Par tipov na cestu do Pariza

16.Mar 2019 | 13:00
Autor: Andrea Slobodová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: paríž francúzsko

Možno by som mohla tento článok začať formulkou ako som vždy veľmi túžila vidieť Paríž. To by som však klamala. V mojom pomyselnom rebríčku miest, ktoré chcem navštíviť nepatril na vrcholové pozície. Po pár rokoch práci na riečnej výletnej lodi som si však povedala, že by nebolo odveci pracovne preskúmať aj túto časť Francúzska. Síce táto myšlienka bola len v mojej hlave, náhodou to vyšlo. Počas roka som v Paríži strávila nejaký čas, a snáď Vám zopár mojich postrehov pomôže pri plánovaní Vašej vysnívanej dovolenky.


V týchto dňoch sa dá za veľmi slušné peniaze lietať aj z Bratislavy do Paríža, resp. kúsok od neho. I keď letenky môžu pôsobiť na prvý pohľad veľmi lacno, treba si pripočítať minimálne ďalších 30 eur na spiatočný lístok z letiska Beauvais do centra Paríža, a zamyslieť sa, koľko batožiny budete potrebovať, tým pádom koľko budete musieť pripočítať k cene letenky.


Koľko dní na objavovanie Paríža potrebujete?

Odpoveď závisí od toho, či vám stačí obehať všetky "must see" pamiatky a pofotiť sa (stačí víkend), alebo chcete navštíviť aj nejaké múzeá, či okolie Paríža (predĺžený víkend až týždeň). Z letiska Beauvais premáva shuttle bus, po každom pristátí lietadla a miesta sú zabezpečené pre všetkých. To len ja som mala potrebu všetkých predbehnúť s mojím vopred zakúpeným lístkom. Lístok si môžete zakúpiť online už pri bookovaní letenky, a ešte ušetríte aj nejaké to euríčko a čas po prílete.


Doprava v Paríži

Treba si dať pozor v ktorej zóne cestujete, aby ste mali platný cestovný lístok. Napríklad by sa Vám mohlo stať , že sa nebudete mať ako dostať z metra von. Na veľa staniciach je potrebné použiť lístok aj na východ z metra - ak je však lístok platný len na Zónu 1 a vy chcete vystúpiť v Zóne 2 nepustí vás to. Potom už len s veľkým nápisom Turista na čele musíte čakať na pomoc okoloidúcich a dúfať, že sa neobjaví revízor.


Jeden lístok možno použiť na autobusy, metro, či vlaky

RER (A, B, C) - týmto symbolom sú označené vlaky - v meste využiteľné aj ako metro, opäť pripomínam, nezabudnite skontrolovať, v ktorej zóne cestujete.

M1, M2, M3… Linky metra sú označené M+číslicami rôznych farieb. V jednotlivých linkách sa dá veľmi ľahko orientovať, a stoja pri každej pamiatke. Tu by som rada odporučila jazdu linkou M6 (ak sa chcete napr. dostať od Víťazného oblúka k Eiffelovej veži). Od zastávky Passy sa metro stáva tzv. nadzemným a prechádza po moste Bir Hakeim - tu sa naskytá nádherný pohľad na Eiffelovu vežu. I samotný most stojí za prechádzku, často na ňom stretnete mladomanželské páry pózovať do objektívov fotografov. Jazda ďalej touto linkou poskytuje nadhľad a inú možnosť ako sledovať tunajšiu architektúru.

V priebehu jedného dňa by som povedala, že dokážete obehať tie najdôležitejšie pamiatky, a ak máte správnu obuv, dá sa všetko zvládnuť na pešo. Taký bežný okruh v rámci chôdze od veže, cez Víťazný oblúk, window shopping na Champs Elysées, záhradami po Louvre, a popri rieke až ku katedrále Notre Dame zvládnete bez zbytočných zastávok za hodinku a pol.


Odpoveď na otázku kedy je najvhodnejšie cestovať je: asi nikdy. Toto mesto je vždy plné turistov. Kedy je ich tu ale príliš?

