Ostrov Fuerteventura a jeho podoby

15.Júl 2020 | 09:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: kanárske ostrovy Fuerteventura

Zistite spolu s nami, čo charakterizuje ostrov Fuerteventura, čím si vás dokáže získať a ktoré z jeho pláží by ste rozhodne nemali minúť. Nezabudneme tiež spomenúť, aké možnosti dopravy vám tento očarujúci predstaviteľ Kanárskych ostrovov ponúka.


Čo by ste o ostrove mali vedieť?

Spoločne s ostrovmi Tenerife, Gran Canaria a Lanzarote sa Fuerteventura radí k najobľúbenejším turistickým cieľom v rámci španielskeho súostrovia Kanárske ostrovy situovaného v Atlantickom oceáne. Podobne ako blízke Lanzarote, aj celý ostrov Fuerteventura získal v roku 2009 od UNESCO štatút biosférickej rezervácie.

Ide o druhý najväčší, z geologického hľadiska najstarší a vzhľadom na počet obyvateľov štvrtý najobývanejší ostrov súostrovia. Pokiaľ sa chcete vyhnúť väčším množstvám návštevníkov a vychutnať si zároveň pokojnejšiu dovolenku, odporúčame vám na ostrov zamieriť mimo hlavnej turistickej sezóny počas letných mesiacov.


Fuerteventura na sto spôsobov

Pokiaľ sa rozhodnete spoznať Fuerteventuru v celej jej komplexnosti, divokosti a kráse, mali by ste na ostrove pobudnúť aspoň týždeň. Ak však nemáte k dispozícii toľko voľného času, na návštevu tých najzaujímavejších miest by vám mali postačiť tri až štyri dni.

Vaše potulky môžete začať na severe ostrova v meste Corralejo, ktoré je ideálnym východiskom pre turistickú exkurziu na ostrovček Isla de Lobos aj do národného parku piesočných dún, teda Parque Natural de las Dunas de Corralejo. Tradičná rybárska atmosféra oblasti je dodnes zachovaná v dedinke Cotillo s málo zaplnenými plážami a výbornou gastronómiou.


Severná zóna je tiež domovom oblasti mlynov molinos de Villaverde a pohoria Montaña de Tindaya s jaskynnými maľbami. V súčasnosti sa pracuje na konzervácii pohoria pre ďalšie generácie, pre turistov je teda nedostupné, kochať sa však naň môžete aj pohľadom z vyhliadky Mirador de Vallebrón. Zo severu ostrova sa dá tiež prejsť do centra Fuerteventury a jej najstaršieho mestečka s príznačným názvom La Antigua.

To je domovom svetoznámeho syra, ktorému je dokonca zasvätené múzeum Museo del Queso Majorero s reštauráciou umožňujúcou ochutnávku tejto delikatesy.

Pokračujúc po ceste smerom na južné pobrežie natrafíte na oblasť Ajuy s plážou pokrytou čiernym pieskom Playa Negra a pobrežnými jaskyňami sopečného pôvodu, o ktorých nájdete zmienku pod menom Cuevas Volcánicas de Ajuy. Tu si môžete vychutnať vskutku nezabudnuteľný západ slnka, akému sa len tak niečo nevyrovná.


Pláže, ktoré vás nesklamú

Na ostrove Fuerteventura nie je núdza o lákavé pláže podľa gusta každého návštevníka. Ak napríklad máte chuť na relax v pokojnej zóne neďaleko hotelov a ďalších turistických vymožeností, vyberte si pláž Playa del Castillo.

Pokiaľ sa zas zaujímate o pláž so značnou dávkou fotogenickosti, tou správnou voľbou je Playa Blanca, ktorej piesok je napriek klamlivému menu pláže v skutočnosti sfarbený do tmavých odtieňov. Obidve pláže sa nachádzajú v zóne Caleta de Fuste, kde zaujme taktiež lokalita Las Salinas del Carmen využívaná na produkciu soli.


V južnej časti ostrova si možno všimnúť rybárske mestečko Las Playitas so vskutku pohodovou atmosférou a bielymi domčekmi. Práve v jeho blízkosti sa navyše rozprestiera atraktívna pláž Playa Sotavento, kde sa každoročne na prelome júla a augusta zvyknú konať majstrovstvá sveta vo windsurfingu a ďalších vodných športov, ktorých sa zúčastňujú tí najlepší športovci z rôznych kútov sveta.

Mimo majstrovstiev si však vodné dobrodružstvá môžete vyskúšať aj na vlastnej koži. Odlišný pohľad na pláž ponúka tiež možnosť jazdy na koni či niektorý z tunajších vyhliadkových bodov.