New York - buď ho miluješ nebo nenávidíš

29.Jan 2019 | 19:00
Autor: Iveta Basandová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: usa new york

New York je snom miliónov ľudí na celom svete a bol aj mojím. Pred pár rokmi sa mi to zdalo úplne nereálne. Ako sa obyčajná baba ako ja môže dostať na miesta, ktoré pozná z amerických veľkofilmov. A zrazu som tam bola. Plná očakávaní s podrobne pripraveným itinerárom, zakúpenými NY passmi a odhodlaná vidieť všetko, čo sa dá. A že sa dá v NYC vidieť veľa asi nikomu nemusím vysvetľovať.


Dlho som rozmýšľala, či niečo z môjho tripu napíšem. Keď som čítala, koľko výborných sprievodcov je na nete, tak som si povedala, načo? A vlastne už si spätne po pár mesiacoch ani nespomeniem, koľko presne stojí AirTrain z letiska, na ktorej avenue je dobrá pizza a ktoré metro treba vziať k oceánu. Ale to, čo si presne pamätám sú moje pocity, tie ktoré dodnes cítim pri každom zábere, ktorý sa objaví v telke alebo pri fotke, ktorú niekto zavesí na net. Tie zimomriavky, keď som vyšla po dlhej ceste lietadlom, airtrainom a metrom.

Bola hlboká noc, my unavení, viac menej aj stratení v spletiach liniek metra, ale keď sme sa konečne dostali von, všetkým nám padla sánka. Wow, nad nami sa objavila mrakodrapová džungľa. Nedokázala som sa pozerať pod nohy, iba som zdvíhala oči k oblohe a sledovala tie nekonečné budovy /a to podotknem, že v ten deň bola hmla, takže sme ich ani nevideli v plnej paráde/.


A čo je z môjho pohľadu na tomto meste také príťažlivé? Je to jeho atmosféra, jeho ruch, jeho rôznorodosť a veľkosť /nie len rozlohou a výškou/. Veľký dojem na mňa spravili aj "domáci", či už išlo o predajcu v suvenír stánku, alebo pani, ktorá bola ochotná prejsť na druhú stranu metra, aby nám presne ukázala, na ktorú linku treba nastúpiť, alebo pouličný umelec, ktorý nám počas čakania v rade na loď bez zaváhania zahral našu hymnu. Neverili by ste, ale Slovensko tu poznalo viac ľudí, ako keď som bola vlani na Santorini. Zaujímavé :)


A nočný New York? Ak si ho vychutnáte z budovy Rockefeller Center, garantujem Vám, že na tento pohľad určite tak skoro nezabudnete. Nekonečný oceán svetiel, neskutočné divadlo newyorských ulíc. Opäť Wow efekt. Toto mesto proste vie, ako človeku vyraziť dych. A keď už spomínam divadlo, tak áno, aj to tu je unikátne. Veď Broadway ... Ponuka je pestrá a prevedenie excelentné, až máte pocit, že Fantóm je priamo za vašim chrbtom. Bravo!

Nebudem podrobne popisovať, akú silu má pamätník 11/09 alebo ako veľmi slobodní sa môžete cítiť na vrchole mrakodrapu a akí príliš malí pri Soche slobody. To treba zažiť, treba si prejsť riekou Hudson, prebicyklovať Central Park a zažiť hravosť Times Square, aby ste pochopili, prečo je New York hlavné mesto sveta.


Ale zopár zaujímavostí môžem vypichnúť.

  • Strašidelné SSSS na letenke /pred cestou som ani netušila čo to je/. Ale na letisku, po tom, čo som ich našla na mojom boarding pass-e som sa zbytočne vystrašila. Nebolo to napokon nič hrozné. Kontrovali mi Estu, spýtali sa ako dlho sa zdržím a trocha precíznejšie skontrolovali. Cestou späť mi dokonca kontrolovali aj podpalubnú batožinu. Asi na mne bolo niečo podozrivé :D Lístok o kontrole som si našla až doma pri vybaľovaní.
  • Aj keď máte NYpassy na vstupy /čo určite odporúčam zakúpiť/, tak si ich nezabudnite vymeniť za lístok na vstup na Top of the Rock. Tam potrebujete aj časenku. Zvyčajne je to vybookované, tak si tam vbehnite minimálne deň vopred pred plánovaným "výstupom". Na ostatné "atrakcie" môžete ísť priamo iba s passom. My osobne sme si kúpili NYpass C3.
  • Ak si chcete požičať bike, tak najlepšie je vziať si ten mestský, aj keď si ho musíte každú polhodinu pípnuť. Dá sa to zvládnuť. Potrebujete na to platobnú kartu. Na jednu kartu max. tri bicykle. Po Central Parku ideálny spôsob prepravy.
  • Lístky na Broadway sa dajú kúpiť online alebo pred predstavením v divadle. Prípadne na Times Square, ale skôr to odporúčam trpezlivým, rady sú dlhé a dostanete sa iba na predstavenie, ktoré je práve voľné. Takže moja rada je kúpiť si lístky vopred.
  • Čo sa týka internetu, tak sme si nekupovali žiadne karty, ani sme nemali predplatené dáta. Chytali sme iba free wifi. Ale treba mať v tom prípade mapu alebo sa jednoducho pýtať. Určite sa nestratíte, NY je veľmi prehľadné mesto.Pouličné hot-dogy, dym z kanálov, šum ulíc, všehochuť ľudí, typické americké ranné show doplňujú kolorit tohto mesta a bez týchto detailov by NYC nebol taký špecifický a ľahko identifikovateľný.

Hovorí sa, že NYC buď milujete alebo neznášate. Hádajte, do ktorej skupiny patrím ja?

Uhádli ste! Vidíme sa snáď čoskoro, NEW YORK...


Autor a foto: Iveta Basandova