SAUDSKÁ ARÁBIA: Nová linka Wizzair z Viedne do Dammamu s letenkami už od 90€

22.Jún 2022 | 13:55
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: wizzair dammam saudská arábia

Dnes oznámila let. spoločnosť Wizzair, že spúšťa novú linku z Viedne do Dammamu v Saudskej Arábii. Linka bude v prevádzke od 30. septembra 2022. Lietať sa bude 2x týždenne a to v pondelok a v piatok.


Podmienky vstupu do Saudskej Arábie

Upozorňujeme, že podmienky vstupu na územie Saudskej Arábie a pokyny spojené s epidemiologickými opatreniami môžu podliehať zmenám bez predchádzajúceho upozornenia. Jedinými kompetentnými autoritami na poskytovanie informácií ohľadom vstupu do Saudskej Arábie sú saudské úrady.

Ďalej upozorňujeme, že priamy vstup do Saudskej Arábie nie je umožnený z nasledujúcich krajín (platí aj pri prestupoch): Líbya, Sýria, Libanon, Irán, Turecko, Arménsko, Somálsko, Konžská demokratická republika, Venezuela, Bielorusko.

Aktuálne informácie sú dostupné na webovej stránke leteckého dopravcu Saudia.

Od soboty 5. marca 2022 je zrušená povinnosť predložiť PCR alebo antigéový test po prílete.

Vstup do krajiny je umožnený tým cestujúcim, ktorí sú držiteľmi:

  • platného pobytového povolenia (iqama) s platným vstupným a výstupným vízom,
  • obchodného/pracovného víza,
  • turistického víza,
  • certifikát o ukončenom očkovaní (v prípade 2 dávok je platnosť očkovacieho certifikátu 8 mesiacov od aplikácie 2. dávky),
  • príjazdový formulár (je možné vyplniť 72 hodín pred odletom) QR kód obdržaný po vyplnení formulára je potrebné mať pri sebe pred nástupom na cestu,
  • poistenie pokrývajúce liečbu COVID-19 (je zahrnuté v e-víze, pri ďalšom vstupe je nutné na letisku dokúpiť.

Pre vstup do všetkých vnútorných priestorov je nutné preukázať bezinfekčnosť (plné očkovanie) prostredníctvom mobilnej aplikácie Tawakkalna, ktorá je funkčná iba na území Saudskej Arábie.

Vyššie uvedené podmienky sa nevzťahujú na diplomatov a oficiálne návštevy.

Prístup k službám je pre plne zaočkované osoby bez obmedzenia, avšak je nutné preukazáť sa prostredníctvom aplikácie Tawakkalna.

Upozorňujeme cestujúcich, že druh víza musí zodpovedať skutočnému účelu cesty. Nie je možné použiť turistické vízum za účelom obchodnej cesty.

Cestujúci musia byť zaočkovaní vakcínami schválenými Saudskou Arábiou (Pfizer/BioNTech a AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, Sinopharm a Sinovac, Covaxine, Sputnik V)


Podmienky pre osoby, ktoré prekonali COVID-19

Certifikáty o prekonanej chorobe nie sú v Saudskej Arábii uznávané. Na osoby s prekonanou chorobou je pozerané ako na osoby nezaočkované a platia pre nich rovnaké pravidlá.


Aké sú podmienky pre deti?

Na deti do 12 rokov veku v sprievode plne očkovanej osoby sa inštitucionálna karanténa nevzťahuje. Deti od 12 rokov musia byť zaočkované.


Podmienky nezaočkované osoby, ktoré neprekonali COVID-19

Od soboty 5. marca 2022 je zrušená povinnosť predložiť PCR alebo antigénový test po prílete a povinnosť podstúpiť inštitucionálnu karanténu.

Prístup k službám: Nezačkovaným osobám nie je umožnený vstup do väčšiny verejných priestorov – to platí aj pre reštaurácie, hotely, iné ubytovacie zariadenia a pamiatky. Nezačkované osoby tak môžu v krajine čeliť zásadným obmedzeniam pohybu


Podmienky trazitu

V prípade, že cestujúci neopustí tranzitný priestor letiska, nie sú naňho uvalené zo strany Saudskej Arábie žiadne obmedzenia. V prípade potrebného vstupu na územie na účel tranzitu je potrebné riadiť sa rovnakými pravidlami vstupu, ktoré platia pre osoby, ktoré majú Saudskú Arábiu ako cieľovú destináciu.


Cestovanie v rámci krajiny

Medzinárodná letecká preprava z/do kráľovstva bola obnovená za podmienok dodržiavania opatrení od 17. mája 2021. Vnútroštátna letecká doprava a vnútroštátna pozemná doprava je obnovená od 31. mája 2020. Medzinárodná letecká preprava z/do kráľovstva podlieha schvaľovaniu príslušných úradov a všetky lety sú prevádzkované ako špeciálne.


Opatrenia v krajine

Od 7. marca 2021 sú otvorené zábavné a športové centrá, reštaurácie a kaviarne (pri stole môže byť prítomná skupina max. 5 osôb). Minister zdravotníctva vyzval k dodržiavaniu všetkých opatrení na zamedzenie šírenia COVID-19. Pri vstupe na verejné miesta (nákupné centrá a pod.) je okrem teploty kontrolovaný tiež zdravotný stav zaznamenaný na mobilnej aplikácii Tawakalna.

Nosenie rúška na verejnosti je povinné pod pokutou 1000 SAR, v platnosti je rad pokút za nedodržiavanie ochranných nariadenia.

V prípade, že skončí platnosť exit/re-enter víza, je potrebné sa obrátiť na zamestnávateľa/sponzora, aby víza predĺžiť prostredníctvom platformy absher.

Nezačkovaným osobám nie je umožnený vstup do väčšiny verejných priestorov – to platí aj pre reštaurácie, hotely, iné ubytovacie zariadenia a pamiatky. Neočkované osoby tak môžu v krajine čeliť zásadným obmedzeniam pohybu.


Postup pri nákaze COVID-19

V prípade nákazy COVID-19 je osoba úradmi vyzvaná k povinnej 14-dňovej karanténe. Karanténa prebieha formou samoizolácie/domácej karantény - v praxi je teda možné zostať na hotelovej izbe. V krajine dobre fungujú donáškové služby. Druhý PCR-test je obvykle vykonaný 5. deň po zistení nákazy. V prípade zdravotných komplikácií je možné volať centrálnu pohotovostnú linku 911.