​Mravenisko menom Hongkong

30.Jan 2017 | 23:40
Autor: Martin
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: hongkong

Pavučiny pulzujúcich ulíc, do neba siahajúce mrakodrapy, obrovské svetelné reklamné bilboardy, smog, zhon, hypermoderné metro, ktoré jazdí na sekundu presne, ale i pokojné budhistické svätyne, milí ľudia, fantastické jedlo, zelené parky a udržované záhrady s fontánami, s jazierkami a so zlatými rybkami, neznáme vône a chute, hory i pláže. To všetko nájdete v mravenisku menom Hongkong.


Mravenisko s rozlohou 1 092 km štvorcových a s vyše 7 milónmi ľudí sa nachádza na 200 ostrovoch a je rozdelené na tri základné časti: samotný Hongkong a štvrte Kowloon a New Teritories. Mravenisko vyzerá, akoby každý vedel, čo presne má robiť, aká je jeho úloha. Všetko je zorganizované a všetko funguje. Dokonalý organizmus. Pri budovaní tohto veľkomesta nie nadarmo sa dáva veľký dôraz na to, aby všetko bolo v súlade s princípmi Feng Shui.

Ak prekonáte prevýšenie 386 metrov za 8 minút pomocou zubačkovej lanovky, ocitnete sa na vrchole kopca Victoria Peak a uvedomíte si tú úžasnú energiu a atmosféru mesta. Krajšiu panorámu veľkomesta nájdete vo vesmíre len ťažko. Nachádza sa tu aj Vládny Dom, rezidencia 25 britských guvernérov, ktorá slúžila ako správne centrum Hongkongu od roku 1855 až do roku 1997, a zábavné centrumNajdlhšou lanovkou na svete Ngong Ping (takmer 6 km) sa môžete za necelú hodinu odviezť na ostrov Lantau, kde nájdete chrám Po Lin a najväčšiu sochu sediaceho Buddhu na svete. Vedie k nej 268 schodov, a keď sa ocitnete zoči-voči tejto majestátnej a pokojnej bronzovej soche, keď sa okolo vás bude vznášať vôňa horiaceho santalového dreva a šaolinskí mnísi za sprievodu bubnov a gongov budú predvádzať svoje umenie, nebudete chcieť odísť. Na ostrove môžete navštíviť i rybársku osadu Tai O, ktorej obyvatelia dodnes žijú v tradičných príbytkoch umiestnených na podperách a vyrastajúcich z vody.Na ostrove Hongkong nevynechajte návštevu starého čínskeho chrámu Man Mo, ktorý je zasvätený bohovi literatúry (Man) a bohovi vojny (Mo). Nájdete tam aj najstarší kresťanský kostol východu, Katedrálu sv. Jána, ale aj úžasné čajové múzeum. Ak si chcete pozrieť ďalšiu panorámu, vyjdite si na 46. poschodie najvyššej 78-poschodovej budovy Central Plaza. Alebo navštívte záliv Cuseway s delom Noon Day Gun, ktorého výstrely ohlasujú poludnie už od roku 1840, či prístav Aberdeen, ktorý môžete nafotiť z tradičných čínskych rybárskych člnov.


Polostrov Kowloon ponúka pozrieť si ženský kláštor Chi Lin, palácový komplex dynastie Tang alebo chrám Wong Tai Sin. Nájdete tu aj hongkonské Múzeum umenia, Vesmírne múzeum či prekrásny Kowloonský park.

Do tretice časť New Teritories vás ohúri prírodnými rezerváciami, zálivmi a lesmi. V kopcoch miestnych lesov sídli múzeum, kde sa nachádza vyše 13-tisíc sôch Buddhu, očarí vás Pagoda Tsui Shing Lau a chrám Fung Ying Seen Koon.


Mravenisko Hongkong je vo svete známe aj vďaka nákupom. Neprejdete ani dva bloky bez toho, aby ste nenarazili na mega nákupné centrá ako sú napr. IFC, Elements a Pacific Place. Štýlové indie obchody nájdete v oblasti Tai Ping Shan a, samozrejme, desiatky hodín môžete stráviť na hociktorom trhovisku. Aj tu, tak ako v celej Ázii, platí heslo: dohadovať, dohadovať, dohadovať cenu. Číňania sú veľmi zdatní obchodníci, takže sa na to pripravte.

Hongkong sa môže pochváliť najväčšou koncentráciou kaviarní a reštaurácií na počet obyvateľov, najväčším počtom mrakodrapov na svete, trojnásobkom spotreby čaju oproti známemu vesmíru, obyvatelia majú v priemere najvyššie IQ (107), Hongkong bol domovom takých legiend ako sú: Bruce Lee a Jacky Chan. Miestne električky prepravia až 230-tisíc cestujúcich denne, v hongkonských Mc Donaldoch si môžete dať vystrojiť svadobnú hostinu (miestni to praktizujú vo veľkom), a tak ďalej.

Hongkong určite má čo ponúknuť. Presvedčte sa sami.