​Oslňujúce Korfu

07.Feb 2020 | 19:00
Autor: Simona Huda
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: grécko korfu

Z hlboka sa nadýchnite a predstavte si oddych tam, kde sú nikdy nekončiace rady olivovníkov, lákavé citrónovníky plné vôni, rôznofarebné oleandre, palmy a mnoho inej zelene na svahoch, ktoré sa zvažujú priamo do mora.


Kerkyra

Kerkyra je hlavným mestom Korfu. Atmosféru jej dodávajú preplnené mramorové uličky, veľa obchodíkov, reštaurácií, kaviarní, nádherná architektúra, miestne trhovisko či úžasné zelené parky. Jednoducho miesto plné kontrastov. Úprimne ani neviem, čo spomenúť a odporučiť skôr. Novú pevnosť, starú pevnosť, krásny prístav či dosť známu promenádu Liston? Tu môžete skutočne tráviť čas akokoľvek- v tých najkrajších záhradách s pekným trávnikom alebo zájsť len tak do múzeí. Môžete tu robiť čo len chcete, nakoniec aj tak skončíte s chutným kebabom a pivom v ruke niekde v tajomnej uličke. Určite si treba na toto mesto vyhradiť viac času, aby ste si ho stihli vychutnať na plno, tak ako sa patrí.


K najkrajším častiam mesta patrí bez pochýb Campiello. Postupne sa dostanete k hlavnému námestiu Esplanade /známe aj ako Spianada/. Je tu vidieť vplyv Benátčanov, Angličanov a Francúzov. Niet divu, že jeho historické jadro je zapísané do svetového zoznamu UNESCO. Je možné obdivovať aj starú pevnosť, ktorá v minulosti plnila významnú úlohu. Dnes sa tam konajú aj koncerty a rôzne predstavenia. Rozhodne stojí za to nájsť si čas a navštíviť aj túto neoddeliteľnú súčasť mesta. Vychutnáte si výhľad na celé mesto, tak ako aj na prístav. Je priam garantované, že vás uchváti. Máte pocit, akoby tu zastal čas a nachvíľu máte chuť, aby ste sa v tom čase vrátili a nahliadli do pravej histórie ostrova.

Kerkyra v noci je priam famózna. Dá sa povedať, že až vtedy spoznáte jej pravý ruch a to skutočné čaro. Stačí, že sa rozsvieti celé mesto a zrazu sa ocitnete v Gréckej rozprávke. Ak si budete chcieť po náročnom prechodenom dni oddýchnuť, odporúčam fish spa. Sú to rybky Gara Rufa, ktoré vám poskytnú naozaj dokonalý relax pre vaše unavené nohy. Sú využívané po celom svete na rôzne liečebné metódy. Za pár eur môžete takto príjemne ukončiť deň, tak čo poviete ?


Paleokastritsa

Cesta sem bola náročnejšia kvôli schopnostiam miestnych šoférov, pre ktorých predpisy veľa asi neznamenajú, našťastie dorazili sme. Od hlavného mesta je vzdialené len približne 25 km. Pre mňa jednoznačne najkrajšie miesto tohto ostrova, hoci je to menšia dedinka. Pre domácich je veľmi významná z pohľadu mytológie. Paleokastritsa je miestom, kde podľa legendy Poseidon premenil Oddysseovu loď na kameň pri návrate na rodnú Ithaku. Legendu podporuje skutočnosť, že pri pobreží tohto nádherného miesta sa naozaj nachádza skalný útvar tvaru lode, skala Kolovri.


Môžete si tu vychutnať piesočnaté pláže s krásnymi výhľadmi na okolité skaly obrastené zeleňou a stromami. Možno zacítite aj tú známu vôňu citrusových sadov. Nezabudnite si so sebou pribaliť hlavne plavky, je to hotový raj na kúpanie. Pláž mi dokonca veľmi pripomínala známu filmovú pláž v Thajsku. Miesto je vhodné aj na šnorchlovanie , práve kvôli krásnej priezračnej vode. Inak, voda je tu trochu chladnejšia, ale nikomu to neprekážalo. Na každom konci pláže kotvia lode, ktoré ponúkajú výlety do neďalekých jaskýň. Priamo na pláži sú k dispozícii aj slnečníky, toalety, sprchy a ležadlá. Nechýba ani pekná promenáda s terasami. Zážitkom tu pre vás romantikov nepochybne môže byť aj sledovanie západu slnka. Popritom si vychutnáte aj výhľad na pristávajúce lietadlá.

