Najúžasnejšia cesta vlakom na Srí Lanke

30.Dec 2016 | 23:30
Autor: Tomáš Hegli
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: srí lanka

Srí Lanka má prekvapivo dobrú železničnú sieť a na jej území je mnoho úsekov, ktoré sa oplatí vidieť zo vozňa vlaku. Jeden z najpríťažlivejších úsekov pre každého cestovateľa je ten medzi Kandy a Badulla. Z celého úseku ešte vystupujú dva, ktoré budete jednoducho milovať!


Kandy – Nanu Oya (Nuwara Eliya)

Aj keď celá cesta trvá 4 hodiny, jej najzaujímavejšie časti prichádzajú až v jej druhej polovici od stanice Hatton. Je to najmä z toho dôvodu, že mnoho ľudí na tejto stanici vystúpi aby navštívili Adamov vrch. Od tejto zastávky sa môžete kochať jedinečnými panorámami, stovkami odtieňov zelenej a úžasne modrou oblohou. Zažijete neopísateľný pokoj a pocity, ktoré nikde inde nenájdete


Nanu Oya – Elle (Ella)

Tento úsek si z celej cesty odkrajuje približne 2 hodinky. Cestou narazíte na zberačov čaju na rozsiahlych čajových plantážach, stretnete deti čakajúce na autobus a bude vás lákať kývať okoloidúcim ľuďom. Naozaj – celá cesta je jedinečným dobrodružstvom, ktoré budete prežívať naplno.


Väčšina turistov sa rozhodne cestovať 6-7 hodín priamo do mesta Ella, ktoré je pre turistov magnetom. Môže sa teda stať, že nechytíte sedadlá a vy tak budete musieť počas sedemhodinovej cesty stáť. Taktiež majte na mysli to, že nie v každom vozni sú toalety a presuny medzi vozňami vôbec nie sú jednoduché, pretože stojací pasažieri dosť zavadzajú. Odporúčam zastaviť sa v Nuwara Eliya a rozdeliť tak cestu vlakom na dve časti. Nuwara Eliya je úžasným miestom, ktoré rozhodne stojí za preskúmanie, rovnako ako Ella.

Veľmi dôležité je uchovať si svoje cestovné lístky! Počas odchodu zo stanice v Elle budete požiadaný o ukázanie svojho lístku, takže ich určite nezahadzujte! Keď budete odchádzať, usaďte sa na ľavú stranu vlaku, pretože táto ponúka krajšie scenérie.


Akou triedou cestovať?

Prvá trieda

Prvá trieda je klimatizovaná a okná a dvere sú v nej zavreté – nuda! Túto jazdu si predsa musíte užiť a určite nebudete chcieť len tak v pohodlí sedieť. V tejto triede by mal byť aj priestor na sledovanie, niečo ako rozhľadňa, kde môžete sedieť a sledovať okolie, no ani jednu z nich som nevidel – určite nie medzi Kandy a Ella. Pohodlná cesta, no pripravíte sa o dobrodružstvo a atmosféru.


Druhá trieda s rezervovanými sedadlami

Nie je klimatizovaná, no kto potrebuje klimatizáciu keď sú všetky okná a dvere otvorené? Síce som si na úseku medzi Nanu Oya a Ella sedadlá rezervoval, aj tak som strávil väčšinu cesty vystrčený z dverí alebo okien. Výhodou je aj to, že vo vozni nie ste natlačený ako sardinky v konzerve. Nenaháňajte sa však za lístkami k rezervácií sedadiel. Aj keď sa vám ich nepodarí získať, tých pár hodín státie alebo sedenie na podlahe rozhodne prežijete.


Druhá trieda

Sedadlá a aj všetko ostatné je rovnaké, ako v druhej triede s rezervovanými miestami. Jediným rozdielom je to, že vozne druhej triedy sú preplnené, a to najmä počas víkendov či sviatkov. Jednoducho všetci turisti, ktorí nezískali lístky do prvej triedy alebo druhej s miestenkami, budú v týchto vozňoch.

Všetky sedadlá budú pravdepodobne už obsadené. Ak máte šťastie, nájdete si pekné miesto na zemi pred dverami alebo v prepojení medzi vozňami. Pokojne si sadnite na svoj vak a užite si cestu aj tak. Ako som už spomínal, po dvoch hodinách vystúpi väčšina cestujúcich na zastávke Hatton a vám sa tak možno podarí chytiť si aj sedadlo a druhú polovicu cesty si užiť z neho.

Určite vyskúšajte jedlá, ktoré vo vlaku ponúkajú predavači. Tieto chutné maličkosti však v prvej alebo druhej triede s rezervovanými sedadlami nenájdete!


Tretia trieda

Tejto triede sa pokiaľ možno vyhýbajte oblúkom! Tí, čo s ňou majú skúsenosti hovoria, že by vás prekvapilo koľko ľudí sa natlačí do jedného vozňa. A nielen ľudí! V týchto vozňoch sa pravidelne prevážajú napríklad zvieratá v klietkach či vrecia zeleniny a ovocia. Mnoho ľudí, tovaru a nepríjemný zápach – toto vám ponúkne tretia trieda. Aj napriek tomu je to však opäť iný, svojský zážitok a niekoho to môže lákať. Dajte si však pozor.


Kde a kedy kúpiť lístky?

Lístky cez internet priamo na Srí Lanke nekúpite. Zvyčajne ich dostať na staniciach a na väčších staniciach ako Colombo či Kandy kúpite aj lístky na iné trate. Ja som si lístky kúpil dopredu na stanici Kandy.

Ak chcete lístky pre prvú alebo druhú triedu s miestenkami, mali by ste sa poponáhľať a myslieť na to s dostatočným predstihom. Väčšinou je iba jeden vozeň prvej triedy, ktorý často býva rezervovaný pre výlety. Vozne druhej triedy s rezervovanými sedadlami sú dva a je k nim k dispozícií iba malý počet lístkov. Tieto by ste si mali kúpiť 3-6 dní dopredu!

Lístky pre druhú a tretiu triedu sa predávajú klasicky na staniciach, a to hodinu až dve pred odchodom. Sú prakticky nelimitované, čo znamená, že váš vlak bude preplnený – najmä počas víkendov a sviatkov. Nezabúdajte však, že väčšina cestujúcich vystúpi na stanici Hatton a možno sa vám teda podarí uchmatnúť si sedadlo aspoň tam.

Som si istý, že každý, kto cestu vlakom na Srí Lanke vyskúša si ju hneď zamiluje. Úžasné scenérie, neopakovateľná atmosféra, jedinečné dobrodružstvo a nezabudnuteľné zážitky rozdielne od tých, aké môžete zažiť na západných železniciach. Stopercentne to budete milovať!


Autor: Tomáš Hegli