​Najlepšie zážitky pre milovníkov prírody na Madeire

28.Máj 2020 | 10:00
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: portugalsko madeira

Ak ste milovníkom prírody, tak práve Madeira patrí medzi najlepšie európske destinácie. Subtropická klíma z nej robí destináciu, vhodnú na návštevu v každom ročnom období. Objavte tie najkrajšie scenérie na ostrove Madeira, tie najskrytejšie turistické chodníčky, pozorujte delfíny, navštívte unikátne botanické záhrady alebo sa osviežte vo vodopáde priamo v pôvodnom zachovanom pralese. Tu je pár tipov...


Cabo Girao – Najvyšší útes v Európe

Madeira je ostrov plný prekvapení! Vyšplhajte sa až na vrchol Cabo Girao a obdivujte túto úchvatnú krajinu z najvyššieho útesu v Európe. Nedávno nainštalovaná špeciálna vyhliadka robí tento zážitok ešte viac jedinečným, pretože priehľadná sklenená štruktúra vyhliadky spôsobí, že budete ako keby levitovať vo vákuu a to všetko vo výške 590 metrov nad zemou. Z Cabo Girao choďte do Faja dos Padres, aby ste si užili ešte ďalšie krásne výhľady a objavili skrytý poklad ostrova.

Ako sa tam dostať? Cabo Girao je vzdialené 25 km od centra Funchalu, dostanete sa tam taxíkom alebo oveľa originálnejším spôsobom – dopravou v kabriolete s ochutnávkou Poncha.Levada das 25 Fontes – Turistika v Rabaçal Valley

Spoznajte lesné srdce Madeiry a objavte jedinečnú flóru pozdĺž slávnych „levadas", ktoré boli vybudované na prepravu vody zo severnej do južnej časti ostrova. Do vnútrozemia ostrova vás dovedie veľa chodníkov; údolie Rabaçal Valley ponúka 25 prírodných vodopádov a mnoho druhov endemických rastlín.

Ako sa tam dostať? Naplánujte si piknik a rezervujte si turistický výlet z Funchalu.


Porto Moniz – Osviežte sa v bazénoch so slanou vodou

Prírodné bazény v Porto Moniz sú známe tým, že patria medzi najkrajšie v Európe. Ostrov Madeira je sopečného pôvodu s množstvom kopcov a vrcholkov; neexistujú žiadne prírodné pláže (s výnimkou Porto Santo na susednom ostrove), ale more je úžasné!

Bazén s morskou vodou v Porto Moniz je miestom, kde sa stretla láva a Atlantický oceán a vytvorila toto nádherné miesto. Morská voda je veľmi dobrej kvality a vďaka prílivu a odlivu sa neustále obnovuje. Treba rátať so vstupným (od 1 do 2 eur); deti si tam prídu na svoje.

Ako sa tam dostať? Miesto je vzdialené hodinu jazdy od Funchalu; môžete si tiež rezervovať prehliadku Jeepom a objaviť severozápadné pobrežie Madeiry.Ribeiro Frio – Objavte endemické rastliny a vzácne druhy vtákov

Ribeiro Frio je prírodný park, ktorý sa nachádza na severe ostrova, v hlbokom údolí obklopenom pohoriami. Toto miesto je dobre známe miestnymi obyvateľmi a turistami ako domov pstruhov a poskytuje nádherné prechádzky po náučných prírodných chodníkoch. Pre tých, ktorí sa chcú vydať na príjemnú pešiu turistiku a nie bezcieľne blúdiť dlhé hodiny, je práve Ribeiro Frio so svojimi prechádzkami po „levadách", to pravé orechové.

Pripravte sa na nádherné vyhliadkové miesta s výhľadom na more zelenej farby a kopcovitý ráz ostrova. Na ostrove sa nachádzajú rôzne druhy vavrínov a endemických rastlín, ako aj vzácne vtáky, ako je napríklad holub druhu Tocaz, najmenší vták na Madeire.Ako sa tam dostať? Zaparkujte auto v Ribeiro Frio a nasledujte Balcões, bude to príjemná prechádzka asi na hodinku. Prechádzaním sa lepšie pochopíte celý ostrov a veľa sa naučíte, preto to odporúčame aj tým, ktorí nemajú radi prechádzky. Pokocháte sa lesmi (les Laurissilva / vyhlásený ako Svetové dedičstvo UNESCO), ktoré sú srdcom ostrova.

Môžete si tiež rezervovať prehliadku lesov so sprievodcom a veľa sa naučiť zo sprievodcovho výkladu. Transfer z Funchalu zvyčajne zabezpečuje sprievodca.


