Odškodnenie a kompenzácia v prípade meškania alebo zrušenia letu, poškodenia alebo stratenia batožiny. Ako na to?

28.Nov 2016 | 23:45
Autor: Jakub Eliáš
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: Odškodnenie a kompenzácia

Zrušený let, znají to asi všichni cestovatelé. Stejný problém potkal i tři sourozence v červnu 2015 v Šanghaji. Několika hodinový let do Frankfurtu se proměnil v noční můru plnou bezmoci a neochoty zaměstnanců aerolinky. Tento příběh má ale dobrý konec, teenageři se dostali zpět ke svým rodičům a díky ClaimAir získali i finanční odškodnění ve výši €1800.


ClaimAir, český startup založený na začátku roku 2015 je připravený pomoci s problémy spojené s leteckou přepravou. Poskytuje komplexní služby pro nárokování kompenzací při letových nepravidelnostech (zpoždění, zrušení, odepření nástupu na palubu) a problémech souvisejících s přepravou zavazadel (zpoždění, ztráta, poškození).

Díky automatizované platformě během okamžiku zjistíte, na jaké druhy kompenzací máte z právního hlediska nárok, přičemž ClaimAir se postará o veškerou další komunikaci s aerolinkou a kompenzaci pro vás získá.

Nutno také podotknout, že nároky se mohou uplatnit až 6 let zpětně.

Jakub Ladra, zakladatel ClaimAir nám poskytl pár rad ohledně nárokování kompenzací:


Kdy tedy máte nárok na kompenzaci?

První věc, na které záleží, je itinerář vašeho letu. Pokud jste letěli v rámci Evropské unie, z Evropské unie nebo pouze aerolinkou sídlící v EU let spadá pod efektivní Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004


Trasa

EU letecká společnost

Letecká společnost mimo EU

Z mimo EU do mimo EU

Ne

Ne

Z mimo EU do EU

Ano

Ne

Z EU do EU

Ano

Ano

Z EU do mimo EU

Ano

AnoNárok mám, ale na co?

Evropské nařízení je pro cestující vcelku štědré. Kromě věcí jako je občerstvení, ubytování a transport mezi letištěm a místem ubytování, které musí aerolinka cestujícím bezplatně poskytnout, nabízí i finanční kompenzaci v případě, že zpoždění v cílové destinaci přesáhne dobu 3 hodin. Výše kompenzace při zrušení, zpoždění nebo odepření nástupu na palubu závisí na délce letu, přičemž se pohybuje od €250 do €600 za cestujícího.Není to ovšem tak jednoduché.

„Je smutným pravidle že, se drtivá většina pasažérů setkává s neochotou aerolinek vyplatit kompenzaci, ačkoliv je to dané zákonem. To je jedním z hlavních důvodů proč jsem ClaimAir založil, aerolinky na nás sice používají nejrůznější metody, jak se vyhnout zaplacení, od ignorace po zapírání skutečného problému. My se ale nedáme, i proto se můžeme pyšnit 97% úspěšností v našich případech", říká Jakub


Jak je to ale se zavazadly?

Tady je problém o něco jednodušší, na základě celosvětově uznávané legislativy. Je možné získat až €1420, nicméně je ale potřeba myslet na pár věcí.

Pokud s vámi zavazadlo nedorazí, je vždy nutné jako první vyplnit tzv.Property Irregularity Report. Jakmile je dokument vyplněný, obvykle nezbývá nic jiného než čekat. Bez zavazadla většinou nastává bezmoc, kdy vám chybí úplně vše, co potřebujete. Proto je nutné si veškeré účtenky za nakoupené věci pečlivě schovat. Aerolinka je potom povinna proplatit veškeré náklady s tím spojené právě až do maximální výše €1420. Nárok se uplatňuje tehdy, když se zavazadlo najde a doručí. Potřeba je také myslet na lhůtu kdy je možné nárok u aerolinky uplatnit, tou je 21 dní od doby doručení.


Co když se zavazadla nedočkáte nebo dorazí zničené?

Pokud se zavazadlo nenajde do 21 dní od příletu, je považováno za ztracené. Tehdy je možné nárokovat kompenzaci za veškerý obsah zavazadla stejně tak jako zavazadla samotného. V případě poničeného zavazadla je legislativa o něco přísnější. Nejprve je nezbytné myslet na vyplnění dalšího dokumentu, tentokrát s názvem Damage Report. Dokument je možné vyplnit jak na letišti, tak s kurýrní službou doručující zpožděná zavazadla. Poté stačí jen zdokumentovat poškození a uplatnit nárok. Ale pozor, lhůta pro uplatnění je v tomto případě pouze 7 dní.

Jakub Eliáš


Overiť nárok na Odškodnenie a kompenzáciu