Patrik Paulínyi: Santorini z cyklu "What I've seen"

27.Jún 2016 | 15:08
Autor: Patrik Paulinyi
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest grécko santorini

Santorini je skupina ostrovov v Grécku na rozhrání Egejského a Krétskeho mora. Terajšie súostrovie je zbytkom veľkého sopečného ostrova Thera, ktorého stred bol zničený mohutným výbuchom, po ktorom ostali z ostrova len jeho obvodové časti, obklopujúce až 400m hlbokú lagúnu. Bol to jeden z najsilnejších sopečných výbuchov známych človeku, ktorý svojou silou mnohonásobne prevýšil slávny výbuch sopky Krakotoa v roku 1883. Súostrovie má dnes cca 10 000 stálych obyvateľov.


Ale teraz pekne na začiatok. Pred letom na Santorini sme sa na dva dni zastavili v Aténach. Najviac som sa do Grécka tešil na gyros a ich tzatziki, lebo som si na jeho chuť už len matne spomínal z detských čias. Navštevujeme centrum, Akropolu a medzitým dopĺňame energiu gyrosmi. Večerný pohľad na mesto z Mount Lycabettus určite stojí za to - vidieť možno celé mesto vrátane Akropoly.

Nasledujúci večer odlietame na Santorini, no celý deň fúka silný vietor a náš let sa odkladá. Napokon, o polhodinu neskôr, nasadáme do lietadla a o ďalších 20 minút pristávame. Kedže sme si za tento čas nestihli let užiť, postaralo sa o to pristávanie. Naďalej fúkal veľmi silný vietor a nie tak vysoko nad dráhou naše lietadlo niekoľkokrát nepríjemne skrútilo. Našťastie pilot je kapacita a dosadá na dráhu, nastáva búrlivý potlesk, ja som tiež rád, že som ten deň nejedol gyros poslednýkrát. Náš let bol ten deň posledný a nasledujúci deň dokonca kvôli vetru všetky zrušili.

Spíme na letisku a ráno sa autobusom presúvame do hotela v južnej časti ostrova v meste Perissa. Po ubytovaní smerujeme do rentalu požičať si skúter. Ceny mimo sezóny su nižšie a vyšiel nás na 12€ na deň. Je to asi najlepší spôsob prepravy na tomto malom ostrove a využíva ho tam asi najviac ľudí. Cesta skútrom naprieč ostrovom trvá cca 1 hodinu. Dozvedel som sa, že domáci dosť klamú turistov prostredníctvom týchto rentalov a treba si dať na nich pozor. Jedná sa o booking dopredu cez internet, kedy ceny dajú omnoho vyššie. Od nás taktiež chlapík k rezervácií pýtal odfotenú platobnú kartu z oboch strán?! Preto sme sa rozhodli to riešiť až na mieste a ceny boli skutočne o dosť nižšie.

O Santorini sa hovorí, že je to drahý ostrov. Ceny potravín sú väčšinou vyšsie ako u nás, no na ostrove nájdete jeden Lidl v blízkosti mesta Fira, kde sú potraviny dokonca lacnejšie než na Slovensku.

Väčšina turistov sa nachádza v mestečku Oia, ktoré je symbol ostrova Santorini. Ostrov je malý, a tak je väčšina ľudí práve tu. Spolu so západom slnka môžte pozorovať presun stovky ľudí po úzkych mestských uličkách. Mesto je však krásne v akýkoľvek čas.

Podobné mesto, postavené na vysokom útese, je aj Fira a smerom na juh sa tieto útesy zmenšujú. Napríklad mesto Perissa sa nachádza už pri dostupných plážach. Veľmi pekná a zaujímavá je Red Beach nachádzajúca sa na juhu ostrova a taktiež čierne pláže dedinky Kamari, na ktoré je veľmi pekný výhľad z kopca nad nimi.

Najviac nás asi zaujala dedinka Pyrgos, ktorá sa nazýva aj druhá Oia. S tým rozdielom, že sme tu boli takmer sami. Znova sme mali šťastie a cez náš pobyt mali v Grécku Veľkú noc. A práve mestečko Pyrgos bolo najväčším centrom diania. Po celej dedine boli tisícky kahancov, ktoré boli večer zapálené a tak osvetlili celú dedinku. Z diaľky to vyzeralo, ako keby celý Pyrgos horel. Nádhera!!


Autor a foto: Patrik Paulínyi

Viac tvorby na facebooku: https://www.facebook.com/Patrikpaulinyivideo/

alebo na instagrame: https://www.instagram.com/patrikpaulinyi/