​Odhaľte turistické miesta aj skrytú krásu Tenerife

22.Máj 2020 | 09:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko tenerife

Prečítajte si o tom, čo všetko sa oplatí vidieť na jednom z najobľúbenejších Kanárskych ostrovov. Už teraz vám však môžeme prezradiť, že na svoje si prídu tak milovníci histórie, ako aj aktívni turisti či návštevníci túžiaci po pravej plážovej rekreácii.


Zoznámte sa s Tenerife

Titulom najväčšieho ostrova v rámci súostrovia Kanárske ostrovy sa môže pochváliť práve podmanivé Tenerife. Podobne ako Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura, tiež náleží pod Španielske kráľovstvo a oficiálnym jazykom ostrova je tak španielčina. Jeho brehy obmývajú vody Atlantického oceánu, nemáte z neho ďaleko na africké pobrežie a dominuje mu najvyšší španielsky vrch Pico de Teide s nadmorskou výškou 3718 metrov.

Tenerife sa po celý rok teší príjemnému tropickému podnebiu a tak sa často popisuje ako Ostrov večnej jari. S ohľadom na počet turistov presahujúci cifru piatich miliónov návštevníkov ročne je Tenerife najvyhľadávanejším spomedzi Kanárskych ostrovov a zároveň jednou z najvýznamnejších cestovateľských destinácií nielen v rámci Španielska, ale aj Európy.


Pre leteckú dopravu na ostrov môžete štandardne využiť niektorý z letov smerujúcich z Viedne, odkiaľ sa dá na Tenerife doletieť napríklad aj so spoločnosťou Laudamotion. Poslúžia vám tiež pravidelné spojenia prepravcov Ryanair a Wizzair s odletom z maďarskej Budapešti prípadne z poľských letís v Krakove a Katowiciach.

Jednotlivé ostrovy prepájajú lodné trajekty a samozrejmosťou sú početné vnútroštátne lety smerujúce na severné letisko Aeropuerto de Tenerife Norte a južné letisko Aeropuerto de Tenerife Sur nazývané tiež na počesť niekdajšej španielskej kráľovnej ako Aeropuerto Internacional Reina Sofía.

Aktuálna ponuka leteniek na Tenerife


Dedičstvo UNESCO v pamiatkach i v prírode

Pokiaľ začínate vaše objavovanie Tenerife v severnej časti ostrova, jednou z vašich prvých zastávok by malo byť niekdajšie hlavné mesto San Cristobal de la Laguna, v skratke nazývané tiež La Laguna, ktoré vás očarí krásnou architektúrou zahrnutou aj do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO.

Nenáročná prechádzka po dláždených uličkách mestečka vás prenesie do minulosti, kedy bola La Laguna založená v roku 1496 ako prvé mesto na ostrove Tenerife. Jeho hlavnými dominantami sú námestie Plaza del Adelantado, historické sídlo Casa de Nava y Grimón a miestna katedrála.


Z La Laguna možno zamieriť do parku plného zelene zvaného Parque Rural de Anaga, kde máte možnosť vybrať sa na vyhliadku Mirador de Cruz del Carmen, do lesa záhad Bosque de los Enigmas či po krátkom turistickom chodníku Los Sentidos.

Následne sa vám oplatí spoznať prístavné mesto Puerto de la Cruz s botanickou záhradou, komplexom umelo vytvorených lagún Lago Martiánez a štvrťou námorníkov prezývanou La Ranilla. Historickým centrom zaujme aj neďaleké mestečko La Villa de la Orotava, v ktorom sa môžete zastaviť na ceste k jednému z najväčších atraktív ostrova.


Tým je samozrejme známy národný park Parque Nacional del Teide situovaný prakticky v centre Tenerife. Na vrchol najvyššieho španielskeho vrchu Pico de Teide sa môžete vybrať po vlastných alebo využiť praktickú lanovku, teda el teleférico. Pre veľký dopyt je vhodné lístky zakúpiť s predstihom cez internet. Hoci v súčasnosti je El Teide už neaktívnym stratovulkánom, jeho sopečný pôvod je na ňom vidieť dodnes a odráža sa aj v jeho mene značiacom pekelnú horu v jazyku pôvodných obyvateľov Tenerife.


Zábava pre celú rodinu aj oddych na pláži

Južná časť ostrova je vďaka svojmu prakticky neprestajne slnečnému podnebiu veľmi vyhľadávaná medzi dovolenkármi a natrafíte v nej na mnohých Britov. Miestne pláže ponúkajú zaslúžený relax aj možnosť venovať sa rozličným vodným športom. Voda je tiež hlavnou témou rozľahlého aquaparku Siam Park, ktorý je podľa názoru mnohých návštevníkov najlepším aquaparkom na svete.

Nemenej populárnou atrakciou Tenerife je zoologická záhrada Loro Parque situovaná v okolí mesta Puerto de la Cruz. Zameriava sa predovšetkým na chov papagájov a jej súčasťou je tak delfinárium, ako aj podmorský tunel, kde uvidíte z bezprostrednej vzdialenosti rôzne druhy žralokov.Čo sa týka pláží, tie sa na Tenerife nesú vo viacerých farebných odtieňoch. Sopečný pôvod ostrova pripomína pláž El Socorro, kým trblietavým pieskom je pokrytá oblasť Las Teresitas a jemný piesok svetlých tónov je charakteristický pre pláže v obľúbených dovolenkových destináciách, ako je pobrežie Costa Adeje a pláž Playa de las Américas.