Oxford - mesto ponorené do histórie

15.Okt 2017 | 17:00
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: oxford anglicko

Hlavné, obchodné, rušné, kozmopolitné a ešte neviem aké mesto Londýn vedie rebríčky popularity a návštevnosti. Aj my, keď vyrážame týmto smerom, mierime takmer na sto percent do britskej metropoly. Preto možno pár ľudí prekvapím, keď poviem, že Británia nie len Londýn. A že krásnych miest s ešte krajšou, pokojnejšou atmosférou je viac, ako by ste tipovali...


Je na vás, ktoré si vyberiete. My sme pre vás vybrali tri. Prvým, do ktorého sa pozrieme, bude Oxford.

Oxford je po celom svete preslávený ako centrum vzdelania, sídlo jednej z najlepších svetových univerzít. Ponorený do histórie, pôsobiaci, akoby sa nad ním roztrhlo vrece s nádhernými budovami z čias dávno minulých. Je to mesto, v ktorom sa mieša stredoveký šarm s ruchom a sviežou, mládežníckou atmosférou, ktorú sem prinášajú tisíce študentov.

Vďaka tomu pôsobí, akoby mal dve tváre. V jednej chvíli si prerážate cestu rušnou nákupnou ulicou ovešaní taškami, vychutnávate si kávu vo vychytenej kaviarni. Prechádzate živým, tlčúcim srdcom mesta, sústredeným v blízkosti veže Carfax. A okolo vás to bzučí.


V tej ďalšej nasledujete dláždené uličky vedúce do tajomného sveta univerzít. Izolovaní od okolitého sveta starobylými kamennými múrmi, ukrývajúcimi elegantné, medové budovy vysokých škôl, ktoré ešte pamätajú dávne 13. storočie.

Isto vás dovedú až k miestu, ktoré sa považuje za dušu celého Oxfordu. K Radcliffe square. O pozornosť sa tu bijú dve ikonické budovy – Sheldonian Theatre a Radliffe Camera. Jedna hostí univerzitné koncerty a ceremónie, tá druhá, paladiánska budova z 18. storočia, poskytuje strechu nad hlavou knižnici. A spolu s ďalšími vytvárajú najfotografovanejšie miesto Oxfordu.

Apropo. Univerzity. Nemusím ani hovoriť, že ich musíte navštíviť. Ponoriť sa do mora krásy, histórie a poznania. Vydať sa po stopách slávnych veľkých mozgov, svetových politických vodcov, nositeľov Nobelovej ceny aj olympijských medailistov. Stephen Hawking, Bill Clinton, David Cameron, ale aj Hugh Grant navštevovali jednu z 38 nezávislých fakúlt, ktoré majú budovy roztrúsené po celom meste. Ťažko sa vám podarí vidieť všetky. Už len preto, že nie všetky sú prístupné. Iné návštevníkov vítajú, a dokonca bezplatne. V ďalších vás nechajú objaviť ich tajomstvá za poplatok.


Ktorú si vybrať? Niektorí obľubujú krásku pri rieke, Magdalen. Mojim favoritom je jedna z najznámejších. Christ Church. Už len vidieť ju z vonku, obklopenú lúkou, ktorá je tak krásna, že nebudete schopní uveriť, že sa nachádza v samom srdci mesta. Vo vnútri budovy, ktorej dodáva ešte väčší šarm, sa nachádza miesto, ktoré poslúžilo ako inšpirácia pre spisovateľa Lewisa Carrolla. Okrem toho sa táto jedáleň preslávila tým, že prepožičala priestory filmu Harry Potter.

Ak vám všetka tá vzdelanosť a poznatky nepôjdu aj ušami, zbehnite ešte aj do múzea. Nie len, že tu leží obrovské množstvo krásnych zbierok, poteší, že si ich môžete prehliadnuť bezplatne. Navštívte aspoň jedno. Nie, dve. Takými naj je Ashmolean (umenie a archeológia), najstaršie verejne múzeum v Británii, kde nájdete všetko od antických sôch, cez egyptské múmie po róby Lawrenca z Arábie. Ďalším je Pitt Rivers (archeológia a antropológia), ktoré uchováva umelecké, ale aj na pohľad nie príliš pekné, premety mnohých kultúr. Nakoniec tu máme Prírodovedné, ktorého obsah netreba predstavovať. Ak ste s deťmi, navštívila by som ho určite. Hlavne pre obrovské kostry dinosaurov.


Ako sa najľahšie dostanete do Oxfordu?

K univerzitnému mestu je najbližšie letisko v Birminghame, na ktoré sa priamo lieta z Bratislavy. Podrobný postup ako sa sem dopraviť nájdete v tomto článku. http://travelville.sk/oxford-prakticke-rady-na-ces...

Denný výlet alebo viac?

To najdôležitejšie a najkrajšie z Oxfordu si užijete za také tri dni. Ak ste „múzejní", pridajte deň dva. Nudiť sa tu nebudete a nie je to ani pustina bez ubytovacích možností. Je to populárne turistické mesto s dostatkom všetkého od ubytovania po zaujímavé kaviarne a reštaurácie.


Autor a foto: Jana Kristeková
Web: http://travelville.sk/