími výdavkami. Ani atrakcie nie sú lacné. Ale kvalita tam za tú cenu je, aspoň u tých, čo som navštívila.
  • Mníchov je veľkomesto, ktoré sa ťažko dá označiť za schodné, ak teda nemyslíme na centrum. Veď aj mnou spomenuté atrakcie sú rozbehnuté na všetky svetové strany. Ak budeš chcieť vidieť Filmstadt, Allianz Arenu alebo BMW Múzeum, budeš dopravu potrebovať. K dispozícii je rozsiahly systém, ktorý zahŕňa U-Bahn, vlaky, električky a autobusy. Všetko patrí pod jednu spoločnosť, čo uľahčuje ich používanie a kúpu lístkov.
  • Výborným dopravným prostriedkom je bicykel. Mníchov má viac ako 200 km cyklotrás. Zapamätaj si ale, že cyklistické chodníky sú výhradne pre cyklistov. Nelez na ne pokiaľ nechceš, aby ťa zmietol cyklista idúci 50km/h.


Autor a foto: Jana Kristeková
Web: https://lodouposvete.sk/