​Očarujúca Sevilla - Perla Andalúzie

05.Apr 2020 | 12:35
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko sevilla

Prijmite pozvanie do neprekonateľnej Sevilly, do ktorej sa zamilujete na prvý pohľad. Mesto priam dýcha históriou, kultúrou a na zahodenie nie je ani jeho lahodná gastronómia a nádherné parky. Nech sa páči, vitajte v Seville.


Kedy sa Sevillu najviac oplatí navštíviť

Sevilla je plným právom jedným z najnavštevovanejších španielskych miest a výnimočným pokladom nielen v rámci regiónu Andalúzia. Práve jar je pritom ideálnym ročným obdobím na návštevu Sevilly, keďže mesto v tomto čase zatiaľ nezapĺňajú množstvá turistov, vysoké teploty ešte len pozvoľna začínajú a navyše na každom kroku môžete cítiť podmanivú arómu kvitnúcich pomarančovníkov. Obdobie Veľkej noci má v Seville neskutočné čaro a v apríli je andalúzske mesto taktiež centrom veľkolepej slávnosti Feria de Abril, kedy jednotlivé ulice zaplnia pestrofarebné dekorácie, tanečníci flamenca v tradičných kostýmoch a veselú atmosféru podporuje tiež lahodné víno a gastronómia, predovšetkým rôzne druhy syrov.

Sevilla - Feria de Abril


Povinné zastávky v Seville

Nielen z hľadiska histórie sa Sevilla radí k najdôležitejším španielskym mestám a preto neprekvapí, že v nej natrafíte na značné množstvo významných pamiatok. Ako prvú vám odporúčame navštíviť katedrálu Catedral de Sevilla, ktorá je miestom posledného odpočinku slávneho moreplavca Krištofa Kolumba. Popri rozľahlej hrobke si vašu pozornosť hneď získa prepracovaný vysoký strop v gotickom štýle, ktorý podporujú do neba sa ťahajúce stĺpy a ktorých impozantnosť vám jednoducho vyrazí dych. Katedrále navyše robí spoločnosť veža so zvonicou La Giralda, ktorá je vďaka svojej výške dobre viditeľná prakticky z ktorejkoľvek časti mesta. Po prekonaní zdanlivo nekonečných schodov vám vrchol Giraldy navyše ponúka pohľad na nádhernú Sevillu z vtáčej perspektívy.

Catedral de Sevilla


Ďalším miestom, ktoré by ste si v perle Andalúzie nemali nechať ujsť je rozľahlý palácový komplex Real Alcázar de Sevilla, ktorý sa v posledných rokoch preslávil ako jedna z lokalít, kde sa natáčali scény seriálu Hra o tróny. Hoci v komplexe prevláda vplyv islamskej architektúry a umenia, stopy sa tiež po nájdu po gotickom, renesančnom a barokovom štýle. Okolo paláca sa navyše rozprestierajú idylické záhrady, v ktorých kvetinových labyrintoch sa zasnený návštevník ľahko stratí.

Do tretice by vaše kroky v Seville mali zamieriť na nadmieru fotogenické námestie Plaza de España, kde hlavná budova vytvára polkruh okolo jazera, ponad ktoré sa týčia romanticky pôsobiace mosty. Názov námestia po slovensky znamená Námestie Španielska a preto v časti Paseo de las Provincias natrafíte na mapky a mozaiky vzdávajúce hold jednotlivým španielskym regiónom a mestám. Z námestia sa navyše pohodlne pešky dostanete do parku Parque de María Luisa, kde popri osviežujúcej zeleni uvidíte aj mnohé fontány, sochy a historické sídla, ako je napríklad budova divadla Teatro Lope de Vega.

Sevilla - Plaza de España

Aj moderná architektúra a atrakcie majú v meste svoje miesto

Pokiaľ chcete vidieť viaceré zaujímavosti Sevilly za čo najkratší čas a súčasne si na chvíľu odpočinúť od chodenia, lákavou možnosťou je výletná plavba po rieke Guadalquivir. Približne hodinu trvajúca plavba sa štandardne začína v prístave pri veži Torre del Oro, odkiaľ vás prevezie popri mnohých pamiatkach a zároveň popod známe mosty, ako je napríklad Puente de Isabel II., jeden z prvých železných mostov v Španielsku alebo Puente de Triana, ktorý je vstupnou bránou do rovnomennej, turisticky atraktívnej štvrte.

Sevilla - Torre del Oro

Popri historických pamiatkach je v Seville tiež možné obdivovať na námestí Plaza de la Encarnación impozantné dielo architekta Jürgena Mayera, nazývané Setas de Sevilla alebo Metropol Parasol. Z jeho vyhliadok sa ponúka pohľad na mesto v celej jeho kráse a vo večerných a nočných hodinách zvykne byť stavba osvetlená, vďaka čomu je vyhľadávanou lokalitou nielen pre domácich a zároveň miestom konania rozličných podujatí a udalostí.