  • Leto, prázdniny a špeciálne 14 júla, kedy Francúzi oslavujú Deň dobytia Bastily. Ulice centra Paríža začnú uzatvárať už v skorých hodinách z dôvodu príprav na veľkolepé oslavy. Od rána je to sprievod na Champs Elysées, večer vyústi ohňostrojom z Eiffelovej veže (ten v r. 2018 trval takmer hodinu). Od skorých poobedných hodín sa ľudia snažia obsadiť si to najvhodnejšie miesto s krásnym výhľadom - všetky mosty sú preplnené. Každý chce vidieť toto jedinečné divadlo z prvej rady.
  • Vianoce a Nový rok. Bola som na vianočných trhoch v rôznych Európskych metropolách a musím povedať, že najmenej vianočnú atmosféru vôbec, som zažila v Paríži. Najväčší vianočný trh, ktorý sa nachádza v Záhradách Tuileries (na skok od Louvre), z polovice pripomína skôr veľký zábavný park s množstvom kolotočov (ktoré síce majú vianočnú tematiku). Jedno ale musím uznať, lepšiu bagetu s čerstvo roztopeným syrom Raclette som v živote nejedla. Večer, na Štedrý deň bolo v uliciach okolo Eiffelovej veže hádam viac turistov, ako v lete.


Ak premýšľate, že oslávite príchod Nového roku v meste svetiel, majte na pamäti, že ten pravý a jediný ohňostroj si užijete len 14. júla. Silvestrovské oslavy sa každoročne konajú na Champs Elysées, a hlavnou udalosťou je tu svetelná projekcia na Víťaznom oblúku. Vianočné, či novoročné výpredaje tu taktiež nečakajte. Cestovať sem len kvôli nim počas sviatkov by bolo pre Vás len sklamaním. Poriadne výpredaje začínajú až niekedy v polovici januára.


Eiffelova veža a najlepšie výhľady na mesto

Eiffelova veža má tri poschodia. Na úplný vrchol sa dostanete iba výťahom (tento lístok si môžete jednoducho kúpiť vopred cez internet na oficiálnej stránke https://www.toureiffel.paris/fr a cena pre dospelého je 25,50€). Môžete zvoliť aj kombináciu chôdze po schodoch na druhé poschodie, a následné vyvezenie sa výťahom. Lístky sú na vopred daný čas, a napríklad počas vianočných sviatkov sú vypredané na niekoľko týždňov dopredu. Ak si plánujete radu na lístky vystáť, čakať môžete niekedy aj vyše hodiny.


Zmena nastala v možnosti kúpiť si lístok na druhé poschodie online, a na druhom poschodí dokúpiť lístok na výťah. Ak si svoju voľbu v tomto prípade rozmyslíte, budete si musieť vystáť tú dlhú radu dole s ostatnými.

Eiffelova veža nie je jediné miesto s krásnym výhľadom na Paríž. Bezpochyby najkrajší výhľad na vežu je zo záhrad Trocadéro, hlavne v lete je to čistá romantika sedieť na deke s fľašou vína a priam gýčovým výhľadom.

Pri návšteve Paríža ako mesta módy netreba vynechať nákupnú galériu Galeries Lafayette (časť Boulevard Haussmann hneď za budovou Opery Garnier). Sieť týchto módnych domov nájdete po celom Francúzsku. Okrem toho, že budova sama o sebe je nádherná, z každej strany vás láka množstvo luxusných značiek, bezplatný prístup na strechu budovy ponúka nádherné výhľady na celé mesto.

Ak ste už nechali polovicu úspor v časti Boulevard Haussman preplnenej obchodmi rôznych cenových kategórií, pár krokov vás delí od umeleckej štvrti Montmartre. Na najvyššom mieste sa týči bazilika Sacré Couer. Ak si to plánujete vyšlapať cez park po schodoch, zastavte sa na rohu ešte v stánku s občerstvením a kúpte si miestny hot dog. Pri západe slnka, s výhľadom na mesto, oceníte chuť chrumkavo zapečenej bagety s dvoma párkami posiatej kopou syra.


Túžite vidieť niečo naozaj jedinečné, a skutočne Parížske? Nenechajte si ujsť kabaretnú šou v Moulin Rouge. Každý večer sú dve predstavenia. Pri prvom máte dve možnosti - s večerou alebo bez. Večera začína cca hodinu a pol pred predstavením a nie je veľmi hodná toho finančného rozdielu. Stačí ak si zakúpite lístok na samotnú šou. Ja som sa tam dostala tak narýchlo a nečakane ako doprovod hostí, že som nemala ani čas premýšľať nad tým, čo mám očakávať.

V sále je zákaz fotografovať, čo je úžasné, nakoľko nevidíte pred sebou žiadne svietiace mobilné zariadenia. Tá šou sa nedá opísať. Tradičného kankánu som sa síce dočkala, ale nie v takej miere ako by som si možno predtým predstavovala. Miestami som sa prichytila ako sedím doslova s otvorenou hubou. Tí sporo odetí tanečníci dokázali také akrobatické kúsky, že som miestami nechápala. Ženy, ak chcete kultúrny zážitok pre svojich chlapov a neviete, ako ich nalákať ani len do divadla - teraz máte šancu!