Porto Santo – Nádherný deň na pláži

Špecialitou Porto Santo sú piesočnaté pláže. Porto Santo sa v portugalčine nazýva aj zlatý ostrov - Ilha Dourada, pretože ho pokrýva 7 km zlatých piesočnatých pláží. Piesok z týchto pláží má liečivé vlastnosti, takže sa neváhajte zahrabať v Porto Santo aj vy a potom si zaplávajte v krištáľovo modrej vode, ktorá obklopuje tento malý ostrov s 5 000 obyvateľmi.

Ako sa tam dostať? Jediné riešenie: loďou! Nie je to príliš rýchle (2 hodiny), odchádza sa už na úsvite (08:00).Pico Arieiro to Pico Ruivo – Vyberte sa pokoriť najvyšší body Madeiry

Táto túra je prepojením dvoch najvyšších vrcholov Madeiry, Pico Ruivo (1862 m) a Pico do Arieiro (1817 m). Po opustení Pico do Arieiro vám stačí len pár metrov a budete stáť priamo pred vyhliadkou Ninho da Manta (hniezdo myšiakov). Z vrcholu môžete obdivovať údolie Fajã da Nogueira a sledovať zvláštny druh vtákov - mníšiky (Puffinus puffinus), São Roque do Faial a veľkú časť centrálneho pohoria. Ak trpíte závratmi, určite sa vyhnite tejto túre (7 km, 3,5 hodiny chôdze), ale prídete o nádherné výhľady: sú neuveriteľné.

Ako sa tam dostať? Prístup mestskou hromadnou dopravou je komplikovaný. Na tento výlet si musíte prenajať auto a zaparkovať na vrchole Pico do Arieiro. Môžete sa tiež rozhodnúť pre organizovanú prehliadku s vyzdvihnutím v hoteli.São Vicente Caves – Najväčšie lávové jaskyne na ostrove

Sopečné centrum (Volcanism Centre) dokáže kreatívne spojiť kultúru a vzdelávanie tým, že poskytuje návštevníkom audiovizuálne ukážky sopečných erupcií a zrod ostrova. Jaskyne São Vicente, ktoré sú vulkanického pôvodu, sa skladajú zo série lávových trubíc - výsledkom erupcie, ku ktorej došlo pred 400 tisíc rokmi.

Ako sa tam dostať? Jaskyne sa nachádzajú na severnom pobreží ostrova, kúsok od Funchalu; autom to trvá 35 až 40 minút. Môžete sa tiež rozhodnúť pre organizovanú prehliadku jaskýň s vyzdvihnutím v hoteli.Paul da Serra – Plató medzi severom a juhom

Pri spoznávaní Madeiry sa dozviete veľa nových informácií o jej typografii. Dôvod, prečo väčšina Madeirčanov žije na juhu ostrova, je ten, že je omnoho slnečnejší, zatiaľ čo na severe je podnebie vlhkejšie, pretože mraky sú blokované horami a preto sa tam dobre darí pestovateľom ovocia a zeleniny.

Dozviete sa čo-to aj o geografii ostrova, ktorá vám pomôže pochopiť nekonečnú vynaliezavosť ľudí. Tí vytesali kilometre „levadas" do skál, aby dopravili vodu, nevyhnutnú pre poľnohospodárstvo a život, z jednej strany ostrova na druhú. Levadas patria k divom tohto nádherného ostrova.


Paul da Serra je niekde v strede. Plošina medzi južným a severným bodom ostrovom, jedinečné miesto, zabudnuté časom, zabudnuté Bohom, ďalšia z mnohých tvárí tohto neuveriteľného ostrova.

Ako sa tam dostať? Ak ste sa rozhodli cestovať prenajatým autom, nenechajte sa uniesť prvými dojmami a kilometrami z rovných ciest. Na ostrove sú extrémne krivolaké a väčšinu času budete musieť jazdiť pomaly.


Pozorovanie delfínov a veľrýb

Počas návštevy Madeiry sa jednoducho pýta, aby ste šli na výlet loďou na šíre more a užili si pozorovanie veľrýb. Skvelým spôsobom ako spoznať ostrov a všetky skryté útesy je výlet loďou, ktorý ponúkajú viaceré spoločnosti na ostrove.


Odporúčame zvoliť si "The Pirate Ship" („Pirátska loď"), ktorá má skvelú pirátsku posádku a dokonca aj pirátske papagáje. Môžete si vychutnať tradičný koláč z Madeiry, zatiaľ čo vás piráti odvezú na tie najlepšie miesta na pozorovanie delfínov. Zažite „stretnutie blízkeho druhu" s niektorým z 28 druhov veľrýb, ktoré obývajú vody ostrovov Madeiry.