Nezabudnuteľná Srí Lanka s deťmi

07.Jan 2017 | 21:00
Autor: Cestuj s deťmi
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: srí lanka

Cestujeme po svete a na všetky miesta berieme aj naše deti. Výnimkou nebola ani predvianočná 3 týždňová cesta. Musíme povedať, že nie sme práve zimné typy. Sánkovačka, korčule, či lyže... OK, ale pár dní v roku nám vymrznúť stačí. Preto vyhľadávame viac piesok ako sneh a skôr surf ako snowboard a to, že ešte nemáme medzi prstami blany si naozaj nevieme vysvetliť...


Tento rok sme pred zimou ušli do neuveriteľne rozmanitej krajiny, na Srí Lanku. Slovo „rozmanitá" sme pri našom cestovaní použili práve teraz prvý krát a to už máme pár krajín za sebou.

Prečo sme si zamilovali Srí Lanku ?

Toľko aktivít a zážitkov na jednom ostrove nenájdete zrejme nikde na svete. Behompár dní stihnete surfovanie v Indickom oceáne, neopísateľnú jazdu vlakmi popri čajových plantážach, či na pobreží, safari, alebo kúpanie so slonmi, aj východ, či západ slnka na Levej skale.


Otvorene povieme, že sme od tejto krajiny nečakali veľa. Skôr sme sa ako rodičia mierne obávali neporiadku všade naokolo, či veľmi pikantného jedla, nakoľko sme prečítali veľa rôznych článkov a tých superlatívov bolo rovnako veľa ako negatívov...

Naše 3-týždňové putovanie sme začali v oblasti Colombo a postupne sme sa vlakom po pobreží dostali na juh krajiny na pláže okolo mesta Galle (Unawatuna, Junglebeach, Wijayabeach) a mesta Tangalle (Goyambokka). Práve dedinka Goyambokka nám najviac prirástla k srdcu a keby sme išli opäť na Srí Lanku, čo sa pobrežia týka, prišli by sme iba na toto zatiaľ turistami neskazené miesto.

Naša posledná pobrežná zastávka pred cestou do vnútrozemia bola Hikkaduwa, ktorá je známa korytnačkami. S obrovskými 300 kilovými sme si tu vo voľnej prírode, priamo v oceáne aj zaplávali. Na Hiikaduwa nám však vadili húfy turistov, preto sme veľmi nadšení z tejto oblasti neodchádzali.


Po plážovej časti cesty sme si to namierili do vnútrozemia, kde sme nemohli vynechať výstup na Sigiriyu (Leviu skalu), safari v KaudullaNational Park so stovkami slonov, ktoré v čase našej návštevy (december) práve sem migrovalizo safari Mineria. Navštívili sme taktiežKandy, bývalé hlavné mesto Srí Lanky.

Vďaka úžasným domácim sme sa dostali na miesta, kam by sme sa sami určite nevybrali. Cestovanie s deťmi má najväčšiu výhodu práve v nadviazaní priateľstiev s domácimi, ktorí majú deti v podobnom veku. Našli sme si tu veľmi veľa kamarátov a naše deti sa okrem surfovania naučili hrať aj národný šport - kriket.

Kto na Srí Lanke nenavštívil čajovú plantáž, či fabriku na výrobu čaju, ako keby ani v tejto krajine nebol. Samozrejme, nič z týchto vecí sme si nemohli nechať ujsť.


Na záver by sme radi poznamenali, že naša 3 týždňová cesta na vlastnú päsť po Srí Lanke nás vyšla na osobu 670 €. Za celú štvorčlennú rodinu sme zaplatili 2680 € (aj s darčekmi pre kamarátov a rodinu, ktoré sme priviezli J) Pred pár rokmi sme žiaľ rovnakú sumu zaplatili za 7 dňovú dovolenku allinclusive v Turecku. Nakoľko je ešte stále veľmi veľa rodín, ktoré cestujú s pomocou CK za privysoké sumy, založili sme blog v ktorom radíme rodičom v cestovaní so svojimi deťmi, kde píšeme články z našich ciest a radíme, ktoré miesta navštíviť.

Ak tiež rovnako radi cestujete so svojimi deťmi, prípadne by ste radi začali, budeme veľmi radi, ak si pozriete články z našich ciest na našom webe www.cestujsdetmi.sk alebo nás smelo vyhľadajte na FB Cestuj s deťmi.

Hovorí sa že jedna fotka je viac ako 1000 slov a 1 video je viac ako 1000 fotiek. Pozrite si preto náš trip v krátkom 3-minútovom videu.


Foto a video: Marika Srnankova

Web: www.cestujsdetmi.sk