Múzeá v Paríži, ako ušetriť čas, či peniaze.

Ak plánujete navštíviť nejaké múzeá a chceli by ste ušetriť, aj tu je väčšina múzeí otvorených prvú nedeľu v mesiaci zdarma. Ja som takto využila bezplatný vstup do múzea Musée d'Orsay. Je to krásna historická budova, ktorá pôvodne slúžila ako vlaková stanica. Nájdete tu mnoho slávnych malieb od impresionistov - hlavne Monet, Manet…nakoľko som väčšinu roka strávila vo Francúzskej Normandii, o to viac som si užila maľby miest, ktoré som počas tohto obdobia preskúmala.

V prípade, že chcete navštíviť najnavštevovanejšie Musée du Louvre, určite si kúpte lístky vopred na danú hodinu na oficiálnej stránke https://www.ticketlouvre.fr/louvre/b2c/index.cfm/louvre/b2c/index.cfm. Zadarmo si prídu na svoje mladí ľudia z Európskej únie, ktorých vek je 18 až 25 rokov.

Na tomto odkaze si môžete pozrieť kompletnú zostavu múzeí a podmienok pre ich vstup zdarma:

https://en.parisinfo.com/discovering-paris/themed-guides/paris-for-free/free-museums-and-monuments-in-paris/free-admission-and-good-deals-in-museums-and-monuments-in-paris.


Versailles je jedným z najväčších palácov v Európe, a v prípade, že sa ho chystáte navštíviť, sa pripravte na obrovské davy turistov. Z centra Paríža sa dostanete do Versailles žltou linkou vlaku RER C za pol hodinku.

Ďalší z bonusov mojej práce je, že som sa sem dostala tri krát, a zakaždým žasla nad tým hadíkom návštevníkov, ktorý sa vynul smerom ku vchodu. My sme s našou skupinou však vždy vstupovali iným vchodom, vyhradeným pre súkromné skupinky so sprievodcami. Vďaka tomu sme polovicu prehliadky mali v súkromných apartmánoch - miestach, kde sa bežný turista - jednotlivec nedostane. Druhú časť prehliadky tvorila návšteva tej bežnej časti otvorenej pre širokú verejnosť. Jediné, čo sa tu dá robiť je nechať sa unášať davom. Tu stráca význam už akýkoľvek sprievodca.

Vyhľadávanými sú aj záhrady vo Versailles, kde v lete platíte dodatočné vstupné, no v zime, nakoľko už nie sú zapnuté ani fontány, je vstup zdarma (v rámci vstupného do paláca). Je tu možnosť prenajať si niečo ako golfový vozík, či bicykel, alebo využiť vláčik, ktorý sa premáva po komplexe. Na návštevu Versailles by ste si mali vyhradiť celý deň, možno by ste sa čudovali, aké je to tu obrovské - ja by som si prenajala ten bicykel…


Petit Trianon je malý zámoček patriaci do komplexu vo Versailles. Tu unikala Mária Antoinetta od formálností na kráľovskom dvore. Dokonca dala postaviť malú dedinku, ktorá jej pripomínala rodné Rakúsko. Jej súčasťou je aj gazdovský dvor, ktorý je funkčný i dnes a nájdete tu hospodárske zvieratá. Pre mňa bolo práve toto miesto niečo, ako príchod do rozprávky. Nie nadarmo sa jeseň považuje za vrchol turistickej sezóny - je to tu jednoducho očarujúce.Mohla by som napísať článok úplne o všetkom, kto by ho však celý čítal. Chcela som vypichnúť aspoň to najhlavnejšie. Ak by mal niekto otázky, stačí sa ma opýtať, rada poradím. Naša loď parkovala tak 20 min. pešo od Eiffelovej veže smerom do tej menej turistickej časti, no výhoda spočívala v tom, že som mala možnosť vidieť taký ten reálny život Parížanov a rada som sa prechádzala práve v tých prázdnych uličkách a obdivovala architektúru a skvele vymyslené parky s detskými ihriskami pri každom bytovom komplexe. Život vo Francúzsku je drahý, nehovoriac o tom, keď by ste si v Paríži chceli prenajať byt. Napríklad jediné miesto v Paríži, kde nenájdete žiadnu pekárničku je Champs Elysées, pretože nájmy tu smerujú do takých výšin, že by to žiadna neutiahla...


Autor a foto: Andrea Slobodová
Web: http://sestrynacestach.net/