Nenápadná, ale o to zaujímavejšia Menorca

19.Apr 2020 | 15:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko menorca

Ako ste sa už dozvedeli z nadpisu, tentokrát sa budeme venovať jednému z menej známych Baleárskych ostrovov, ktorý je však nemenej atraktívny. Prečo si Menorca zaslúži vašu pozornosť a čo všetko vám ponúka vám tak odhalíme na nasledujúcich riadkoch.


Zoznámte sa s Menorcou

Na prvý pohľad pôvabná Menorca alebo ak chcete Menorka, je druhým najväčším ostrovom Baleárskych ostrovov situovaných vo vodách Stredozemného mora neďaleko pobrežia domovského Španielska. V rámci súostrovia bola spočiatku v očiach mnohých cestovateľov v úzadí za svojou väčšou a známejšou kolegyňou, Mallorcou.

Postupom času však dovolenkári objavili aj čaro tohto ostrova a dnes sa tak Menorca môže pýšiť prepracovaným systémom cestovného ruchu a službami na najvyššej úrovni. Zároveň si však dokáže uchrániť vlastné prírodné dedičstvo, ktoré bolo v roku 1993 zo strany UNESCO uznané ako biosférická rezervácia a oproti iným ostrovom sa vyznačuje pokojnejšou atmosférou.


V čom spočíva čaro miest ostrova?

Vaše objavovanie Menorcy môžete začať v hlavnom meste ostrova, Mahon (katalánsky Maó), ktoré je podľa niektorých gastronomických odborníkov miestom zrodu známej majonézy. Na rozvoji mesta sa tak v minulosti, ako aj v dnešnej dobe výrazne podieľal miestny prístav, ktorý si rozhodne zaslúži vašu návštevu. V jeho blízkosti sa tiež nachádza vojenská pevnosť Fortaleza de la Mola postavená v priebehu 19. storočia na obranu ostrova pred vtedajšími útokmi zo strany britského námorníctva.

V Mahone si tiež môžete všimnúť historické múzeum Museo de Menorca, zvyšky brány z pôvodného opevnenia Bastión de Sant Roc a kostol Iglesia de Santa Maria. Po zotmení ožívajú ulice v centre Mahonu bujarým nočným životom a mesto je dejiskom medzinárodného týždňa opery, ako aj početných letných hudobných festivalov.


Vašou ďalšou zastávkou na Menorce by malo byť niekdajšie hlavné mesto Ciutadella de Menorca, ktoré sa vyznačuje osobitým čarom a mnohými návštevníkmi je preto považované za najkrajšie mesto ostrova. Predstavuje námornú oblasť s dôležitým prístavom, zachovaným historickým centrom a pestrými možnosťami ubytovania.

Potulky po Ciutadelle vám odporúčame začať na námestí Plaça des Born, kde uvidíte viaceré historické sídla vybudované v priebehu 19. storočia v neoklasickom štýle. Následne sa po hlavnej ulici dostanete k mestskej katedrále, ktorá je dokonalým reprezentantom gotického štýlu v katalánskom jazykovom prostredí.


Z toho istého námestia v Ciutadelle sa tiež bez problémov presuniete do časti rybárskeho prístavu s pobrežnou promenádou, z ktorej sa možno kochať pohľadom na kotviace lode, luxusné plachetnice aj pestrofarebné člny. Perfektným zavŕšením vašej návštevy sa môže stať hrad Castillo de San Nicolás, ktorý je napriek svojmu menu v podstate obrannou vežou vybudovanou koncom 17. storočia. Napriek tomu je však naň pekný pohľad a vzhľadom k jeho polohe na pobreží sa od neho ponúkajú pôsobivé panorámy Stredozemného mora


Ukryté zákutia Menorcy nielen pre dobrodruhov

Ak si potrpíte na nádherné výhľady, na Menorce si prídete skutočne na svoje. Jej pobrežie je navyše priam posiate idylicky pôsobiacimi majákmi, ako je napríklad Faro de Punta Nati, kam sa z Ciutadelly dostanete autom už za 20 minút a následne sa môžete kochať pohľadom na neopakovateľný západ slnka. Nemenej atraktívna je návšteva pôvabných mestečiek, ktoré v prípade Menorcy reprezentujú predovšetkým Mercadall, Binibeca a Fornells.


Jedným z unikátov ostrova sú tiež početné zátoky, v ktorých sa budete cítiť ako v raji. Vyskúšajte napríklad zátoku Cala Turqueta, ktorá svojou atmosférou pripomína tropické Karibské ostrovy alebo Cala Mitjana s priehľadnou vodou intenzívneho modrého odtieňa a plážou zaliatou snehobielym pieskom. Milovníci prírody by si na Menorce nemali nechať ujsť návštevu rozsiahleho národného parku S´Albufera des Grau a unikátnym zážitkom je jednoznačne aj výletná plavba okolo ostrova.