Oslo - ukrytý ​škandinávsky poklad

08.Mar 2020 | 13:15
Autor: Natália Bosáková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: nórsko oslo

Neboli ste ešte v Osle? To je veľká chyba, musíte ju rýchlo napraviť! Oslo unikátnym mestom a jednoznačne ho treba navštíviť. Klebetí sa o ňom, že je mesto ustavične chladných ľudí a dažďa, ale prekvapí vás pravý opak ! Moderná a zároveň severská architektúra, starobylé historické centrum, množstvo dychberúcich pamiatok, zelené parky, moderné bary a mnoho iného. Aj toto zažijete v Osle a ešte omnoho viac!✈️ Tipy na lacné letenky do OslaChcete ísť za zábavou?

Žije to takmer vždy na slávnom Akker Brygge, ale tiež v živých uličkách Grünerløkke. Oslo je ako stvorené pre príjemné posedenia pri pive, či víne. Nie je nič výnimočné, keď vidíte staršie dôchodkyne vybehnúť večer v piatok posedieť si s kamarátkami na pivo. Ak si chcete vychutnať miestne gurmánske špeciality, nachádza sa tu množstvo vychytených reštaurácii, kde si môžete dať tradičného lososa so zeleninovým šalátom a k tomu pivko.

Tušili ste, že počas leta sa tu dá aj vyslniť na pláži ? Tí otužilejší sa aj okúpu, no teplota mora tu nie je veľmi vysoká. Dosahuje iba okolo 22 stupňov. Nič pre zimomrivých ľudí, no turisti určite ocenia piesočnato – kamenistú pláž na polostrove Hukkodnes. Tých pláží je tu viac, nielen iba Hukkodnes.


Počas leta je Oslo atraktívne, obyvatelia sa tu veru nenudia. Nóri sa kúpu v jazerách, odvážnejší dokonca aj v mori. Keďže Nóri radi športujú, tak kajakovanie, plávanie alebo plachtenie tu môžete vidieť veľmi často.


Čo v Osle musíte vidieť

V centre mesta sa nachádza množstvo pamiatok. Turista tam objaví mnohé zaujímavé historické pamiatky a nordickú architektúru. Zoznam pamiatok, ktoré by ste nemali preskočiť, vám prinášame tu:

V centre mesta je hneď situovaných niekoľko pamiatok a zaujímavých miest. Netreba chodiť ďaleko, pri prístave pri štvrti Akker Brygge nájdete toho veľmi veľa.

Rådhus – radnica predstavuje funkcionalistickú budovu, môžete sa ísť pozrieť aj dovnútra.

Akerhus fortress – sa nachádza iba pár metrov od spomínanej radnice. Predstavuje rozsiahlu pevnosť nad prístavom, z ktorej je vidieť celý prístav, radnicu, štvrť Akker Brygge a tiež plaviace sa lodičky a plachetnice. Tým, že je vyššie položená, výhľad je magický.

Pevnosť Akershus. Autor: Photo © 2005 by Tomasz Sienicki


Akker Brygge – Bolo by hriechom nevidieť túto modernú baštu umenia. Štvrť je popretkávaná mostmi, parčíkmi, reštauráciami nad morom, pričom sa tam nachádza aj múzeum. Štvrť odzrkadľuje nádhernú futuristickú architektúru.

Opera house - sa nachádza v pešej dostupnosti spomínanej pevnosti. Vzhľadovo pripomína potápajúcu sa kryhu, keďže je vystavaná na mori. Turisti sa môžu prejsť dokonca po jej streche. Je považovaná za novodobý div sveta. Predstavuje moderný architektonický skvost. Opera je pokladaná za architektúru budúcnosti.

Oslo Opera House


Polostrov Bygdøy – Pre turistov sú najatraktívnejšie tradičné vikingské múzea na tomto polostrove (Kontiki, Frammuseet) a láka ich aj nedotknutá príroda. V múzeách sú situované drevené obrovské vikingské lode.

Vigeland ( Frogner) Park - je veľmi populárnou atrakciou pre všetkých návštevníkov, je mierne vzdialený od centra mesta, ale dá sa k nemu pohodlne dostať električkami, ktoré premávajú neustále. V parku nájdeme pokojnú atmosféru upravovaného parku, 200 sôch odrážajúce emócie ľudí, miesta na nerušené piknikovanie a mnohé iné zaujímavé miesta. Park je pomerne veľmi rozsiahly, ale na preskúmanie najhlavnejšej časti, ako sú sochy s fontánami, postačia dve hodinky.

Frogner Park - By Andrew Shiva / Wikipedia


Kráľovský palác - Je situovaný na konci hlavnej ulici v Osle ( Karl Johans Gatta). Kráľovský palác je jedno z najdôležitejších miest nielen v Osle, ale aj v celej krajine. Kráľ a kráľovná tu oficiálne prijímajú návštevy. Bol postavený v 19. storočí. Pri ňom sa nachádza hlavná ulica Karla Johana, kde nájdete najlepšie jedlá a butiky. Pri ulici je aj budova Divadla a Parlamentu.

Ak stále nemáte dosť môžete navštíviť Botanickú záhradu s krásnymi rastlinkami, jazerá v horách okolo mesta( predstavte si Štrbské pleso vo väčšom),alebo skokanský mostík Holmenkolen.

Oslo patrí medzi najkrajšie mesta Európy s tradičnou nordickou architektúrou, oplatí sa ho navštíviť.