Petrohrad - mesto, ktorému sa oplatí venovať viac, než len pár dní

04.Apr 2020 | 18:15
Autor: Natália Bosáková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: rusko petrohrad

V Petrohrade je všetko, čo si môže turista želať. Jednoducho vás uchváti a nebudete mať chuť ísť nikam. Mesto patrí medzi najkrajšie európske veľkomestá, dokonca niektorí ho klasifikujú medzi najkrajšie mestá sveta. Sankt Peterburg je miestom dejiska známych ruských drám, ale tiež aj ako miesto významných medzníkov najmä počas Veľkej októbrovej revolúcie.


Varovanie ! Ak prichádzate na návštevu do Petrohradu počas zimy a jesene, dočkáte sa veľkých mrazov, neznesiteľného počasia, snehu a neodnesiete si zrovna veľa zážitkov z prehliadky mesta. Najkrajší je Petrohrad na jar, alebo počas leta. Mesto je veľmi chladné, ale vryje sa vám pod kožu a pri jeho prehliadke, budete mať zimomriavky po chrbáte, ale nielen od zimy. Petrohrad je totiž architektonický a kultúrny skvost nielen Ruska, ale aj celého sveta. Predstavuje mesto múzeí, mostov, skvostných zdobených sakrálnych chrámov i palácov.


Čo si nenechať ujsť okrem snehu a zimy?

Na hlavnom námestí, ktoré má priliehavý názov - Palácové, sa sústreďuje najdokonalejší skvost architektúry a múzeí dokopy predstavujúci celosvetovo známu Ermitáž. Nachádza sa v centre mesta a skladá sa z niekoľkých palácov. Musíte si vybrať, čo chcete vidieť, keďže prejsť ho celý, by vám trvalo veľmi dlho. Sú tam umiestnené viaceré výstavy a mali by ste si vybrať, tú, ktorá vás vie najviac osloviť. Dodnes je jeden z najnavštevovanejších palácov na svete. Palácové námestie predstavuje pulzujúce centrum a srdce Petrohradu, ktoré pri návšteve Petrohradu nikto nevynechá.


Najstarším a najvýznamnejším kláštorom je Kláštor Alexandra Nevského a stojí za návštevu. Medzi ďalšie sakrálne pamiatky patrí rozhodne Katedrála Premenenia Pána, ktorá je jedným z najstarších chrámov v Petrohrade. Keby ste chceli pochodiť iba všetky chrámy, tak by ste chodili po meste aj pol roka. Vypína sa tu tiež úctyhodná Kazanská katedrála, ktorá predstavuje neoklasický kostol.


Známe sú aj Dostojevského domy, kde tvoril svoje romány. Ak máte stále málo spisovateľov a milujete ich tvorbu skúste sa pozrieť do múzea, resp. domu, v ktorom kedysi žil a tvoril Puškin. Puškinov dom je ako stvorený pre návštevníkov milujúcich históriu a literatúru.

Ako už býva dobrým zvykom v Rusku, národným nápojom je Vodka, preto je tu zriadené aj múzeum vodky, ktoré by si priaznivci tohto druhu destilátu určite mali pozrieť a ochutnať. V Petrohrade je množstvo múzeí, nedokážete ich ani spočítať.

Petropavlovská pevnosť – predstavuje jednu z najstarších budov v meste a bola tiež väzením, kde väznili slávnych románopiscov, ako Dostojevského, Trockého, Gorkého a iných, ktorí sa previnili svojím písaním voči režimu.


Peterdvorec (Peterhof) - svojou majestátnosťou si vyslúžil prezývku ruský Versailles. Kto ho nevidel, akoby v Petrohrade ani nebol. Toto je skutočný palác so všetkým, čo k tomu patrí. Nie je rozhodne nudný a jeho prehliadka vás neunudí. Jeho fontány cez leto si doslova zamilujete. Nielen Petrodvorec, ale aj Katarínin palác je hodný navštívenia. Je pomenovaný po známej panovníčke Kataríne Veľkej. Peterhof sa nachádza cca 30 km od centra Petrohradu pri Fínskom zálive, ale netreba zúfať, treba sa tam jednoducho vydať, určite nebude ľutovať!


Určite ste už počuli od svojich rodičov, alebo starých otcov pojem „Leningradské biele noci", čo v preklade znamená obdobie na prelome júna a júla, kedy slnko nezapadá, prehupuje sa noc do svitania, kedy je stále súmrak aj počas noci. Ak chcete zažiť netradičnú atmosféru, tak skúste navštíviť Petrohrad počas Bielych nocí. Počas týchto špeciálnych dní, kedy nie je vôbec tma, je v meste uskutočňovaných veľa festivalov.

Najdlhšia ulica je pomenovaná podľa rieky Neva a nazýva sa Nevský projekt, ktorej by ste sa mali stále pridržiavať pri spoznávaní, lebo sa môže ľahko stať, že zablúdite. Mesto je obrovské a spletité. Z každého rohu na váš vyskočí nejaká pamiatka, pekná pamiatka, chrám, katedrály, či socha.


Ak už máte dosť chodenia po pamiatkach, skúste si vydýchnuť na nákupoch, ktoré nie sú vôbec drahé, alebo skúste navštíviť nočné bary, kluby, divadlá, galérie, múzeá, ktorých je tu požehnane. Petrohrad je umeleckým a kultúrnym centrom krajiny.

Ak máte už dosť klasických opozeraných európskych pamiatok ako Paríž, či Londýn, tak stavte tentokrát na ruskú klasiku, ktorá vám opantá zmysly a budete ju považovať za jednu z top miest na svete. Mesto oplýva množstvo pamiatok, pretože bolo kedysi bývalým hlavným mestom Ruskej federácie.