Je potrebné spomenúť aj významný kláštor Panagia Theotokos kt. bol pôvodne založený už v roku 1225, no existujúce budovy pochádzajú z obdobia okolo 17. storočia. Je tu menšie múzeum plné hlavne náboženských úryvkov a kníh. Kto by mal chuť, môže sa vydať na cestu aj k neďalekým ruinám hradu Angelokastro z 13. storočia.


Sidari & Canal d amour

Sidari sa nachádza na severe Korfu, asi 35 km od hlavného mesta. Toto pôvabné miesto vás nenechá spať. Výhľady na útesy a skalnaté útvary vpadajúce do tyrkysového mora. Ak vás lákajú netradičné miesta s romantickou atmosférou, ste tu správne. Z ulíc počuť hrať miestnych umelcov, ktorí určite prispejú k pozitívnej nálade. Mesto vás láka aj na nákupy tradičných suvenírov a pravej gréckej kozmetiky, ktorú mimochodom veľmi odporúčam. Hneď potom sa môžete zatúlať do miestnej kaviarničky s lahodnou kávou.


Medzi jedno z najznámejších miest ostrova patrí práve aj tzv. Kanál lásky. Patrí medzi ďalšiu povinnú zastávku a to nie len pre romantické duše. Legenda hovorí, že pár kt. prepláva tento kanál lásky, ostane spolu už navždy. Tabuľka, na ktorej je jasný zákaz preplávania kanálom je síce v kontraste s legendou, avšak ako takmer všetko, ani toto sa tu nerešpektuje. Ľudia veselo plávajú kde nemajú a skáču z útesov. Veď pravidlá sú aj na to, aby sa porušovali.

Ozaj odporúčam prenajať si na tomto ostrove auto alebo skúter a mať voľnosť vo všetkom, kde zastavíte a čo uvidíte si určite vy sami, úplne spontánne. Zo Sidari si môžete urobiť zastávku napríklad aj v milých dedinkách Avliotes a Perulades, odtiaľ uvidíte priamo do Talianska.


Benitses, Achillion & Moraitika

Na tento trip sme si prenajali skúter. Výhodou je, že sa tu dá zaobstarať na každom kroku, keďže požičovní je neúrekom. Za smiešnu sumu môžete mať skúter celý deň. Benitses je malá rybárska dedinka, kde nájdete prístav, srdečných Grékov, ktorí vás pozývajú do svojich reštaurácií a splnia vám čo len chcete. Nachádza sa tu aj múzeum mušlí, kde môžete vidieť napr. aj vypchaté žraloky. Benitses je obklopené krásnou zeleňou, samotné mesto je veľmi malé.

Moraitika ma milo prekvapila- domčeky v blízkosti mora za prijateľné ceny, plážové bary, palmy, kopu obchodíkov so suvenírmi. Od iných oblastí sa líšila práve tým, že sú tu aj hotelové komplexy s viacerými atrakciami pred hotelom, detské ihriská, krásne udržiavané trávniky a pláže. Pre náročnejších klientov je vhodné práve toto miesto.


Palác Achillion bol letným sídlom cisárovnej Sissi, postavený koncom 19. Storočia. Určite je jednou z najnavštevovanejších pamiatok ostrova. Názov dostal podľa hrdinu Achillea, ktorého Sissi obdivovala pre jeho silu a duchovnú krásu. Je to kúzelné a vkusné miesto, ktoré stojí za váš čas aj peniaze. Ideálne na prechádzky s výhľadmi na zelené kopce a nekonečné more. Ani sa nedivím, že sa tu Sissi tak veľmi páčilo, malo aj čo. Hneď vedľa je skvelá reštaurácia s krásnym výhľadom a milou obsluhou.


Pontikonisi (Myší ostrov)

Ostrov plný zelene- nazývaný aj Myší ostrov, dostali sme sa tam z neďalekého ostrova Kanoni. Za pár drobných vás tam aj späť zvezie loďou miestny. Patrí medzi najfotogenickejšie objekty ostrova. Je výnimočný svojou polohou. Po vystúpení z loďky vás vtiahne atmosféra tohto miesta, možnosť vstúpiť do maličkého kostola z 11. storočia a zakúpiť si aj nejaké suveníry.


Celý ostrov je obklopený zeleňou a tichom. Z vrchu možno pozorovať pristávajúce lietadlá. Odtiaľ sme sa presunuli na hrádzu, kde denno- denne stovky ľudí očakáva prichádzajúce lietadlo a vychutnáva si adrenalín priamo nad ich hlavami. Priniesla som si odtiaľ aj takýto zážitok.

Zaujímavosť: letisko na Korfu má najkratšiu pristávaciu dráhu v Európe, meria iba 2 375 metrov.