POČASIE: Pre celé územie Írska, juhozápadného Anglicka a južného Walesu bol vyhlásený najvyšší stupeň pohotovosti

01.Mar 2018 | 17:15
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: írsko Wales anglicko

Najvyšší červený stupeň pohotovosti pre nepriazeň počasia bol rozšírený na celé územie Írska. Dôvodom je mínusová teplota, nárazový vietor do 100 km/h a silné snehové prehánky. Írsky Národný koordinačný výbor pre mimoriadne situácie vyzval obyvateľstvo, aby neopúšťalo domovy. Medzinárodné letisko v Dubline zrušilo väčšinu letov, mestská a medzimestská hromadná doprava je zrušená, obmedzene fungujú iba niektoré vlakové spojenia. Uzatvorené sú školy, univerzity, viaceré obchody. Niektoré nemocnice zrušili plánované operácie a obmedzili vyšetrovanie pacientov.

Tak isto na území juhozápadného Anglicka a južného Walesu bol vyhlásený najvyšší piaty, tzv. červený stupeň pohotovosti pre nepriazeň počasia. Vo väčšine oblastí Škótska a Severného Írska bol zároveň aktivovaný štvrtý, tzv. oranžový stupeň, obdobne aj pre Londýn a centrálne, severozápadné a juhovýchodné Anglicko.

Dôvodom vyhlásenia je extrémne počasie s nízkymi mínusovými teplotami, silný nárazový vietor a intenzívne sneženie, ktoré spôsobujú vážne narušenie dopravy. Veľvyslanectvo odporúča zredukovať na nutné minimum presuny v uvedených oblastiach, vyhýbať sa riadeniu motorových vozidiel a zjazdnosť komunikácií preverovať na web stránke meteorologického úradu UK https://www.metoffice.gov.uk/.

Cestujúcim zo Slovenska odporúčame pred cestou konzultovať situáciu s ich cestovnými kanceláriami, resp. dopravnými spoločnosťami, vzhľadom na výrazné dopravné obmedzenia .

Zdroj: Mzv.sk