Na Sicíliu za dobrodružstvom. Spoznajte krásy miest Trapani a Marsala

04.Mar 2024 | 19:50
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: sicília taliansko trapani marsala

Sicília, perla Stredozemného mora, láka turistov z celého sveta. Táto najväčšia talianska ostrovná destinácia ponúka úchvatnú scenériu, bohatú históriu, lákavú gastronómiu a srdečných ľudí. A aké miesta by ste na Sicílii nemali vynechať? Poďme sa pozrieť na očarujúce mestá Trapani a Marsala.


Trapani: Mesto s dušou pirátov

Trapani, ležiace na západnom pobreží Sicílie, vás očarí svojím historickým centrom s úzkymi uličkami, malebnými námestíčkami a starobylými kostolmi. Navštívte majestátny Katedrálny chrám San Lorenzo, prejdite sa po rušnom Corso Vittorio Emanuele a vychutnajte si panoramatický výhľad z veže Torre di Ligny. Nezabudnite ochutnať typické trapanijské jedlá, ako je couscous s morskými plodmi alebo "pane cunzato", syrový chlieb s olivami a paradajkami.

Trapani


Medzi najvýznamnejšie pamiatky Trapani patria:

  • Staré mesto: Historické centrum Trapani s úzkymi uličkami, starobylými kostolmi a palácmi očarí každého návštevníka. Nájdete tu aj Múzeum Pepoli, ktoré sa môže pochváliť rozsiahlou zbierkou archeologických nálezov.
  • Santuario di Maria Santissima Annunziata: Toto pútnické miesto je známe úchvatnou freskou Panny Márie a predstavuje dôležité duchovné centrum pre miestnych obyvateľov.
  • Erice: Starobylé mesto na vrchu Monte Erice, dostupné lanovkou, ponúka úchvatný panoramatický výhľad na Trapani a okolitú krajinu. Návštevníci tu môžu obdivovať hrad, malebné uličky a ochutnať tradičné sicílske sladkosti.

Erice


Vďaka svojej polohe na pobreží je Trapani preslávená čerstvými morskými plodmi, ktoré si môžete vychutnať v mnohých reštauráciách a baroch . Ochutnajte typické sicílske jedlá ako arancini (ryžové guľky plnené mäsom a hráškom), cannoli (trubičky plnené ricottovou plnkou) a granita (ľad s ovocnou príchuťou).


Marsala: Vínny raj s bohatou históriou

Marsala, preslávená výrobou vína Marsala, vás uchváti svojou historickou atmosférou a krásnymi plážami. Obdivujte monumentálne námestie Piazza della Loggia s barokovou radnicou a navštívte Archeologické múzeum s fascinujúcimi exponátmi z punských a rímskych čias. Počas prechádzky po pobreží sa nechajte očariť starobylými soľnými močiarmi a vychutnajte si pohár lahodného vína v jednej z miestnych vinoték.

Marsala

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patria:

  • Katedrála San Tommaso di Canterbury: Baroková katedrála z 18. storočia s impozantnou fasádou a bohato zdobeným interiérom.
  • Museo Archeologico Regionale Antonio Salinas: Múzeum s rozsiahlou zbierkou archeologických nálezov z fenického, punského a rímskeho obdobia.
  • Mozia: Archeologické nálezisko s ruinami starovekého fénického mesta Mozia, ktoré je dostupné loďou z Marsaly.
  • Saline di Marsala: Rozsiahle soľné močiare, ktoré sú domovom mnohých druhov vtákov a ponúkajú jedinečnú scenériu.

Katedrála San Tommaso di Canterbury


Gastronómia v Marsale je neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry

Vďaka svojej polohe na pobreží je Marsala preslávená čerstvými morskými plodmi, ktoré si môžete vychutnať v mnohých reštauráciách a baroch. Tradičné sicílske jedlá: Ochutnajte typické sicílske jedlá ako arancini (ryžové guľky plnené mäsom a hráškom), cannoli (trubičky plnené ricottovou plnkou) a granita (ľad s ovocnou príchuťou). Marsala je domovom slávneho vína Marsala, ktoré môžete ochutnať v miestnych vinárstvach a enotékach.

Kura marsala


Okrem historických pamiatok nezabudnite aj na krásne pláže:

  • San Vito Lo Capo: Pláž s tyrkysovou vodou a jemným pieskom je považovaná za jednu z najkrajších na Sicílii.
  • Baia dei Turchi: Ďalšia úchvatná pláž s tyrkysovou vodou a skalnatým pobrežím, ktorá je ideálna pre milovníkov šnorchlovania a potápania.
  • Cala Rossa: Malebná zátoka s červenkastým pieskom a krištáľovo čistou vodou, ktorá je obklopená skalnatými útesmi.

San Vito Lo Capo

Sicília je úchvatný ostrov, ktorý ponúka niečo pre každého. Trapani a Marsala sú skvelým miestom, odkiaľ môžete začať svoje sicílske dobrodružstvo. Nechajte sa očariť krásou, históriou a kulinárskymi pokladmi tohto fascinujúceho miesta.

Užite si cestu!